Vylepšená Sony Bravia V5 šetří energii

AudioVideo |

Novými modely televizí Bravia posouvá Sony šetření energií na novou úroveň, televize se totiž automaticky vypne, když kolem nejsou lidé.

Vylepšená Sony Bravia V5 šetří energiiTelevize Sony Bravia V5 (někde též značené jako VE5) jsou vybavené malým senzorem snímajícím přítomnost osob v místnosti. Jakmile všichni odejdou, LCD televize se přepne do úsporného režimu a naopak když někdo vstoupí, zapne se. Pokud je místnost opuštěna déle než 30 minut, televize se vypne úplně.

Vzhledem k tomu, že televizor se musí při příchodu vždy rychle zapnout, nevypíná se úplně, v úsporném režimu však jeho spotřeba klesne na polovinu. Vypne se jen obrazovka, zatímco elektronika i zvuk stále běží. To například ocení ti, kteří rádi nechají puštěnou televizi jako zvukovou kulisu a přejdou do jiné místnosti. Obecně je pak V5 určená těm kteří se nechtějí namáhat s ručním vypínáním, popřípadě na to prostě zapomínají.

Bravia V5 má také úspornější součástky, takže i při zapnuté obrazovce má nižší spotřebu energie, než LCD televize stejné velikosti. 40“ a 46“ modely V5 spotřebovávají 129 W, respektive 153 W, oproti tomu stejně velké V1 z počátku minulého roku požadovaly 217 W a 263 W.

V5 také přináší něco, co již moderní televize opustily a co mnozí naposledy pamatují u starších CRT televizí – tlačítko pro úplné vypnutí přívodu elektrické energie. Tím lze skutečně docílit nulové spotřeby, zatímco i v minimálním pohotovostním režimu je to stále 0,06 W (což je ovšem zanedbatelné v porovnání se spotřebou v provozu). Takové tlačítko však může mít i bezpečností výhody.

Nejvíce v LCD televizích spotřebovává energii podsvícení zařivkovými trubicemi. Pokud výrobci použijí propracované zářivky a elektroniku, lze dosáhnou lepší regulace jejich jasu a nakonec i lepší kvality obrazu a vyššího kontrastu.
Snaha vyrábět energeticky úspornější televize je odpovědí na jejich rostoucí energetickou náročnost, což souvisí se stále větší velikostí obrazovky i výkonnější elektronikou. Kdysi udávaná výhoda, že LCD televize jsou úspornější než staré CRT obrazovky, již ztratila na významu.

V5 samozřejmě splňuje specifikace EnergyStar 3.0 a na trh se dostane v únoru. 40“ model bude v USA stát 2300 dolarů, tedy přibližně 48 000 českých korun.

Sony Bravia V5 
Komentáře