Canon HG20

AudioVideo |

S trochou nadsázky můžeme konstatovat, že svět videokamer dnes leží Canonu u nohou – vždyť modely HF10 a HF100, přestože byly na trh uvedeny v květnu letošního roku, patří k absolutním měřítkům kvality a řadí se mezi nejlepší dostupná zařízení v této kategorii.

Canon HG20Nelze ovšem říci, že by to společnost Canon v jejím snažení jakkoliv ukolébalo. Důkazem tohoto tvrzení je fakt, že již po šesti měsících přichází s dalšími novinkami, jimiž jsou modely HF11, HG20 a HG21. Z nich jsme si pro test vybrali variantu HG20, jež disponuje integrovaným pevným diskem s kapacitou 60 GB. Tato hodnota dostačuje pro uložení až 5 hodin záznamu v maximální kvalitě. Pokud by však požadavkům náročného uživatele stále nevyhovovala, lze ji rozšířit pomocí paměťové karty SDHC. S rozměry 80 × 77 × 138 mm a hmotností 465 gramů je novinka o něco méně kompaktní volbou než zmiňovaný model HF10, ten však ve svých útrobách neukrývá pevný disk. Použitý HD objektiv Canon se vyznačuje 12násobným optickým zoomem a poskytuje kvalitní základ pro Full HD snímač CMOS s rozlišením 3,3 megapixelu. Konfiguraci dále dokresluje procesor DIGIC DV II optimalizovaný pro HD, za zmínku stojí rovněž optický stabilizátor obrazu Super Range.

Canon HG20 se pochlubí záznamem ve formátu AVCHD s bitrate až 24 Mb/s (za použití H.264 High-Profile Level 4.1 standard), což je v tomto segmentu současného trhu unikátní hodnota (konkurence totiž nabízí maximálně 17 Mb/s). K dispozici je celkem pět nastavení kvality snímaného obrazu s datovým tokem od již zmíněných úctyhodných 24 Mb/s až po datově úspornou variantu 5 Mb/s. V této nabídce naleznete dva režimy pracující ve Full HD rozlišení (1920 × 1080 pixelů), ostatní tři režimy si musejí vystačit s anamorfickým obrazem o velikosti 1440 × 1080 obrazových bodů.

Oblast ovládání je další položkou v seznamu, kde HG20 exceluje. Pokud zařízení nastavíte do režimu Easy, nemusíte se zajímat prakticky o nic, elektronika vše obstará za vás. V případě, že při pořizování videozáznamu preferujete volby podle vlastního uvážení, má pro vás kamera připravenu širokou paletu nástrojů, s jejichž pomocí můžete korigovat nejmenší detaily barevného podání, nebo například manuální nastavení závěrky od 1 až do 1/2000 sekundy, nebo světelnost objektivu od F1.8 do F8. V menu lze však volně přizpůsobit také jas, kontrast či míru ostrosti obrazu. Další z dostupných voleb je tzv. režim Cinema, jenž konfiguruje gamma křivku obrazu s důrazem na středové detaily tak, aby vytvářela dojem filmového podání. Pro milovníky přednastavených scénářů připravil Canon několik režimů jako například Portrét, Sport, Pláž nebo Západ slunce.

Nelze než konstatovat, že výsledný dojem, který v nás produkovaný záznam vyvolal, je jednoduše výtečný – nese se přesně v duchu ostatních prověřených AVCHD modelů od Canonu, nechybí mu ani optimální jas, ani živé barvy. Dokonce bychom řekli, že je záznam v podání Canonu HG20 v režimu s nejvyšším bitrate ještě o kousek lepší, a to především díky většímu důrazu na detail, jehož se podařilo dosáhnout méně agresivní kompresí. Rovněž za zhoršených světelných podmínek produkuje HG20 realitické barvy a slušnou míru ostrosti. Pokud je světla již opravdu málo, obraz se sice začne plnit šumem, ale ostatní kvalitativní charakteristiky zůstávají nadále na dobré úrovni.

Pořízený videozáznam můžeme pro účely dalšího zpracování přenést do počítače prostřednictvím USB 2.0. I přes vyšší bitrate se nám data podařilo zpracovat v běžně dostupných aplikacích pro práci s AVCHD, a to včetně Adobe Premiere Elements 7 a Pinnacle Studio 12. Pokud bychom pořízený materiál chtěli sledovat na obrazovce HD televizoru, bude nám k užitku dostupný HDMI port nebo proprietární patice pro zapojení analogového kabelu.

Model HG 20 potvrzuje silnou pozici Canonu na trhu s digitálními videokamerami. Perfektní podání obrazu ve spojení s příjemnou pořizovací cenou ho předurčují k tomu, aby se stal nástrojem nejen pro záznam průběhu rodinných sešlostí, ale také k naplnění vašich téměř profesionálních ambicí. Skutečnou výtku si zařízení zaslouží snad jen za to, že nenabízí podporu pro standardní příslušenství a nutí tak k dalším investicím do produktů značky Canon.

Technická specifikace:

Snímač: 1× CMOS  1/3,2" (3,31 Mpx)
Objektiv: Canon
Průměr filtru: 37 mm
Optický zoom: 12×
Stabilizátor obrazu: Ano (optický)
Záznamové médium: Pevný disk 60 GB, paměťová karta SDHC
Videozáznam: HD – 1920 × 1080/25p, 1440 ×
1080/25p
Fotorežim: 1 920 x 1 080, 2 048 x 1 536, 1 440 x 1 080, 848 x 480, 640 x 480
Displej: 2,7" širokoúhlý 16 : 9 (211 000 px)
Digitální rozhraní: HDMI, USB

Fotoaparát k recenzi zapůjčila společnost FotoŠkodaSouvisející články
Komentáře