Polaroid je zpátky

Foto |

Instantní fotoaparáty Polaroid jsou zpět. Nové modely budou stále používat klasické chemické filmy, tisknout však budou digitální technologií.

Polaroid je zpátkySpolečnost Summit Global Group oznámila, že vydá několik nových modelů instantních fotoaparátů Polaroid. Připraví je ve spolupráci se společností ZINK, dodavatelem bezinkoustového tisku, a sdružením The Impossible Project, což je skupina nostalgických nadšenců Polaroidu, jejímž cílem je přivést instantní fotoaparáty zpět k životu. Což se jim zřejmě právě podařilo.

Summit Global podepsala v červnu tohoto roku pětiletou smlouvu na exkluzivní využívání značky Polaroid a první výsledek bychom měli spatřit už příští rok.

Novinky pravděpodobně vzhledově vyjdou z proslulého modelu Polaroid ONE600 a jejich kódová označení jsou příznačně „TWO“ a „THREE“. Budou nadále využívat klasické chemické filmy a tisk bude sice digitální, nicméně do značné míry podobný tomu, co bylo ve starých Polaroidech. Pravděpodobně použitá tisková technologie ZINK (Zero Ink) totiž nevyužívá při tisku klasický inkoust či barvivo, ale spoléhá se na speciální papír, kde jsou ve třech vrstvách barevné krystaly. Tisková hlava pak vysílá pulzy, které aktivují ty správné barvy. Tato technologie už byla komerčně vyzkoušena v miniaturní tiskárně Polaroid PoGo.

Velikost fotografií bude 4x3 palce (~10x7,6 cm) a měly by být vytištěné do jedné minuty od vyfocení. Pravděpodobně však bude mít fotoaparát nějakou vnitřní paměť, do které se budou fotografie ukládat v digitální podobě a také do tiskové fronty. Tohle je sice jen spekulace, ale bez toho by byl Polaroid TWO/THREE ve značné nevýhodě proti běžným digitálním fotoaparátům.

Příznivci legendárních Polaroidů se tedy mají na co těšit. Datum uvedení ani cena není známa, nicméně zřejmě to nebude levný fotoaparát pro každého.

Polaroid ONE

Polaroid PoGo ZINC
Komentáře