AV receiver Onkyo TX-SR343

AudioVideo |

Ani základní model AV receiveru Onkyo nezůstává současným trendům domácí zábavy nic dlužen – nabízí podporu 4K videa, připojení streamovacích zařízení nebo vestavěné Bluetooth.

AV receiver Onkyo TX-SR343Základním produktem modelové řady AV receiverů Onkyo pro rok 2015 je 5.1kanálový TX-SR343 s výkonem 110 Wattů na kanál. Receiver využívá technologii WRAT (Wide Range Amplification Technology), kterou vyvinulo Onkyo, a o přesnou a dynamickou reprodukci zvuku se starají jeho diskrétní zesilovače.

Onkyo TX-SR343B

Pro připojení různých zdrojů obrazu a zvuku je připraveno standardní množství digitálních i analogových vstupů, z nichž nejdůležitější budou pro budoucí majitele receiveru nejspíše čtyři HDMI vstupy standardu 2.0a, které podporují i videoobsah v rozlišení 4K s obnovovací frekvencí až 60 Hz. Na přehrávání chráněného obsahu z Ultra HD Blu-ray disků je připravena podpora technologie HDCP 2.2. Pro připojení receiveru k televizi je připraveno jedno rozhraní HDMI. Vestavěné dekodéry zvládají všechny základní formáty prostorového zvuku včetně HD formátů, D/A převodník Burr-Brown podporuje Hi-Res audio až do 192kHz/24bit.

Ze speciální výbavy AV receiveru nás zaujalo především vestavěné bezdrátové rozhraní Bluetooth, díky kterému můžete prostřednictvím aparatury domácího kina přehrávat i hudbu ze svého smartphonu či tabletu – ať už uloženou v paměti přenosného zařízení, nebo streamovanou z internetu prostřednictvím služeb jako Spotify, Deezer nebo Hudba Google Play. Dalším příjemným vylepšením je napájený USB port, umístěný na zadní straně receiveru, hned vedle jednoho z HDMI vstupů. Tato kombinace portů je ideální pro připojení streamovacích zařízení, jako je například Chromecast od Googlu, která dále výrazně rozšiřují okruh zdrojů, ze kterých lze čerpat video a hudbu k přehrávání. Všechny vstupy na zadní straně receiveru jsou pečlivě popsány a rozděleny do zón podle typu zařízení, které se k nim připojuje (Blu-ray/DVD přehrávač, herní konzole, zmíněné streamovací zařízení, nebo třeba CD přehrávač s optickým výstupem). Pokud bychom měli výbavě receiveru v tomto ohledu něco vytknout, bude to absence HDMI vstupu na čelní straně zařízení. Až na cinch konektory pro analogový zvuk a kompozitní video jsou všechny vstupy umístěny na zadním panelu. Pro rychlé připojení počítače, tabletu nebo třeba kamery bychom jeden snadno dostupný HDMI port určitě uvítali.

Onkyo TX-SR343B

Standardně jsou řešeny i terminály pro připojení reprosoustav. Pro přední pár jsou připraveny šroubovací svorky, pro Surround a středový reproduktor svorky zacvakávací. Subwoofer se připojuje přes jeden cinch. Připojení reproduktorů je rovněž dobře popsáno, včetně názorného schématu, kde by měl být každý z reproduktorů domácího kina v obývacím pokoji umístěn. S ohledem na cenovou kategorii samozřejmě nemůžeme počítat s možností ozvučení více zón nebo bi-amp zapojením reproduktorů. Tyto funkce jsou vyhrazeny pouze vyšším modelům AV receiverů Onkyo, například další z novinek s označením TX-NR646.

Poctivý základ

Jestliže vaše nároky na domácí kino končí u stále nejběžnější konfigurace 5.1 a neplánujete ozvučovat svůj obývací pokoj kombinací velkých sloupových a regálových reprobeden, ale spíše reprosoustavou diskrétnějších rozměrů i výkonu, nenechá Onkyo TX-SR343 žádný z vašich dalších požadavků nevyslyšený. S testovací reprosoustavou a televizí rozehrál tento AV receiver velmi slušnou kombinaci kvalitního obrazu i zvuku z různých zdrojů. Kromě běžného vyladění zvuku je k dispozici i mnoho DSP předvoleb, přičemž je zajímavé, jak moc vývojáři počítali s připojením herní konzole. Připraveno je totiž hned několik předvoleb podle konkrétních typů her (sportovní, akční, RPG…). Receiver s kvalitními audio převodníky (24bit/192 kHz) DAC Burr-Brown pro všechny kanály si poradí s výbuchy v akčních filmech i příjemným zvukem všech hudebních žánrů ve stereu.

Onkyo TX-SR343 pořídíte za 9 000 korun v černé nebo stříbrné variantě. Celková spokojenost ze systému domácího kina se pak bude samozřejmě odvíjet podle další investice do reproduktorů. Základ v podobě TX-SR343 vás ale určitě nezklame. 

Technické specifikace receiveru

Počet kanálů

5.1

Výkon na kanál

110 W

Frekvence

10-100 000 Hz (+1/-3dB)

Impedance

6-16 Ohm

Vstupy

4× HDMI 2.0a, 1× USB, 2× komponentní video, 3× kompozitní video, 3× digitální audio (2× optický, 1× koaxiální), 6× analogové audio, Bluetooth 2.1

Výstupy

1× HDMI 2.0a (podpora HDCP 2.2), 1× sluchátka

Rozměry a hmotnost

435 × 160 × 328 mm, 7,8 kgÚvodní foto: OnkyoKomentáře