Android 2.3 Gingerbread je tu

InfoTech |

Příznivci open-source operačního systému se mohou radovat a konkurenční výrobci kabonit, na světě je konečná verze Androidu nejnovější verze 2.3.

Android 2.3 Gingerbread je tuAndroid 2.3 Gingerbread (perník) je již sedmou veřejnou verzí Androidu, což lze snadno odvodit z jeho kódového označení začínajícího na G. Pro zajímavost - předchozí verze 2.2 je Froyo (mražený jogurt), 2.1 Eclair (druh francouzského koblížku) atd., Google tedy používá pro označování jednotlivých verzí názvy sladkostí.

Nová verze přináší řadu vylepšení zejména ve spotřebě i výkonu. Tím Google reaguje na kritické hlasy poukazující na poměrně vysokou spotřebu systému, nově bude Android aktivnější ve správě i zavírání jednotlivých aplikací, ty běžící naprázdno by mohly být automaticky ukončovány. Dosud jsou k tomu nutné aplikace třetích stran.

Lepší by měly být i běžné uživatelské funkce jako výběr textu, jeho kopírování a vkládání. Google se drží i slibu vylepšit standardní sadu organizačních nástrojů, tedy zejména diář, které nejsou zrovna oslnivé. Konkrétní detaily ale nejsou známy. Uživatelé se mohou těšit i na inovovaný ovládací software fotoaparátu, internetové volání přes SIP (Session Initiation Protocol) a propracovanější manažer stahování, který je ve verzi 2.3 společný pro webový prohlížeč, e-mail i programy třetích stran.


Pro koncového uživatele jsou méně viditelné další změny zahrnující snadnější vývoj aplikací, zejména her (například při využívání senzoru polohy) i multimédií co se týká práce s video a audio kodeky. Programy budou moci také využívat přední kamerky.

Již jsou také známy první telefony, které budou Android verze 2.3 využívat, půjde o Google Nexus S (výrobce Samsungu) a Google Nexus One (který vyrábí HTC), dočkat bychom se jich měli v průběhu několika týdnů.

Google Nexus One
Komentáře