Nejmenší foto na světě s výměnnými objektivy

Foto |

Společnost Sony představila nejmenší fotoaparáty na světě s výměnný objektivy. NEX-3 a NEX-5 by měly nabízet kvalitu blízkou DSLR.

Nejmenší foto na světě s výměnnými objektivySony s velkou slávou představilo nejmenší a nejlehčí fotoaparáty s výměnnými objektivy, zároveň by měly podle výrobce nabízet kvalitu optických senzorů srovnatelnou s digitálními zrcadlovkami (DSLR). Novinky NEX-5 a NEX-3 tak sdílejí společnou koncepci s přístroji standardu Micro 4/3 jako jsou Olympus PEN E-P2, Panasonic Lumix G1/GF1 či podobnými (ale ne stejnými) systémy Samsung NX10 a Ricoh GXR.

Všechny tyto fotoaparáty používají senzory velikostně se alespoň blížící digitálním zrcadlovkám, nicméně vynechávají klasické zrcátko, světlo tak dopadá přímo na optický snímač. To nabízí menší velikost a hmotnost, zároveň ovšem chybí klasický optický hledáček s přímým náhledem.

Sony Alpha NEX-3 i NEX-5 mají Exmor APS HD CMOS snímač s rozlišením 14,2 megapixelu. Díky němu a elektronice mohou fotit až rychlostí 7 snímků za sekundu a ISO rozsah je 200-12800 (i když to nemusí nutně vypovídat o efektivní světelné citlivosti). Novinky jsou kompatibilní s objektivy s bajonetem E-mount, pomocí volitelné redukce LA-EA1 pak i s objektivy A-mount.

Sony NEX-5 má v nejtenčím místě jen 24,2 mm, NEX-3 pak 25,4 mm, v místě úchytu je nicméně přístroj vyšší. Hmotnost s baterií a bez objektivu je 287 gramů (NEX-5) a 297 gramů (NEX-3), čímž se řadí do úrovně trochu větších kompaktů. Oba přistroje nabízejí také integrovaný blesk i výklopný LCD displej.

Dále umí natáčet video ve formátu AVCHD ve Full HD rozlišení 1080p, v případě MPEG-4 už je to papírově o něco slabší, tam natáčí NEX-3 do rozlišení 720p a NEX-5 do 1080i. Mezi konektory je microUSB a HDMI porty, Wi-Fi či Bluetooth však chybí, což je u takovýchto náročnějších modelů škoda. Pro ukládání dat jsou k dispozici SDHC/XC a Memory Stick Pro Duo/Pro-HG Duo karty, Sony už evidentně konečně rezignovala na snahu protlačovat jen svůj formát karet Memory Stick, a nabízí i mnohem obvyklejší SD.

Oba modely se začnou prodávat v červnu a to jak v sadě se základním objektivem, tak pravděpodobně i samotné, k dispozici budou i objektivy. Cena v Evropě byla stanovena na přijatelných 500 euro (~13000 korun) s 16mm f2.8 objektivem, NEX-5 pak půjde pořídit za 600 euro (~15600 korun). Samostatná těla bude možná koupit odhadem za cenu na úrovni 1/2-2/3.

Celý koncept vypadá poměrně lákavě, nicméně na druhou stranu vypadají tyto drobné přístroje poněkud komicky s velkými těžkými objektivy. Klasické DSLR se o svou pozici zřejmě bát nemusí, protože jedním z důvodů pro masivnější konstrukci fotoaparátů je to, aby se dobře držely. Na druhou stranu tyto novinky si jistě své zákazníky najdou, zejména mezi těmi, kteří chtějí přístroj velikosti kompaktu, přitom s kvalitním senzorem a možností používat lepší výměnné objektivy.

Sony Alpha NEX-5

Sony Alpha NEX-3

Sony Alpha NEX-3

Komentáře