Panasonic Lumix GF2

Foto |

Panasonic představil fotoaparát GF2 s malými rozměry, výměnnými objektivy i možností pořizovat 3D snímky.

Panasonic Lumix GF2Nepravá zrcadlovka Panasonic Lumix DMC-GF2 určena zejména fotografům, kterým nestačí obrazová kvalita kompaktních přístrojů, ale odrazují je velké rozměry a hmotnost klasických zrcadlovek. Přístroje řady Lumix G bez zrcadlové komory nabízí kombinaci vlastností obou kategorií – kompaktní a lehké provedení zároveň s vynikající kvalitou fotografií. Model DMC-GF2 nabízí všestrannost, která nemá konkurenci v žádné kategorii – od 3D fotografie, přes natáčení ve Full HD rozlišení, až po dotykové ovládání a širokou nabídku výměnných objektivů.  

Obrazový snímač v GF2 je Live MOS s rozlišením 12,1 megapixelů, zpracování obrazu má na starosti procesor Venus Engine FHD. Vedle pořizování statických fotografií umí přístroj i natáčet video ve Full HD rozlišení 1920x1080 bodů a foťák je vybaven samostatnou spouští pro každou z těchto činností. Během natáčení lze tedy stiskem druhé spouště fotografovat.

GF2 má dotykový displej s rozlišením 460000 bodů. Stejně jako dříve lze dotykem libovolného místa na displeji na toto místo zaostřit a změřit expozici, u DMC-GF2 lze jediným pohybem prstu také nastavit stupeň rozostření pozadí fotografie. Fotograf má tak možnost velmi výrazně ovlivnit celkové vyznění snímku, aniž by musel pracně pronikat do tajů pokročilé fotografické techniky. Stisk displeje funguje i jako spoušť.

Díky volitelným adaptérům je Panasonic DMC-GF2 kompatibilní nejen s objektivy řady Lumix G, ale také se všemi objektivy pro fotoaparáty systému 4/3 a s renomovanými objektivy Leica M/R.

Panasonic DMC-GF2 se na český trh dodává v hliníkovém provedení ve pěti barevných variantách - v černé, stříbrné, bílé, červené a růžové. Doporučená maloobchodní cena dosud nebyla stanovena.

Pod fotografiemi následuje tisková zpráva v plném znění.

Panasonic Lumix GF2

Panasonic Lumix GF2


1. Intuitivní dotykové ovládání v malém, lehkém a elegantním těle 
Panasonic DMC-GF2 je výrazně menší než předchozí model DMC-GF1 – má zhruba o 19 % menší rozměry a o 7 % nižší hmotnost. To z něj činí nejmenší a nejlehčí fotoaparát s výměnnými objektivy na současném trhu. Za miniaturizací fotoaparátu stojí především nejnovější vývoj ve výrobních technologiích, zejména zmenšení bajonetu a integrované elektrické obvody. Panasonic DMC-GF2 je vybaven vestavěným bleskem s vylepšeným výklopným mechanismem, eliminující efekt červených očí. Panasonic DMC-GF2 se tak liší od některých fotoaparátů s výměnnými objektivy, u nichž je blesk nutné dokoupit coby samostatné příslušenství. Vestavěný blesk výrazně rozšiřuje fotografické možnosti při fotografování ve slabém světle nebo v interiéru.

