CES 2010: Lenovo Skylight smartbook

InfoTech |

Lehlý smartbook Skylight s výdrží baterie přes 10 hodin je určen zákazníkům, co chtějí hlavně surfovat, používat poštu a hrát odpočinkové hry.

CES 2010: Lenovo Skylight smartbookSpolečnost Lenovo se pouští do stále odvážnějších projektů. Jádrem její notebookové řady, kdysi koupené od IBM, sice stále zůstávají poměrně konzervativní business modely, nicméně její nejnovější krok nenechává zákazníky na pochybách, že výrobce má i rozsáhlejší plány.

Ještě před začátkem veletrhu CES 2010 se tento čtvrtý největší světový výrobce počítačů postaral o pozdvižení, když ohlásil Skylight, což je přenosný počítač třídy „smartbook“. Ne že by nějaké smartbooky už nebyly, nicméně tento vypadá skutečně zajímavě.

Skylight je výsledkem společné práce Lonova a výrobce čipových sad Qualcomm. Hlavním rozdílem proti jiným notebookům je použití AMR procesoru a čipové sady Qualcomm s frekvencí 1 GHz. Někteří z vás si možná vybaví, že čipsety Qualcomm se často používají i ve smartphonech, odtud tedy i označení smartbook.

Mobilní čipsety jsou vyráběny s cílem poskytnout co nejdelší výdrž a nejmenší rozměry vzhledem k jednotce výkonu, proto i Skylight váží jen 880 gramů, je ultra tenký (kolik přesně není známo, ale má to být stejně či méně než MacBook Air) a výdrž baterie přesahuje 10 hodin.

Displej je 10,6“ s „HD Ready“ rozlišením 1280x720 bodů, disk je rychlý a lehký 20 GB SSD a další kapacitu je možné přidat i paměťovou kartou, součástí balení je 8GB. Konektivita zahrnuje Wi-Fi a mobilní sítě 3G.

Jelikož Microsoft nepodporuje procesory ARM, padla volba operačního systému na přizpůsobený Linux, k tomu získá uživatel celou škálu předinstalovaných programů včetně widgetů pro Amazon MP3, Facebook, Gmail a YouTube plus 2 GB virtuálního internetového úložiště dat.

Smartbooky kvůli svému omezenému výkonu nekonkurují plnohodnotným notebookům, ale spíše netbookům. Vedle nízké hmotnosti a výdrže baterie by měl Skylight zaujmout i poměrně nízkou cenou, která je doporučená v USA 500 dolarů (~9250 korun, ~350 euro). K dostání bude Skylight v dubnu (apríl) a k vidění bude 7.-10. ledna na veletrhu CES 2010 v Los Angeles.

Lenovo Skylight
Komentáře