Panasonic Viera TH-42PZ800

AudioVideo |

Stejně jako ostatní modely v této skupině, nabízí i 42" PZ800 elegantní, minimalistický vzhled, sestávající z černého rámečku a tenké stříbrné linky pod spodním rámem. Jakoby tím chtěl výrobce říci, že jeho televizor je natolik dobrý, že nepotřebuje nějaká extra vylepšení vzhledu.

Panasonic Viera TH-42PZ800Ačkoli 42" (106 cm) televizor určitě nepatří k největším na trhu, stále je to při hmotnosti 32 kg pořádně veliký kousek, k jehož vybalení a usazení na místo je potřeba dvou lidí. Jeho velikost je navíc taková, že bohatě stačí pro většinu obývacích pokojů, ložnic, jídelen, či kam je možné jej umístit. Navíc jeho vzhled opticky zvětšuje zmíněný černý rám, který je ovšem v jedné rovině s obrazovkou (jinak řečeno obrazovku i rám překrývá stejná antireflexní vrstva). Mimochodem, Panasonic všechny své plazmové i LCD televizory prodává pod označením „Viera", takže při nákupu je lepší dát si pozor na pečlivý výběr konkrétního modelu, například TH-42PZ800 patří do nejnovější řady plazmových televizí PZ800.

PZ800

LCD televizory sice ušly z hlediska kvality obrazu velký kus cesty a mají v mnoha oblastech nad plazmovou technologií náskok, třeba co se týče spotřeby a ceny, nicméně úroveň obrazu málokdy dosahuje toho, co může nabídnout plazma. Důkazem je i obraz, který vytváří TH-42PZ800, třeba černá dosahuje hloubky u LCD televizí nevídané. Výrobce udává statický kontrastní poměr 30 000 : 1, čemuž lze věřit. Dynamický kontrast má mít hodnotu 1 000 000 : 1, nicméně kdo by zapínal dynamický kontrast u plazmového televizoru? To skutečně není potřeba.

Televizor předvádí nejen výbornou hloubku černé, ale podává i velmi dobrý výkon v odstupňování černošedých tónů, žádné skokové přechody. Černá je základem pro bohatou škálu barev a musíme říci, že TH-42PZ800 nabízí jedny z nejlepších barev současnosti. Jsou přirozené a hluboké, vynikající jsou i výsledky tělových barev, které mnohým televizorům působí potíže. Výrobci mají tendenci některé z barev, popřípadě všechny, přesytit - dopadá to potom tak, že lidé na obrazovce vypadají jako čerstvě opálení.

PZ800

Panasonic nabízí technologii Digital Cinema Colour, což označuje rozšířené barevné spektrum pokrývající až 120 % barevného standardu NTSC. S jejím použitím by barvy měly být blízké tomu, co lze vidět v kině, proto také ten název. Teoreticky to znamená více barev, efektivně pak vede k tomu, že obraz je sytější a barvy jasnější. Někdy to dojem vylepší, někdy je efektu však až příliš a vede to k přesycenosti zmíněné v předešlém odstavci. Nicméně DCC lze vždy vypnout. Pro nejlepší využití možností televizoru je samozřejmě vhodné pouštět video v plném HD rozlišení. V tomto ohledu patří plazmové televizory Panasonic z řady PZ800 mezi světovou špičku, rozhodně jsme byli v redakci kvalitou obrazu nadšeni. Samozřejmě možnosti televizoru není potřeba omezovat jen na sledování televizního vysílání a filmů, velmi dobře se uplatní i pro hraní počítačových her, i když zde samozřejmě narážíme na určitá omezení plynoucí ze specializace na zobrazování filmů. Televizor není vhodný pro sledování zblízka, kdy jsou patrné jednotlivé body.

V našich krajích je ovšem velmi důležité, jak si televizor poradí s digitálním vysíláním ve standardním rozlišení 720 × 576. TH-42PZ800 samozřejmě obraz zvětší na plné HD rozlišení, přitom poskytuje poněkud jemnější (někdo by řekl rozmazanější) obraz, než je tomu u většiny LCD televizí, kde se výrobci snaží o větší ostrost. Hodnocení je v tomto případě záležitostí vkusu a toho, z jaké vzdálenosti se na obraz díváte. Doporučená cena tohoto modelu je 49 995 Kč s DPH, "street price" se v lednu 2009 pohybuje na úrovni 38 - 44 tisíc Kč.

Technologie panelu: PDP (plazma)
Úhlopříčka: 42“ (106 cm)
Rozlišení: 1080p (1920 × 1080 bodů)
Poměr stran: 16:9
Reproduktory: 2 × 15 W
Kontrast: 30 000 : 1 (statický); 1 000 000 : 1 (dynamický)
Konektory/rozhraní: 4× HDMI, 2× SCART, komponetní video, kompozitní video, S-Video,
audiovýstup RCA, digitální audiovýstup, 3,5 mm sluchátka, D-Sub, SD slot
Spotřeba: 385 W
Rozměry: 107,8 × 68,5 × 10,4 cm
Hmotnost: 32 kgKomentáře