Díky dotykovému displeji a novému grafickému uživatelské rozhraní je systém ovládání Lumixu DMC-GF2 snadno srozumitelný i naprostým začátečníkům. Při sledování scény na velkém displeji s rozlišením 460 000 bodů se stačí dotknout libovolného místa v záběru a fotoaparát na toto místo automaticky zaostří, případně v tomto bodě změří expozici. Stisk displeje funguje i jako spoušť. Díky funkci kontinuálního ostření dokáže fotoaparát automaticky ostřit na objekt vybraný dotykem na displeji i v případě, že se tento objekt pohybuje. Zvolíme-li výběr jediného ostřícího bodu, lze dotykem označit velikost oblasti, na kterou má fotoaparát zaostřit. V režimu automatického rozpoznávání tváře fotoaparát umožňuje precizní ostření na oči vybraného obličeje. V režimu vícebodového ostření s 23 body může fotograf sám vybrat skupinu ostřících bodů tak, aby odpovídaly zvolené kompozici. V režimu inteligentní automatiky (iA) s funkcí inteligentního výběru scény stačí stiskem na displeji vybrat určitý objekt v záběru a fotoaparát automaticky nastaví příslušný motivový program. Pokud se například dotkneme lidské tváře, přístroj se přepne do portrétního programu, pokud naopak dotykem označíme pozadí, aktivuje se program pro krajinu. Ukážeme-li na displeji na blízký objekt, zapne se režim makrofotografie. V režimu ručního ostření lze dotykem displeje pětinásobně či desetinásobně přiblížit zobrazenou scénu, ve zvětšeném záběru se pak pohybujeme pohybem prstu. V režimech inteligentní automatiky a periferního rozostření lze pohybem prstu na posuvníku nastavit míru rozostření pozadí.

Dotykové ovládání výrazně usnadňuje i pohyb v menu. V menu Touch Q si uživatel může nechat zobrazit jen ty položky a příkazy, které často používá. Kromě dotykového displeje se o intuitivní a pohodlné ovládání starají i hardwarová tlačítka pro přímý přístup k některým funkcím (natáčení videozáznamů, režim inteligentní automatiky apod.). Tlačítka jsou podsvícená, což usnadňuje jejich použití ve tmě.

Dotykové ovládání výrazně usnadňuje nejen samotné fotografování, ale také prohlížení fotografií. Stačí se dotknout náhledu a snímek se zobrazí na celém displeji. Při prohlížení celého alba lze přecházet z jedné fotografie na druhou podobnými pohyby prstu, jako když obracíte stránky knihy. Dotykem lze také zobrazené fotografie snadno zvětšit až na šestnáctinásobek.

2. Vysoká kvalita fotografií
Přednosti Panasonicu DMC-GF2 ovšem zdaleka nekončí u malých rozměrů a snadného ovládání. Fotoaparát zároveň nabízí i vysoce kvalitní obraz při fotografování i natáčení videozáznamů. Stojí za ním především optimálně vyvážený výkon snímače a obrazového procesoru.
Obrazovým procesorem je Venus Engine FHD s vylepšenými vlastnostmi pro zpracování fotografií i videozáznamů. Díky vyspělému systému redukce šumu se majitelé mohou těšit na čisté snímky i při vyšších hodnotách citlivosti, při nichž nedochází k typickému slévání barev vlivem chromatických aberací a zhoršené kresby detailů. Další předností obrazového procesoru Venus Engine FHD je technologie inteligentního rozlišení. Díky ní systém automaticky rozpozná tři charakteristické oblasti záběru – obrysy, oblast z detailní texturou a jemné tonální přechody. Obrysy se automaticky zvýrazní pomocí vyššího kontrastu, v oblastech s texturou dojde ke zvýraznění detailů a tonální přechody se upraví tak, aby vypadaly ještě plynuleji. Výsledkem je kvalitnější obraz při fotografování i natáčení videozáznamů.

Snímač Live MOS typu 4/3 s rozlišením 12,1 megapixelů nabízí ideální kombinaci obou technologií, které se v současnosti při výrobě digitálních snímcích prvků používají – špičkovou kvalitu obrazu typickou pro CCD modely a nízkou spotřebu CMOS typů. Díky pokročilé technologii dokáže DMC-GF2 pořídit v režimu sekvenčního snímání s náhledem na displeji až 60 fotografií za vteřinu, aniž by se jakkoli zhoršila kresba detailů nebo tonální přechody.

Systém automatického ostření založený na porovnání kontrastu funguje zcela přesně, snadno se s ním pracuje a fotoaparát dokáže ostřit velmi rychle. Uživatelé mohou volit z několika způsobů ostření, k dispozici je mj. multizónový systém s 23 body, jednobodové ostření, systém rozpoznávání tváře či kontinuální ostření na objekty v pohybu.

