Podle čeho vybrat kvalitní mikrofon k nahrávání videí?

AudioVideo |

Pořídili jste si kompaktní fotoaparát nebo zrcadlovku za účelem nahrávání videí, ale perete se s kvalitou zvuku? S největší pravděpodobností vám nezbyde nic jiného než si dokoupit externí mikrofon. Jaký konkrétně zvolit záleží nejen na tom, co, ale také kde, chcete natáčet.

Podle čeho vybrat kvalitní mikrofon k nahrávání videí?Mikrofon volte podle typu videa 

Typ videa, který se chystáte nahrávat, je pro výběr mikrofonu zcela zásadní. Není totiž mikrofon jako mikrofon – jednotlivé druhy se od sebe značně liší tím, z jakého směru zachytávají zvuk a do jaké míry dokáží potlačit okolní šum . Při výběru byste měli brát ohled na několik zásadních kritérií. Které to jsou a proč jsou pro kvalitu zvuku tak důležité?

Základní vlastnosti mikrofonů

  • Směrová charakteristika – udává, z jakých směrů bude mikrofon snímat zvuk a ze kterých naopak ne. Úzká směrová charakteristika je vhodná pro nahrávání jedné osoby nebo menší skupiny osob, zatímco kvalitní záznam větší skupiny lidí pořídíte se všesměrovým mikrofonem.

  • Citlivost (také útlum/zesílení) – funkce, která umožňuje nastavit u mikrofonu jeho citlivost. Při zvýšení citlivosti mikrofonu docílíte lepšího záznamu méně hlasitých zvuků (šepot). Naopak zeslabením citlivosti eliminujete okolní hlasitý ruch a šum, což se vám bude hodit při venkovním nahrávání. 

  • Frekvenční charakteristika – udává, ve kterém frekvenčním pásmu bude mikrofon nejlépe snímat. Tento údaj se odvíjí od velikosti membrány – mikrofony s větší membránou lépe snímají basy a jsou méně citlivé k výškám. Obecně platí, že by frekvenční charakteristika měla být co nejvyrovnanější, aby byl zachycený zvuk co nejpřirozenější.

 

 

Směrový mikrofon – potlačí okolní šum

Se směrovými mikrofony se setkáte především ve filmové branži, kde se obzvlášť cení jeho schopnost zachytit zvuk pouze z jednoho směru a většinu okolních zvuků naopak zcela potlačit. Jeho menší verzi ale můžete využít i v domácích podmínkách, a to především při natáčení videorecenzí, unboxingu nebo reportáží. Hodí se také pro zaznamenání rozhovoru menšího počtu osob – v takové situaci je mikrofon běžně v záběru.  

 

Studiový mikrofon – zachytí vše, co se kde šustne

Narozdíl od směrového mikrofonu, který zachytává zvuk pouze z jednoho směru, mikrofon studiový slyší doslova všechno. To znamená, že se hodí k záznamu mluveného projevu nebo zpěvu v odhlučněném prostoru. Ve většině případů jde o kondenzátorový mikrofon s ledvinovou charakteristikou, která snímá úhel o velikosti téměř 360° kolem sebe. 

Klopový mikrofon – ideální volba pro “one man show”

Klopový mikrofon je malý, nenápadný a jelikož se umisťuje poblíž úst, eliminuje většinu okolních zvuků a ruchů. Skvěle se hodí k natáčení oblíbených video blogů (vlogů) a oceníte ho především při natáčení v exteriéru. 

USB mikrofon – nahrávejte kdykoliv a kdekoliv

Jedná se o kondenzátorový mikrofon vybavený USB rozhraním. Je oblíbený především pro jednoduché ovládání – v podstatě ho stačí zapojit do počítače a začít nahrávat. Při jeho použití navíc odpadá nutnost pořizování zvukové karty, jelikož ji má zabudovanou v sobě. Hodí se pro nahrávání jak klasických videí, tak i podcastů. 

Pořiďte si kvalitní mikrofon i vy a pusťte se do nahrávání vlastních videí nebo podcastu. S tím správným vybavením vám už nic nestojí v cestě. Široký výběr mikrofonů a dalšího příslušenství naleznete na Heurece. Porovnejte mezi sebou nabídky e-shopů a inspirujte se hodnocením a recenzemi ověřených uživatelů. Pro doplňující recenze u vámi zvoleného mikrofónu se můžete případně podívat na hodnocení slovenských uživatelů na Heureka.sk.

 Úvodní foto: Heureka.czKomentáře