Soundbar Jamo Torsten 360

AudioVideo |

Soundbary se stále více prosazují jako náhrada plnohodnotných, ale velmi komplexních zvukových systémů pro domácí centra zábavy. Recenzovaný Torsten od firmy Jamo patří do vyšší kvalitativní třídy.

Soundbar Jamo Torsten 360Soundbar Jamo Torsten 360 je první zástupce kategorie soundbar firmy Jamo. Soundbary se stále více prosazují jako náhrada plnohodnotných, ale velmi komplexních zvukových systémů pro domácí centra zábavy. Torsten patří do vyšší kvalitativní třídy, a řada tzv. plnohodnotných zvukových instalací nepochybně skončí v prachu za zvukovými možnostmi Torstenu.

Vyjdeme-li z typické cílové skupiny mladých rodin, které stojí o slušné domácí kino,  ale investice do celého komplikovaného řetězce reproduktorů a zesilovače je mimo jejich možnosti, udělá na ně dojem již první setkání se samotným balením zařízení.

Úctyhodný objem balení samozřejmě není požadován vlastním soundbarem. Při rozměrech 110x 8x12 cm je soundbar představitelem spíše minimalistické designové školy a svým určením je štíhlým a nenápadným „podtržítkem“ velkého televizoru nebo monitoru.  To teprve vlastní subwoofer posouvá řešení do "vyšší" váhové kategorie. (Jak se ukáže při prvním marném pokusu o jeho vyzvižení z hlubin bedny.)

Jakkoli se uvádí, že u hlubokotónových reproduktorů příliš nezáleží na jejich umístění (a subwoofery jsou často symetrické, bez výrazné čelní strany), zde může uživatel snadno orientovat osu subwooferu třeba na stranu s méně příjemným sousedem. To je ale trochu zavádějící vtip. Subwoofer Torsten je osazen kvalitním 25cm měničem, který pravděpodobně nepřímo pochází z návrhářské dílny Klipsch.

Soundbar Jamo Torsten 360

Subwoofer se - adekvátně době - připojuje pomocí technologie Bluetooth a nemá separátní dálkové vypínání, což je obvyklé pro vyšší kvalitativní třídu. Jakékoli nastavování tu ale není potřeba. Oproti méně kvalitním alternativám byla kvalita subwooferu největším překvapením. Subwoofer je zvukově dokonale sladěn se zvukovou charakteristikou (resp. její dolní hranicí) šesti měničů soundbaru, které perfektně pokrývají řečové pásmo i hlubší frekvence.  Díky tomu subwoofer nemusí zbytečně „zaskakovat“, a aktivní je především u AC3 s diskrétním zvukovým kanalem pro hluboké tóny. Tento přístup se projevuje především nezkreslenou reprodukcí hudby, což je zasádní rozdíl proti řešením, které třesou vnitřnostmi i při jakémkoli filmovém dialogu.

Jak je dobře známo hifistům, kvalitní konec zvukového řetězce odhalí nedostatky článků předchozích. V tomto případě se „překvapivě“ prokázalo, že AC3 passthrough plasmové televize do zvuku zasahuje. (Ostatně hovoříme o optickém připojení z multimediálního počítače se systémem XBMC do obvodů TV a následně opět optický propoj do Soundbaru, takže k nějakým operacím s bity zde docházet musí.)  Při přímém připojení soundbaru byl zvuk výrazně lepší než při zapojení za televizorem. Fakt, který levnější soundbary neodhalily.

Torsten lze samozřejmě připojit i analogovým kabelem, což může být v případě herních aparatur jednodušší, nicméně se určitě vyplatí preferovat optický vstup. Pro komunikaci s mobilními zařízeními je klíčová podpora Bluetooth-propojení. Torsten v tomto směru zvládá nejen multidevice pairing, ale i věc zatím málo vídanou,  NFC párování. To z přehrávání z mobilních zařízení dělá opravdu transparentní záležitost! Vlastní mini dálkové ovládání  potom uživatel využije zřejmě jen při přepínání vstupů, pokud je ovšem nebude přepínat na zdroji zvuku.

V každém případě Torsten prokázal, že vlastnictví veledrahých domácích aparatur nemusí být pro dosažení kvalitního zvukového zážitku absolutně nezbytné.

 

Technické specifikace

Typ soustavy            Dvoucestný soundbar

Repro                      Aktivní, samostatné, 10" bezdrátový subwoofer

Celkový výkon         250 W

Frekvence               32 - 20 000 Hz  (+ /-3dB)

Impedance              8 Ohm 

Vstupy                     1x digitální optický vstup, 1x analogový audio RCA vstup,Bluetooth s NFC

Další funkce            Dekodér Dolby Digital, ovládání ovladačem každé TV (učící se systém), bezdrátově připojený subwoofer

 Úvodní foto: JamoKomentáře