Fotoaparáty řady Lumix G jsou všechny vybaveny protiprachovým systémem. Pokud se při výměně objektivu dostane do nitra fotoaparátu prach či jiné cizí částice, mohou se usadit na snímači a projevovat se na fotografiích formou nevzhledných skvrnek. Protiprachový systém tomu účinně brání pomocí ultrazvukového filtru umístěného před snímačem Live MOS. Filtr vibruje rychlostí 50 000x za vteřinu a prach i jiné látky spolehlivě setřese.

3. Vysoce kvalitní videozáznam ve Full HD  rozlišení 1 920 x 1 080 a formátu AVCHD
Panasonic Lumix DMC-GF2 ovšem neslouží jen k fotografování, nýbrž také k natáčení velmi kvalitních videozáznamů v rozlišení Full HD (1 920 x 1 080 bodů). Záznam v tomto rozlišení lze točit frekvencí 50i, v rozlišení HD (1 280 x 720) natáčí fotoaparát frekvencí 50p ve formátu AVCHD (MPEG-4/H.264). V rozlišení HD lze ukládat záznam i do formátu Motion JPEG, k dispozici jsou i nižší rozlišení QVGA, VGA a WVGA vhodná například pro natáčení na webové stránky. Natáčení lze spustit kdykoli během fotografování stiskem speciálního tlačítka na zadní straně přístroje. Pro nahrávání zvuku je fotoaparát vybaven stereo mikrofonem a systémem Dolby Digital Stereo Creator, nechybí ani funkce Wind Cut tlumící hluk způsobený větrem.

S modelem DMC-GF2 může natočit skvělý záznam i naprostý začátečník, i ve videorežimu totiž funguje oblíbený režim inteligentní automatiky (iA). Při natáčení s dlouhým ohniskem se uplatní optický stabilizátor zabraňující chvění fotoaparátu. Systém rozpoznávání tváře automaticky detekuje přítomnost lidského obličeje v záběru a podle toho upraví ostření, měření expozice, kontrast i barevné podání pleti. Další systém Inteligentní dynamický rozsah (Intelligent D-range Control) dovede optimalizovat obraz v různých částech záběru a vyrovnává tak příliš výrazné kontrasty, jejichž vinou by mohlo docházet k přepalům v jasech (například na obloze). Systém Inteligentní výběr scény (Intelligent Scene Selector) automaticky podle aktuální situace přepíná mezi motivovými programy pro snímání portrétů, krajiny či makra, případně pro práci ve slabém světle.

Podobně jako při fotografování lze i při natáčení videozáznamu ostřit pomocí displeje, stačí se dotknout vybraného motivu. Během natáčení dovede fotoaparát uložit okénko záznamu coby fotografii. Funkce Střižny (Video Divide) umožňuje rozdělit videozáznam v libovolném místě na více částí, což usnadňuje mazání nechtěných sekvencí.

4. Bohatá nabídka funkcí pro kreativní fotografy
Kreativním fotografům nabízí Panasonic DMC-GF2 velmi bohatou funkční výbavu. K zajímavostem patří například režim Mé barvy (My Color), který je součástí běžného videorežimu. Nabízí celkem osm přednastavených efektů – Expressive, Retro, Pure, Elegant, Cinda, Monochrome, Dynamic Art a Silhouette. Kromě toho je k dispozici uživatelský režim Cystom, v němž může uživatel sám nastavit barevný odstín, kontrast a úroveň jasu či sytosti barev. Díky živému náhledu scény na displeji (funkce Full-time Live View) je ještě před stiskem spouště vidět, jak tyto úpravy ovlivní výslednou podobu, atmosféru a náladu snímků. Panasonic DMC-GF2 rovněž nabízí 17 motivových programů. Většinu z nich lze využít i při natáčení videozáznamů, což jistě ocení milovníci filmů s dramatickými efekty, které je jinak nutné vytvářet až při úpravě v počítači.

