Chystá se standard pro 3D HDTV brýle

AudioVideo |

Americké sdružení CEA zahájilo program standardizace 3D brýlí, a tedy umožnění zaměnitelnosti jednotlivých značek.

Chystá se standard pro 3D HDTV brýleAmerická organizace Consumer Electronics Association (CEA) oznámila, že započala proces vedoucí ke standardizaci 3D brýlí používaných u dnešních spotřebitelských 3D LCD či plazmových televizí. Jde o modely brýlí s LCD záklopkami, které jsou s televizí synchronizovány prostřednictvím infračervených paprsků.

Cílem snažení CEA je sjednotit komunikaci brýlí (IR interface) s televizory tak, aby bylo možné 3D brýle různých značek používat s 3D televizory jiných výrobců. A to i tak, aby například na trh mohli vstoupit jen výrobci speciálních brýlí. Snaha je užitečná i díky tomu, že dnes se už 3D televizory často prodávají bez 3D brýlí, či maximálně s dvěma páry, a zákazníci jsou tak nuceni si shánět další. A to může být problém například u dětských modelů.

Výrobci se mohou do programu přihlásit do konce března a zatím nejsou známy podrobnosti o tom, jaké společnosti již tuto iniciativu podpořily. Nicméně je to v jejich zájmu, protože nákupy 3D televizí nejsou zdaleka tak vysoké, jak výrobci doufali při jejich uvedení na trh.

Ačkoli je CEA americkou organizací, vytvoření jednotného standardu IR komunikace 3D brýlí by mělo nepochybně dopad i na ostatní trhy včetně evropského.
Komentáře