Nikon 1 - malé velké

Foto |

Nová řada fotoaparátů Nikon 1.

Nikon 1 - malé velkéNová řada fotoaparátů Nikon 1 byla představena koncem září letošního roku. Vyvolala řadu vzrušených diskusí, polemik a přinesla jak řadu odborných i uživatelských recenzí samotných fotoaparátů s označením Nikon 1 V1 a J1, tak široké spektrum názorů o užitečnosti či nadbytečnosti nové třídy fotografických přístrojů. Trvalo jen pár dnů, než jsme pokročilejší z obou fotoaparátů – Nikon 1 V1 i s několika objektivy a přídavným bleskem – dostali ke krátkému týdennímu testování. Na druhý přístroj jsme se zašli podívat do specializované prodejny koncem října, abychom si ověřili, nakolik se obě novinky z nové řady liší. Před popisem vlastních dojmů z fotografování si neodpustíme stručné představení celé řady Nikon 1. Fotoaparáty Nikon A-CIL (Advanced-Camera with Interchangeable Lenses), tedy pokročilé fotoaparáty s výměnnými objektivy, mají fotografům přinést vysokou provozní rychlost, výbornou kvalitu obrazu, jsou vhodné jak pro pořizování statických snímků,  tak pro zachycení videosekvencí. Nový systém Nikon 1 je mezi výrobky stejnojmenné značky zcela novou kategorií, která doplňuje nabídku jednookých zrcadlovek, od nichž přejímá možnost výměny objektivů, a kompaktních digitálních fotoaparátů, ze kterých zase okoukala kompaktní rozměry a snadnou obsluhu.

 

 

Systém Nikon 1 využívá nový CMOS snímač formátu CX s rozměry aktivního pole 13,2 × 8,8 mm. Potěšitelné je, že se na malou plochu snímače nesnažili vývojáři Nikonu vtěsnat příliš mnoho megapixelů a zastavili se těsně za hranicí 10 MPix, tedy u efektivního rozlišení 10,1 milionu pixelů. Rozměrově je snímač výrazně menší než známější formáty FX (full-frame) a DX (APS-C), které Nikon používá u jednookých zrcadlovek. Přepočet ohniskové vzdálenosti na 35mm kinofi lm (crop faktor) je 2,7. Nikon 1 nabízí velmi rychlé zaostřování (73–135 zaostřovacích polí), kvalitní reprodukci barev v automatickém, prioritním i plně manuálním režimu, ukládá snímky v RAW (NEF) formátu i v JPEG a umožní uživateli vybrat z citlivosti ISO v rozsahu 100 až 6400 v rozšířeném režimu. K dispozici je buď pevné nastavení jmenovité citlivosti, nebo rozsahy do 400, 800, 1600 a 3200 ISO. Fotoaparáty jsou vybaveny rychlým obvodem s procesorem Expeed 3, který poskytuje maximální výkon bez negativního vlivu na kvalitu obrazu a umožňuje vhodné snížení šumu. Funkci redukce šumu může uživatel zapnout či vypnout a rozhoduje o jejím využití jak při použití dlouhých časů expozice, tak u vysokých hodnot citlivosti. Systém Nikon 1 umožňuje pořizovat snímky před stisknutí spouště i po něm. Při nastavení Pohyblivá momentka přístroj současně zaznamenává zpomalenou videosekvenci a statický snímek, v mžiku je spojí a vytvoří fotografi i s pohybem. Funkce Inteligentní výběr po jediném stisku spouště zachytí 20 snímků v plném rozlišení a uloží pět nejlepších. Při spuštění režimu videosekvence je možné pořídit statický snímek v plném rozlišení, k dispozici jsou i zpomalené záběry, byť na menší obrazový formát.

 

OBJEKTIVY 1 NIKKOR S BAJONETEM NIKON 1

Kromě samotných těl fotoaparátů V1 a J1 se do prodeje dostávají nové objektivy Nikkor s bajonetem  Nikon 1. Patří mezi ně velmi lehký a kompaktní širokoúhlý objektiv s trojnásobným zoomem 1 Nikkor VR 10–30 mm 1 : 3,5–5,6 (ekv. 35 mm formátu 27–81 mm), kompaktní telezoom 1 Nikkor VR 30–110 mm 1 : 3,8–5,6 (ekv. 81–297 mm) s vestavěným systémem pro snížení vibrací a pevný pancake objektiv 10 mm 1 : 2,8 (ekv. 27 mm). Čtvrtým objektivem je Nikkor VR 10–100 mm 1 : 4,5–5,6 PD-Zoom (ekv. 27–270 mm) s elektromotorickým třírychlostním ovládáním zoomu. Ten je předurčen pro pořizování videosekvencí. V blízké budoucnosti mají být představeny další objektivy s lepší citlivostí a nebude chybět ani nový makroobjektiv pro záběry zblízka. Majitelé fotoaparátů Nikon ocení adaptér s bajonetem F, díky němuž bude možné přidat k tělu Nikon 1 libovolné objektivy Nikkor AF-S a AF-I pro digitální zrcadlovky. Náročnější fotografové mohou využít miniaturní blesk SB-N5 Speedlight pro Nikon 1 V1. Tento blesk nemá vlastní napájení, ale využívá napájecí adaptér fotoaparátu. Disponujep omocným LED světlem na přední straně a má výklopnou a otočnou hlavici.

