LED TV - Philips 42PFL9803H

AudioVideo |

Trh pomalu, ale jistě začíná vítat LCD televizory, které využívají technologie LED. My jsme se podívali na ten první, sice již starší, a stále impozantní model Philipsu z této kategorie.

LED TV - Philips 42PFL9803HPhilips 42PFL9803H/10 je prvním „televizním" produktem nizozemského koncernu, který k podsvícení využívá technologie LED (u Philipsu jí říkají „LED Lux"). První věc vás udeří do očí ihned po rozbalení. Řeč je o neotřelém designu, s nímž se Philips rozhodl jít tak trochu proti proudu. Těšit se tak můžete na zakulacené rohy, stříbrný rám a televizor netradičního vzhledu, jež potěší každého namlsaného estéta. Na spodní straně se nachází malé podlouhlé světlo, které sice vypadá hezky, ale nedá se vypnout a při delším sledování televize může být trochu iritující.

Philips 42PFL9803H

Po zapnutí televizoru vás pak čeká další velice příjemné překvapení. Philips 42PFL9803H/10 totiž nabízí jeden z nejlepších procesů prvotního nastavení, se kterým jsme se kdy měli tu čest setkat. V několika krocích si zde zvolíte, které z kvalitativních nastavení obrazu preferujete či jak byste měli rádi servírovaný zvuk. Výsledkem je bezstarostné, jednoduché a takřka optimální nastavení, které postačí naprosté většině lidí. (Pro nadšence je pochopitelně lepší pohrát si s manuálním setupem a televizor si tak vyladit ještě o něco lépe, doslova k obrazu svému.)

Philips je skutečně vybaven řadou možností, jak jsme zjistili při zkoumání ručního nastavení, kdy přichází na řadu třetí pozitivní zjištění - setup nabízí opravdu nepřeberné množství alternativ a bez přehánění zde lze upravit opravdu vše. Toto je zkrátka televizor, kde má majitel výsledný obraz plně pod kontrolou - a to se nám zamlouvá. Nastavení od A do Z je dostupné pomocí několika stisků ovladače.

Philips 42PFL9803H

Sice ještě nejsme na konci recenze, ale nalijme si čistého vína - tento televizor nemá závažné nedostatky. Jediné, co by mu při užívání mohlo ublížit, je samotný uživatel a jeho neznalost. Díky přehršli různých nastavení totiž není problém výslednou funkcionalitu silně vylepšit, ale bohužel také výrazně degradovat. I proto se v tomto případě opravdu vyplatí prozkoumat manuál a v setupu se pořádně vyřádit. Empiricky nakonec dojdete k tomu, co je pro vás ideální.

Co se týče zvuku, ten je, jak už u Philipsu bývá dobrým zvykem, u 42PFL9803H/10 na velmi dobré úrovni a mezi LCD televizory zaujímá v tomto ohledu přední příčky. Óda na široké možnosti nastavení, kterou jsme zahájili výše, klidně může pokračovat, neboť se nevztahuje jen na vlastnosti obrazu, nýbrž i ozvučení. Mimo jiné si zde můžete pohrát například s pětipásmovým ekvalizérem. Pozitivní je, že všechna nastavení jsou velice přehledná a člověk se v logickém systému různých menu a podmenu neztratí. K většině voleb je navíc připojena šikovná poznámka, vysvětlující jejich funkci.

Philips 42PFL9803H

Pro naprosto dokonalý výsledek je opravdu třeba trochu si pohrát s nastaveními, rozhodně to však stojí za to. Philips 42PFL9803H/10 bezesporu patří mezi LCD televizory k nejvybranější smetánce a dává to patřičně najevo nejen poměrně vysokou cenou, ale především kvalitativními atributy. Černá je opravdu úžasná, přesně jak lze očekávat od technologie LED. Ta totiž dovoluje zcela vypnout osvětlení některých částí obrazu a zprostředkovat tak černou blížící se dokonalosti. Světlejší partie pak samozřejmě zůstávají podsvícené. I díky tomu se tento výrobek může pochlubit neuvěřitelným dynamickým kontrastním poměrem 2 000 000 : 1, což je u LCD televizorů snad rekord a konkurovat mu může jen LED TV společnosti Samsung.

Ostrost obrazu, jak toho statického, tak toho pohyblivého, je další oblastí, kde tento produkt nelítostně dominuje. Rozhodně se nemusíte obávat, že vás při sledování fotbalového zápasu nebo rychlých akčních scén budou obtěžovat šmouhy za rychle se pohybujícími objekty. I v tomto ohledu je Philips 42PFL9803H/10 pomyslnou štikou v jezírku plném ryb.

Philips 42PFL9803H

Oblast, kde tento televizor nemá příliš důstojné konkurenty, je upscaling (o ten se stará tzv. Perfect Pixel engine). Pokud tedy často sledujete televizor nebo máte rozsáhlou sbírku DVD titulů, nelze než prohlásit, že mnoho lepších pane­lů pro vás na trhu aktuálně není. Jistě, cena za Philips 42PFL9803H/10 je poněkud přemrštěná, pokud však chcete, aby se jeden z momentálně nejlepších LCD televizorů s LED podsvícením vyhříval v teple právě vašeho domova, nezbude vám, než sáhnout hlouběji do kapsy - doporučená cena je 66 998 Kč a na stejné hladině se pohybuje i "street price.

 

Technologie panelu: LCD (LED podsvícení)
Úhlopříčka: 42“ (106 cm)
Rozlišení: 1080p (1920 × 1080 bodů)
Poměr stran: 16:9
Reakční doba: 2 ms
Pozorovací úhly: 176 °/176 °
Jas: 500 cd/m2
Kontrast: 30 000 : 1 (statický), 2 000 000 : 1 (dynamický)
Konektory/rozhraní: 2× SCART, S-video, komponetní video, kompozitní video, VGA,(15 pin D-Sub),
4× v1.3 HDMI (nechybí HDMI CEC), USB, YPbPr , audio vstup L/P, DLNA (Digital Living Network Alliance) síťové připojení
Barevné provedení: hliník v matném lesku a jemná stříbrná
Rozměry: 102,7 × 62,7 × 10,8 cm
Hmotnost: 27,6 kg

 

www.philips.czÚvodní foto: BontonKomentáře