Apple iPad tablet

InfoTech |

Apple představil iPad, tablet počítač s operačním systéme iPhone a s obrovskou uvedení předcházející hypovací kampaní.

Apple iPad tabletSpolečnost Apple to s médii umí a její marketingovéé oddělení zvládne s pomocí věrných fanoušků vyvolat pořádnou atmosféru očekávání a „hypování“ téměř u kteréhokoli výrobku společnosti s nakouslým jablíčkem ve znaku. A u Apple iPad se to podařilo dokonale, takové hypování jsme tu už dlouho neměli. Pro věrné jablíčkovce je to samozřejmě něco, bez čeho nemohou přežít, ti ostatní by se měli na iPad podívat v klidu s odstupem – což zákazníkům v Česku a na Slovensku bude jistě umožněno, protože nepatříme mezi trhy, kde by Apple uváděl své produkty přednostně.

Steve Jobs představil iPad zároveň s pravidelnou prezentací finančních výsledků firmy a typicky americky se slovy že „jde o důležitý nový výrobek, ze kterého je každý nadšený.“ Samozřejmě tomu tak není a ačkoli přináší iPad zajímavé inovace, jen těžko ho čeká takový úspěch jako iPhone.

Apple iPad


Apple iPod je velký počítač ve tvaru tabletu s dominantním prvkem v podobě dotykové 9,7“ obrazovky. Z hardwarového hlediska je zajímavé, že používá vlastní čipovou sadu Apple.

Hardware
- Čipset A4 Apple s 1GHz procesorem
- 9,7“ LCD obrazovka a LED podsvícením, rozlišením 1024x768 bodů a kapacitní multi-touch dotykovou technologií - to znamená ovládání jen prsty, žádný stylus
- Volitelně velikost paměti 64, 32 a 16 GB
- Wi-Fi (802.11n), Bluetooth 2.1 + EDR
- Volitelné 3G sítě a GPS
- Údajně až 10 hodin provozu na jedno nabití baterie, měsíc v pohotovostním režimu
- Digitální kompas, měřič zrychlení, reproduktor, mikrofon, 3,5mm audio jack, dokovací konektor
- Rozměry 24,3 x 19 x 13,5 cm
- Hmotnost 680 gramů, respektive 730 gramů s 3G modulem

Dlouho nebylo jasné, zda bude iPad vybaven spíše omezenou verzí operačního sytému Mac OS X pro stolní počítače, nebo rozšířenou verzí mobilního systému pro iPhone. Naštěstí padla volba pro druhou možnost, což je nakonec směr vývoje, který obvykle přináší lepší výsledky. Stačí se podívat na odstrašující příklad v podobě Windows Mobile, který se nikdy nesžil s přesunem z výkonných stolních počítačů na relativně slabé mobily. Ovládání iPadu i fungování systému je tak blízké tomu, co uživatelé znají z iPhonu, i když naštěstí přibyla možnost omezeného multi-tastkingu.

Software:
- Upravená verze iPhone OS s omezeným multi-taskingem
- Možnost přehrávat video v HD Ready rozlišení 720p
- Synchronizace kontaktů, elektronické pošty, hudby, videa, iTunes
- „Téměř všechny“ iPhone aplikace jsou kompatibilní s iPadem
- Za 10 dolarů (~190 korun) je možné si přikoupit základní sadu kancelářských aplikací iWorks – textový editor, tabulkový procesor a prezentační program

Apple iPad


Základní cena v USA je překvapivě nízká, nicméně rychle roste s velikostí paměti či při započítání 3G modulu. U nás bude cena ještě nepochybně o pěkných pár desítek procent vyšší, a dosahovat tedy úrovně lepších netbooků či běžných notebooků.

Cena a dostupnost (USA):
- 500 dolarů (~9250 korun, ~350 euro) za 16GB model bez 3G
- 600 dolarů za 32 GB, 700 dolarů za 64 GB
- 3G modul je za příplatek 130 dolarů (~2400 korun, ~91 euro)
- Maximální cena je tak 830 dolarů (~15400 korun, ~572 euro)
- Prodávat se v USA začne během 60 dní, dostupnost na jiných trzích nebyla zmíněna, bližší informace údajně v červnu (jún)
- Používá GSM micro SIM karty (měří 15x12 mm proti standardní 25x15 mm – zbytečná komplikace)

Kdo si všiml absence klávesnice, toho možná potěší, že v příslušenství je i externí klávesnice, přičemž mnozí uživatelé budou muset sáhnout i po další výbavě, protože iPad neobsahuje ani tak běžnou věc jako je USB konektor.

Příslušenství: 
- iPad Keyboard Dock (klávesnice)
- iPad Dock (větší verze doku pro iPod)
- iPad Case (ochranný vnější obal mající mj. zlepšovat pozorovací úhly)
- iPad Camera Connection Kit (sada s dokem, kamerou USB a čtečkou SD karet) 
- iPad USB nabíječka

Apple iPad


Server trustedreviews.com dal dohromady seznam potenciálních problémů, na které by uživatelé narazit.

Problémy:
- Žádné USB porty přímo v iPodu
- Žádná čtečka paměťových karet (obojí je běžná výbava netbooků)
- Nevyměnitelná baterie
- Nerozšířitelná paměť
- Absence GPS v modelu bez 3G modulu
- micro SIM
- Mono reproduktor
- Psaní přímo na obrazovce prsty bude zřejmě pomalé
- Není integrovaná kamera
- Absence HDMI či DisplayPortu, ethernetu
- Systém stále nepodporuje Adobe Flash (jde o starý spor obou firem)
- Omezené spektrum kodeků (AAC, MP3, H.264)
- Hlavní napájecí kabel není standardní součástí 

I přes všechny uvedené nedostatky hlásí ti, kteří měli možnost s iPadem pracovat, že výkon je slušný a například načítání a skrolování webových stránek je plynulé.

Apple se podařilo vytvořit a přinejmenším médiím prodat povedený tablet PC, který má však svoje nedostatky. Jeho největší slabinou je však pravděpodobně samotný koncept tabletového počítače. Ten je sice na první pohled přitažlivý, nicméně tržní vývoj prozatím ukazuje, že příliš zákazníků jemu kouzlu nepropadlo. Navíc kapacitní dotyková obrazovka sice výborně detekuje doteky prstů, jenže za cenu nemožnosti používat stylus, a tedy například využít iPad či podobný tablet ke kreslení. Uvidíme, kdy se iPadu dočkáme i u nás.
Komentáře