Zemětřesení možná zvýší ceny LCD

AudioVideo |

Nedávná nehoda v továrně jednoho z nejvýznamnějších výrobců skleněných substrátů pro LCD obrazovky vedla k zastavení výroby, ohroženy jsou dodávky firmám Sharp, Sony, Toshiba i Philips.

Zemětřesení možná zvýší ceny LCDV japonské provincii Honshu se ve městě Shizuoka nachází významná továrna na výrobu skleněných substrátů, tedy základních skleněných desek, společnosti Corning Incorporated, což je vědoucí světová společnost ve výrobě skleněných substrátů. Nedávné zemětřesení však způsobilo zastavení tamní výroby, což dělá těžkou hlavu výrobcům LCD panelů a potažmo i televizí a monitorů.

Zástupce společnosti vyjádřil potěšení nad tím, že během události nebyl zraněn ani jeden zaměstnanec firmy, na druhou stranu neupřesnil, jak dlouho může přerušení výroby trvat. Aby však výpadek alespoň částečně pokryla, chystá se Corning znovu spustit výrobu v současné době nepoužívaných provozech v jiných svých továrnách.

Podle aktuálních odhadů poklesnou dodávky skleněných desek o 5 až 10 procent. Mezi společnosti odebírající výrobky továrny v Shizuoce patří Sharp, Sony, Toshiba i Philips, přičemž nejvíce by měla být postižena 8G výroba Sharpu. Panují obavy, že kvůli této nehodě by mohly vzrůst i koncové ceny LCD televizí či monitorů.
Komentáře