Mezi základní expoziční režimy patří programová automatika, priorita času, priorita clony a ruční režim. Hodnoty času a clony se zobrazí na displeji. Méně zkušení uživatelé tak mohou pochopit vztahy mezi těmito veličinami, což jim pomáhá ve zvládání základních fotografických technik a dovedností.

5. Prohlížejte si fotografie i videozáznamy v nejvyšší kvalitě na velkých televizních obrazovkách s vysokým rozlišením - VIERA Link, nyní i ve 3D
Fotografie i videozáznamy ve formátu AVCHD uložené na paměťových kartách SD lze snadno zobrazit či promítnout na televizorech Panasonic VIERA s dynamickým vysokým rozlišením. Stačí vložit paměťovou kartu SD do příslušného slotu televizoru, Blu-ray přehrávače nebo rekordéru DIGA, a projekce může okamžitě začít. Při připojení přes HDMI kabel lze využít celé řady funkcí fotoaparátu určených pro přehrávání videozáznamů či prohlížení fotografií. Uživatel může například pustit prezentaci, v níž se fotografie nebo filmy přehrávají postupně, coby listy kalendáře apod. O veškeré ovládání se postará dálkový ovladač TV.

Na televizích s 3D obrazovkou vypadají výborně zejména třírozměrné fotografie pořízené objektivem 3D Lumix G 12,5 mm f12 (H-FT012). Software PHOTOfunSTUDIO 6.0 HD Edition v základní výbavě navíc umožňuje snadnou úpravu fotografií a filmů. Videozáznamy lze rovnou posílat na YouTube nebo je vypálit na DVD.

6. Kompatibilita a bohaté možnosti rozšíření
Produkty systému Micro Four Thirds (Micro 4/3) jsou kompatibilní se systémem Four Thirds (4/3), nabízejí ale ještě více možností rozšíření. Fotoaparát Lumix DMC-GF2 a další přístroje řady Lumix G lze používat nejen v kombinaci s objektivy řady Lumix G, ale také se všemi objektivy pro fotoaparáty systému 4/3 (přes volitelný adaptér DMW-MA1) a také s renomovanými objektivy Leica M/R (přes adaptéty DMW-MA2M či MA3R). Uživatel má tak k dispozici nepřeberné množství kvalitní optiky.

Vzhledem k rostoucímu množství objektivů kompatibilních se systémem Lumix G jsou fotografické možnosti uživatelů prakticky neomezené. Fotoaparát Lumix DMC-GF2 je kompatibilní se širokou škálou příslušenství pro každou fotografickou situaci a žánr. V patici na horní straně lze například použít naklápěcí hledáček (DMW-LVF1, prodává se coby volitelné příslušenství) s rozlišením 202 000 bodů a 100% pokrytím záběru.

9. Software
V základní výbavě fotoaparátu Panasonic DMC-G2 se nacházejí programy PHOTOfunSTUDIO 6.0 HD Edition pro přehlednou archivaci fotografií a videozáznamů, SILKYPIX Developer Studio 3.1 SE pro zpracování snímků ve formátu RAW a zkušební verze aplikace Super LoiloScope.

Aplikace PHOTOfunSTUDIO 6.0 HD Edition umožňuje třídění a uspořádání nejen nově pořízených fotografií, ale také snímků uložených v počítači. Mezi její výhody patří rychlý start a načítání fotografií. Program dokáže rozeznat obličeje jednotlivých osob na snímcích, takže lze snímky snadno roztřídit podle toho, kdo je na nich vyfotografován. K dispozici je samozřejmě i možnost vytvořit prezentaci s celou řadou efektů a podbarvit ji hudbou z databáze aplikace iTunes, případně tuto prezentaci vypálit na DVD ve formátu MPEG2. Videozáznamy lze posílat přímo na YouTube.

Snímky ve formátu RAW lze zpracovávat v programu SILKYPIX Developer Studio 3.1 SE s vyspělými fotografickými funkcemi. Aplikace nabízí špičkový výkon především při zpracování barev. Aplikace Super Loilo Scope slouží k úpravám a střihu videozáznamů ve vysokém rozlišení.
Komentáře