CEATEC 2009: 320GB optický disk TDK

InfoTech |

Společnost TDK vystavovala prototyp průhledného 320GB optického disku, na němž jsou data uložena v 10 vrstvách.

CEATEC 2009: 320GB optický disk TDKNa japonském veletrhu spotřební elektroniky CEATEC bylo k vidění ledacos, například i 320GB prototypy optických disků TDK. To je více než 6x kapacita současných dvouvrstvý Blu-ray disků, ty běžné jednovrstvé mají přitom velikost „jen“ 25 GB.

Vyšší kapacity je dosaženo přidáváním dalších datových vrstev, kterých je v tomto případě 10, to ale komplikuje čtení disků, a zejména zapisování na ně. Aby tento problém zmenšili, vytvořili inženýři TDK disk ze světlejšího plastu, přes kterým může lépe procházet světlo.

320GB disk je sice zlepšením proti 200GB verzi, který TDK vystavovalo v roce 2006, na druhou stranu uloží méně dat než 400GB prototyp představený loni Pioneerem (který sestává z 16 vrstev na běžném 12cm 1,1 mm tenkém disku) a výrazně méně, než slibuje General Electric u svých 1TB holografických disků.

https://hdworld.cz/infotech/1TB-holograficky-DVD-disk-GE-730

Všechny tyto disky ale trápí jeden problém - stále není ani zdaleka jasné, jaký bude vlastně nástupcem Blu-ray. Nový formát by měl nejen sloužit k archivaci dat, ale v oblasti multimédií hlavně jako nosič pro 3D filmy, které by měly být novým tahákem příštího roku. Tedy alespoň podle představ firem připravující k uvedení 3D Full HD televizory.

Ustálení nového formátu by nepochybně vyžadovalo úpravu současné technologie Blu-ray, hlavně ale dohodu na společném standardu, což by zřejmě muselo jít přes Blu-ray Disc Association. Nicméně vzhledem k tomu, že se ani Blu-ray doposud nepodařilo zcela nahradit starší DVD, tak není zřejmě kam spěchat.

TDK 320GB disk
Komentáře