Test: Onkyo TX-NR 609

AudioVideo |

Novinkou, která letos přechází ze středních a vyšších tříd do modelů začínajících na hranici deseti tisíc či pod ní, je síťové streamování a internetová rádia. A to je prosím pěkně BOMBA.

Test: Onkyo TX-NR 609Novinkou, která letos přechází ze středních a vyšších tříd do modelů začínajících na hranici deseti tisíc či pod ní, je síťové streamování a internetová rádia. A to je prosím pěkně BOMBA. Pomyslnou obětí, která padla na oltář technického pokroku, je hliníkový čelní panel. Tvrdý plast s povedenou lakovou úpravou sice klame tělem (na produktových fotografifi ích vypadají nová Onkya 509, 579 a 609 vcelku kovově), nicméně hliník se, řečeno slovy klasika, odstěhoval do Humpolce. Zcela nový je i design letošní řady – dovnitř klenuté tvary nahradil jednoduchý a střízlivý vzhled (nám se velmi líbí).

Nejpodstatnější novinky se ovšem skrývají pod kapotou. Nové jsou použité obvody pro konverzi a škálování videa Marvell Qdeo, jež odvádějí o poznání lepší práci než obstarožní Faroudja DCDi, kterou do receiverů středních a nižších tříd osazovali výrobci v minulých letech. Obvody Marvell dokonce podporují upscaling rozlišení na 4K (tedy čtyřnásobek Full HD). V oblasti videa je velmi povedené i OSD rozhraní s přehledným grafifi ckým zpracováním – to oceníte zejména díky podpoře streamování z internetu a lokální sítě. Bohatá nabídka digitálních a analogových vstupů je víceméně stejná jako u předchozí generace, na zadním panelu tak naleznete pětici HDMI 1.4 vstupů, PC VGA vstup (tím je Onkyo do jisté míry unikátní), šest analogových audio vstupů a čtyři digitální vstupy, vstup Universal port (pro příslušenství Onkyo jako jsou digitální tunery, dokovací základny pro iPod či iPhone apod.) Novinkou je pochopitelně ethernetový port na zadním a USB port na čelním panelu s podporou přímého připojení iPodu či iPhonu. Na čelním panelu se též nachází šestý HDMI vstup a video vstup pro iPod/iPhone. Reproduktorové terminály hlavní zóny jsou klasického šroubovacího typu a pojmou
i banánky, terminály druhé zóny jsou pouze pérové svorky. Ostatně využití druhé zóny je už tradičně omezeno pouze na analogové zdroje signálu. To poněkud komplikuje případné použití dvou poslechových sestav reproduktorů v jedné místnosti (kompaktní 5.1 pro fifi lmy a stereofonní pro poslech hudby) – zatímco dříve to řešily B terminály pro přední reproduktory, dnes je asi jedinou možností připojení jednoho ze dvou párů předních reproduktorů jako předních horních, nicméně ani to není ideální řešení.

Podpora síťového streamování a přehrávání z USB disků zahrnuje jak bezpočet internetových rádií z celého světa, včetně drtivé většiny těch českých, tak služby typu LastFM a Napster (ty ovšem mohou vyžadovat předplatné). Při testování vše fungovalo takříkajíc na první zapíchnutí do lokální sítě, nicméně při přepínání mezi stanicemi byla odezva menu dost pomalá (některé prodlevy, zejména při nahrávání streamu do vyrovnávací paměti, jsou ovšem pochopitelné). Streamování z lokální sítě funguje díky podpoře lokálních serverů dobře (odezvy jsou rychlejší), receiver zvládne vedle obligátního MP3 a WMA také Ogg, AAC a zejména bezztrátové formáty WAV a FLAC, včetně HD rozlišení (24 bit, 96 kHz). Stejné formáty je možné přehrávat také z USB disků pomocí portu na čelním panelu, jediným omezením je absence podpory NTFS disků. V režimu vzdáleného přehrávání pomocí DLNA nejsou podporovány formáty FLAC a Ogg. Pomocí síťového rozhraní či ethernetu lze pochopitelně též upgradovat fifi rmware.

Po zvukové stránce je letošní model velmi podobný loňskému TX-SR 608 – ostatně shodné jsou i parametry zesilovací části a zdrojová část, které dokáží utáhnout i velké sestavy domácího kina s masivními sloupovými reproduktory. Onkyo má tradičně přehledný a plný zvuk, který si dobře rozumí s reproduktory Jamo či Magnat, nám ale 609 hrála výtečně i s dražšími regálovkami Elac či kompaktním
setem Klipsch HD 500. Pokud hledáte receiver, který nabízí bohatou škálu funkcí a výtečný zvuk pro domácí kino i středně náročný hudební poslech, je TX-NR609 ideální volbou. Jste-li náročnější posluchači hudby, doporučujeme spíše počkat na modely 709 a 809, které se jistě během několika týdnů či měsíců v nabídce Onkyo objeví. Naopak ti, kdo se spokojí se zaměřením vyloženě na domácí kino, mohou sáhnout po modelu 509, který rovněž nabízí síťové funkce a podporu iPodu/iPhonu.

 

Onkyo TX-NR 609 specifikace

Onkyo TX-NR 609 stříbrná

Onkyo TX-NR 609 černá
Komentáře