Kompakt Samsung CL80/ST5500 s Wi-Fi a OLED displejem

Foto |

CL80/ST5500 nabídne velký dotykový OLED displej, Wi-Fi připojení, ale i zbytečně velké 14 Mpix rozlišení a microSD karty místo SDHC.

Kompakt Samsung CL80/ST5500 s Wi-Fi a OLED displejemU digitálních zrcadlovek patří kvalita fotografií k ostře sledovaným parametrům a kompakty se v tomto ohledu nemohou svým velkým bratrům rovnat, už jen protože nemají tam velké a drahé fotografické senzory. Na druhou stranu mají výhodu ve své velikosti, cenové dostupnosti a výrobci je vybavují spoustou hezkých uživatelských funkcí a hezkými barevnými pouzdry.

Stejně je na tom chystaný kompakt Samsung CL80 (v Evropě ST5500), který přináší v poměrně standardním metalickém malém těle novinku v podobě velkého 3,7“ kapacitního dotykového AMOLED displeje pro ovládání i náhled. Jak známo, displeje z organických diod (OLED) nabízejí výborné barvy a pozorovací úhly, se kterými se nemůže LCD měřit. Navíc jsou tenké a mají nízkou spotřebu, nicméně jsou stále poměrně drahé, takže se uplatňují hlavně v menších přístrojích.

Další příjemnou novinkou ST5500/CL80 je integrované bezdrátové Wi-Fi připojení, díky kterému by se měl foťák snadno připojit do sítě či (snad) přímo k tiskárně. „Vylepšení“ v podobě 14 megapixelového senzoru je na druhou stranu pochybné a na hony zavání marketingovým naháněním čísel. Při malých senzorech kompaktů (ST5500 má tradiční 1/2,3" senzor) to při tomto rozlišení znamená více šumu a dost možná i pomalejší zpracování snímků.

Potěší 7x optický zoom, 31mm širokoúhlý objektiv, HDMI výstup a nahrávání videa v HD rozlišení 720p. Vedle přechodu k vyššímu rozlišení je další diskutabilní změnou volba microSD paměťových karet pro ukládání dat. Standardním formátem u foťáků jsou totiž SD/SDHC karty, které jsou díky svému velkému rozšíření i poměrně levné. MicroSD karty jsou vzhledem ke kapacitě dražší a používají se hlavně u mobilních telefonů, kde záleží na každém milimetru velikosti.

Samsung u ST5500/CL80 slibuje také možnost připojení ke stránkám jako Facebook, YouTube, Flickr a Picasa, díky čemuž můžete snadno oblažit své blízké i neblízké fotkami i videem.

Oficiálně bude Samsung ST5500/CL80 uveden na CES 2010, kdy také budou známy podrobnosti o uvedení v konkrétních regionech i cena. Ta však těžko půjde pod 7500 korun s daní (~290 euro).


Samsung CL80

Samsung CL80
Komentáře