Panasonic Lumix DMC-GH2

Foto |

Panasonci představil první fotoaprát na světě umožňující instalaci 3D objektivu pro pořizování trojrozměrných fotografií.

Panasonic Lumix DMC-GH2Na foto a video veletrhu Photokina uvedl Panasonic novou nepravou zrcadlovku DMC-GH2 napěchovanou high-end funkcemi. Novinka je založena na 16-megapixelovém MOS senzoru se světelnou citlivostí až ISO 12800. Využívá systému s velikosti senzoru micro 4/3, a je tedy kompatibilní s výměnnými objektivy určenými pro tento systém (údajně přes redukci). Nejzajímavějším objektivem na výměnu je ale první výměnný 3D foto objektiv na světě, také nově uvedený, Panasonic H-FT012. Díky němu umožňuje přístroj natáčet 3D video i fotit 3D snímky.

Jde o nepravou, čili též elektronickou, zrcadlovku, kde není klasické zrcátko, ale světlo dopadá přímo na optický senzor. Absence optického hledáčku je vynahrazena použitím elektronického (EVF).

DMC-GH2 umí nahrávat video ve Full HD rozlišení a to buď plné 1080p při 24 snímcích za sekund nebo při 60 za sekundu, ale jen 1080i (tedy prokládané). 1080p je možné nahrávat s datovým tokem 24 Mbps, což je maximum pro použitý formát AVCHD. Dolby Digital stereo audio je možné získat připojením externího reproduktoru do 2,5mm audio jacku.

O zpracování obrazu se stará Venus Engine FHD, který slibuje snížení obrazového šumu, nicméně takové sliby jsou spojeny prakticky s každým novým foťákem, ať již se jedná o špičkovou zrcadlovku či běžný spotřebitelský kompakt.

3“ ovládací displej je dotykový, což je u zrcadlovek stále ještě poměrně neobvyklé, navíc je výklopný a otočný. Dotykové ovládání je rozhodně vítáno, umožňuje například rychle přecházet mezi pořízenými snímky stejně jako je tomu například u většiny smartphonů.

Panasonic také slibuje, že díky spoustě vylepšení umí DMC-GH2 zaostřit s rychlostí až 0,1 sekundy. Tělo má zvýšenou odolnost a nový design úchopu by měl umožňovat snadnější držení, a tedy i focení.

Díky HDMI konektoru lze video i foto přenášet rychle do počítače, ale i připojit přístroj k 3D televizi a video přímo přehrávat.

Panasonic Lumix DMC-GH2 by se měl v Evropě začít prodávat v listopadu, doporučená cena je v Británii 900 liber (~27000 korun) za kit se 14-140mm objektivem.

Panasonic Lumix DMC-GH2
Komentáře