Rudá planeta obrazem: Curiosity posílá zpět barevné HD snímky Marsu

Foto |

NASA zpřístupnila všem pasivním vesmírným badatelům z řad široké veřejnosti první barevné fotografie Marsu ve vysokém rozlišení, které ze své cesty za organickými materiály poslala od hory Mount Sharp sonda Curiosity.

Rudá planeta obrazem: Curiosity posílá zpět barevné HD snímky MarsuNa snímcích je zachycena spodní část hory Mount Sharp, která se z Galeova kráteru zvedá přibližně do výšky 5 kilometrů a je tvořena vrstvami usazených hornin. Vědci předpokládají, že cesta na úpatí hory vzdálené přibližně 10 kilometrů od místa přistání bude Curiosity trvat jeden rok.

Na základě již dříve pořízených snímků z oběžné dráhy se zdá, že jsou vrstvy tvořeny jílem a dalšími minerály, které se vytvářejí za přítomnosti vody. A jak prokázaly dřívější mise na Mars, voda se v minulosti na rudé planetě nacházela v obrovském množství.

Vědci se tedy nyní prostřednictvím téměř tunové sondy za 2,5 miliardy dolarů vydávají po stopách organických materiálů a ostatních látek nezbytných pro vývoj života.

 

VIDEO: Přistání Curiosity na Marsu

Kromě prvních barevných fotografií ve vysokém rozlišení se můžete podívat také na video z přistání Curiosity, která interpolací velmi působivě upravil Dominic Muller.Zdroj: The Guardian, NASA, national-geographic.czÚvodní foto: NASA/JPL-Caltech/MSSSKomentáře