 

NIKON 1 V1: PRVNÍ DOJMY

Testovaný přístroj byl matně černý, s odolným hořčíkovým tělem, velmi „technicistním“ zpracováním, dobře padl i do menší ruky a velmi snadno se ovládal. Dostali jsme i pancake objektiv Nikkor 10 mm 1 : 2,8, základní Nikkor VR 10–30 mm 1 : 3,5–5,6 a po dvou dnech nám byl doručen i Nikkor VR 10–100 mm 1 : 4,5–5,6 PD-Zoom pro natáčení videa. Vyzkoušet jsme mohli i blesk SB-N5 z doplňkové volitelné výbavy. Nejlépe se nám pracovalo s pevným objektivem 10 mm, který nabízí výbornou světelnost a fotoaparát si snadno poradil i s horšími světelnými podmínkami, jak při statických snímcích, tak při natáčení videa. Základní objektiv VR 10-30 mm nás potěšil vestavěnou stabilizací, méně již horší světelností na dlouhém konci. Fotoaparát si ale dobře poradí s horším světlem a snímky v rozsahu citlivostí do 800–1600 ISO netrpí přehnaným šumem. Volba odšumění funguje skvěle, ale na úkor zachycení některých detailů. Je vhodnější pro začínající uživatele, kteří nedokážou či nechtějí pracovat s RAW snímky v grafi ckém editoru. Při ovládání fotoaparátu můžete spoléhat na plnou automatiku a z výsledných fotografi í nebudete zklamáni.  Nikon 1 V1 je díky rychlosti ostření vhodný i pro pohotovou reportážní fotografi i. Dobře si poradí s automatickým měřením expozice a také s nastavením hodnot v protisvětle. Snímky jsou tak za každých okolností krásné a dokonale prosvětlené.  Elektronický hledáček nás opravdu překvapil svou prvotřídní kvalitou. Zkrátka: co vidíte v hledáčku, to zpravidla i dostanete. Při využití zadního displeje už to ale neplatí bez výjimky. Snímky, které vypadají velmi dobře, zkontrolujte s využitím histogramu. Zjistíte, že kompenzace expozice až –1 EV  fotografi ím jen prospěje.  Po pár dnech možná přijdete i na to, že priorita času je vhodnějším řešením než automatika, zejména při fotografování pohybujících se lidí kdekoliv ve společnosti. Při automatickém nastavení totiž fotoaparát spoléhá na stabilizaci objektivu, využívá dlouhé časy a snímky působí rozmazaně.  Ovládání expozičních režimu a nastavování ISO je trochu svízelnější, protože se musíte více ponořit do ovládacího menu.  Škoda, že režimy A, S, P, M nejsou přímo na otočném voliči jako u jiných fotoaparátů.  Líbilo se nám výborné podání barev v jakýchkoliv podmínkách.  V denním světle a interiéru nemusíte laborovat jen proto, abyste dostali správnou bílou nebo dokonalou tělovku.  U nočních snímků snadno rozpoznáte sodíkové a neonové lampy, stejně jako halogenová a xenonová světla aut. Fotografie mají perfektní vypovídací hodnotu a celý systém se nesnaží o nějaké nestandardní vyvážení celku jen proto, aby to „tak nějak vypadalo dobře“.

 


NIKON 1 J1: PRVNÍ DOJMY

Krátká návštěva specializované prodejny nám odhalila základní rozdíly mezi modely V1 a J1. Levnější „jéčko“ nemá elektronický hledáček, ale na rozdíl od „véčka“ fotografovi nabízí vestavěný vyskakovací blesk. V prodeji je se stejnými objektivy, neliší se možnostmi nastavení ani kvalitou pořízených snímků. Model V1 bychom doporučili fotografům, kteří to s fotografováním myslí vážně, jsou takříkajíc ze staré školy a bez hledáčku u oka nedokážou pracovat. Levnější J1 bude vyhovovat uživatelům, kteří hledají kompaktní přístroj s výbornou obrazovou kvalitou, ale do současné doby fotografovali jen s digitálním kompaktem nebo mobilním telefonem. Pro ně je kontrola kompozice na displeji zcela přirozená a hledáček je pro ně spíše přítěží.

SYSTÉM NIKON 1 JAKO CELEK

V konečném hodnocení zodpovíme jedinou otázku: má nový systém vůbec smysl? Podle našeho názoru určitě ano. Nevytlačí levné kompakty, ani nepřekoná drahé zrcadlovky. Prostě si od nich bere to nejlepší a je vám k dispozici. Byla by škoda toho nevyužít.

 


www.nikon.cz; www.fotoskoda.cz

Související články
Komentáře