Megapixelatý Samsung Pixon 12

Foto |

Nového vrcholu dosáhly závody o to, kdo narve do mobilního telefonu fotoaparát s co největším rozlišením, a to podobě Samsungu s 12 Mpix senzorem.

Megapixelatý Samsung Pixon 12Více než tři megapixely jsou pro fotoaparát v mobilním telefonu zbytečné, při vyšší kvalitě senzoru může ještě být využitelných pět, ale vše nad to je k ničemu a jde o čirý marketingový humbuk. Je to jasné lidem, kteří se vyznají alespoň v základech digitální fotografie a je to jasné i designérům společnosti Samsung. Komu to není jasné jsou marketingová oddělení výrobců mobilních telefonů a některým zákazníkům, kteří nevědí co s penězi.

Jelikož konkurence zařinčela zbraněmi v podobě fotoaparátů s osmi megapixely (například Sony Ericsson C905), nemohl Samsung zůstat pozadu, a vydal mobilní telefon M8910 označovaný též jako „Pixon 12“, který má fotoaparát 12-megapixelový. Není to vlastně zcela nový přístroj, jde v zásadě jen o vylepšený M8800, jehož vadou bylo „nízké“ rozlišení fotoaparátu „jen“ 8 Mpix.

Více megapixelů nepřidá fotografiím na kvalitě, právě naopak. Do mobilního telefonu se prostě nevejde dostatečně velký optický senzor ani další optika a elektronika potřebná k dobrému fotografování, další přidávání pixelů na stejnou plochu tedy vede jen k více šumu, pomalejšímu fotografování a větším nárokům na úložný prostor - v závislosti na úroveň komprese budou mít 12Mpix fotografie i kolem 10 MB, takže zapomeňte na rychlé focení a pořiďte si pořádně velkou paměťovou kartu.

Vždyť 12 Mpix je rozlišení, se kterým pracují digitální zrcadlovky s několikanásobně většími senzory i výkonnější optikou, přitom pro běžné focení i se zrcadlovkami postačuje i rozlišení poloviční.

Mnohem důležitějším faktorem je u fotografických senzorů světelná citlivost, tu ovšem výrobci neuvádí, což to vede k velmi nepříjemným zákaznickým překvapením, pověstné jsou například mizerné fotoaparáty jinak dobrých smartphonů HTC. Například jeden z nejlepších dosud vyrobených mobilních fotoaparátů má letitý Sony Ericsson K750 s „jen“ 2 megapixely (což je také důvod, proč ho s sebou stále nosím vedle svého pro focení nepoužitelného HTC Kaiser).

Vzhledem k všeobecně známým problémům s vysokým rozlišením fotoaparátů v mobilních telefonech se dostalo zprávě u vydání Pixon 12 poměrně negativního přijetí na zpravodajských serverech, nicméně bylo by nespravedlivé telefon zatratit jen kvůli tomu. Mezi jeho zajímavé fotografické totiž patří výkonné xenonové přisvětlení, automatické zaostřování, detekce úsměvu a další obvyklosti. Video je možné nahrávat až v rozlišení 720x480 při 30 snímcích za sekundu.

Mnohem zajímavější než nepotřebné megapixely je 3,1“ dotykový AMOLED displej. Jde o OLED variantu v podání Samsungu, která nabízí barvy i pozorovací úhly lepší než má dnes ještě stále převládající LCD. Konektivita zahrnuje Wi-Fi, HSUPA, GPS navigaci a samozřejmě FM rádio. Vnitřní paměť je jen 150 MB, naštěstí jemožné ji rozšířit microSD kartou.

Naneštěstí tisková zpráva neudává, zda má telefon 3,5mm audio jack, což je věc, po které je zákaznická poptávka rozhodně větší, než po dalších megapixelech. Rozměry jsou 10,8x5,5x1,38 cm a hmotnost bude jistě větší než 121 gramů „Pixonu 8“ (M8800).

Uvedení se kupodivu dočkáme nejdřív u nás v Evropě, v zámoří si ještě počkají. Cena není zatím specifikována, ale určitě bude „prémiová“. Doufejme, že 12 Mpix toto marketingové šílenství skončí a výrobci začnou dbát více na fotografickou kvalitu, než jen na pixelovou kvantitu.

Samsung Pixon 12

Samsung Pixon 12

Samsung Pixon 12
Komentáře