1TB holografický DVD disk GE

InfoTech |

1000MB DVD 3D disk od General Electric by se měl na trh dostat za dva až tři roky a k jeho čtení by měl stačit jen mírně upravený Blu-ray přehrávač.

1TB holografický DVD disk GESpolečnost General Electric na zářijové konferenci Emerging Tech Conference v americkém Bostonu oznámila, že vyvíjí 1TB DVD (1000 MB) disk, který by měl být čitelnými upravenými Blu-ray přehrávači. Přitom ještě přibližně před půl rokem byla velikost takového disku „jen“ 500 GB.

Výrobce očekává, že prvotní využití optických disků s obrovskou kapacitou bude v oblasti archivace a zálohování dat, později by se však měly začít využívat pro ukládání 3D filmů - to bude hodně záležet na vývoji ceny disků a optických mechanik.

Data na vysokokapacitním disku jsou uložena trojrozměrně, holograficky, tedy ne ve dvou rozměrech, jak je to u současných DVD či Blu-ray disků. Přístupová doba při čtení má činit pouhé 3 ms a rychlost přenosu převýší pětkrát nynější DVD. Vědci GE upravili holografickou vrstvu tak, aby se na ní vešlo ještě více dat než dosud a také aby vrchní vrstvy byly čitelné běžnou Blu-ray mechanikou. Po mírné úpravě by potom měla být schopná číst všechny vrstvy, tedy využít celou kapacitu disku.

Podle GE bude trvat ještě dva až tři roky, než se první holografické DVD dostanou k zákazníkům, cena není stanovena ani rámcově. Výrobce však plánuje, že už v brzké době začne nabízet dalším výrobcům licence.

Holografický 3D DVD disk
Komentáře