Vysokokapacitní kabel HDBaseT 1.0

AudioVideo |

Sdružení HDBaseT Alliance zveřejnilo konečné specifikace HDBaseT 1.0 pro přenos nekomprimovaného HD videa po ethernetovém kabelu.

Vysokokapacitní kabel HDBaseT 1.0HDBaseT Alliance je sdružení, nyní přesněji společnost, která sdružuje zájmy několika silných hráčů na poli domácí spotřební elektroniky. Cílem je vytvoření a propagace nového standardu pro vysokokapacitní přenos dat po kabelu a to zejména nekomprimovaného high-definition videa.

Standard HDBaseT využívá známé ethernetové síťové kabely a vedle prostoru pro HD video se najde dost místa i na přenos hudby, dat i napájení, to vše po 100m CAT5e/6 LAN kabelu. Přenosová kapacita by měla stačit jak pro klasické 1080p HD, tak pro 3D Full HD video, dokonce i pro 2Kx4K formáty.

Vzniká tak kabel „vše v jednom“, který by mohl značně zmenšit množství „drátů“ v domácnostech i kancelářích. Propojit je možné HD televizory, Blu-ray přehrávače, HD rekordéry, počítače, herní konzole, mobilní zařízení a další přístroje. Vysoká kapacita najde samozřejmě potenciálně využití i ve firmách.

Vedle zveřejnění specifikací oznámila HDBaseT Alliance i přeměnu na akciovou společnost. Mezi jejími zakladateli jsou těžké váhy elektronického průmyslu Samsung, Sony, LG a Valens Semiconductor, jejich zástupci jsou také ve vedení společnosti.

Specifikace HDBaseT 1.0 jsou nyní hotovy a podle předpokladů HDBaseT Alliance by se první kompatibilní spotřebiče měly na trhu objevit ve druhé polovině letošního roku, skutečný nástup však očekává až v roce příštím.

HDBaseT
Komentáře