CES 2009: Smartphone Palm Pre udělal dobrý dojem

InfoTech |

Bezpochyby hlavní „mobilní“ událostí CES 2009 je nový chytrý telefon Palm Pre. Díky němu se možná firmě Palm poveden návrat mezi prominentní výrobce sofistikovaných mobilních zařízení.

CES 2009: Smartphone Palm Pre udělal dobrý dojemPalm patřil dlouho ke špičce v navrhování a výrobě osobních elektronických organizérů (PDA), jeho přístroje byly skoro bez konkurence. Pak ale Palm zaspal vývoj, zejména integraci PDA a mobilních telefonů, takže nyní se firma potýká s finančními potížemi. Naštěstí stále má schopné techniky a vývojáře i dobrou pověst.

Výsledky svého intenzivního snažení poslední doby předvedl Palm na CES v podobě chytrého telefonu Pre a zcela nového operačního systému webOS. Palm se poučil a webOS integruje off-line a on-line internetové funkce tak těsně, jak to jen jde. Přitom s co největší lehkostí a rychlostí, která by měla podle prvních ohlasů lehce předčít mobilní operační systém Windows Mobile.

Palm Pre

Podle prvních reakcí lidí majících možnost s Palm Pre pracovat se zdá, že se skutečně povedl. Palm si tak může připsat jedno velké plus za příznivý prvotní dojem. A taková věc se s novým výrobkem nese po celou jeho existenci na trhu. Lidé oceňují zejména jednoduchost ovládání a lehkost a plynulost chodu operačního systému. Příznivě hodnocen je i mírně oválný tvar přístroje a jeho malá velikost.

Palm Pre podporuje bezdrátové sítě HSDPA (či EV-DO A - to podle verze), 802.11 b/g, GPS navigaci, Bluetooth (i stereo) a má 3 megapixelový fotoaparát s LED přisvětlením (což je věc u zákazníků velmi oblíbená, přesto ji mnozí výrobci opomíjejí).

Slot na paměťové karty sice chybí, ale 8 GB integrované paměti by mělo stačit i těm nejnáročnějším zákazníkům. 3,1“ displej má rozlišení 320x480, což sice není tak vysoké, jako mají nějaké jiné nové high-endové telefony, nicméně vzhledem k velikosti displeje je to více než dostačující. Přílišná jemnost displeje naopak může být někdy na škodu.

Palm Pre

Palm zapracoval na dnes tolik populárním ovládání přímo pomocí prstů bez nutnosti používat stylus. Například puštěné programy se řadí na virtuálních kartách. Uživatel mezi nimi může přepínat, přesouvat je či je přímo přetáhnout mimo obrazovku. Při použití nového ovládání lze také programy shlukovat dohromady, například dát do jedné skupiny Outlook, Google a Facebook.

Kromě rychlého internetového prohlížeče mohou zákaznici začít okamžitě používat e-mail, klienta pro přenos krátkých zpráv (IM) a například i Facebook. Samozřejmostí je možnost přijímat e-maily z několika různých účtů do jednoho programu. E-maily či krátké zprávy je také možné si nechat zobrazit přímo jako vzájemnou konverzaci a události - nadcházející schůzky či došlé zprávy - jsou zobrazovány ve spodní části displeje.

Palm Pre

Vedle dotykového ovládání je k dispozici vysouvací QWERTY klávesnice, jejíž předností proti většině konkurentů je, že po vysunutí není v jedné přímce s obrazovkou, ale telefon je mírně prohnutý, takže při psaní je na displej lépe vidět.

Řada technických vymožeností zahrnuje například světelný senzor pro automatickou regulaci jasu displeje či 3,5 mm audio jack například pro přímé připojení sluchátek, takže odpadá nutnost otravné redukce.

Palm Pre

Jako většina firem uvádějících nové chytré mobilní telefony, ani Palm si ústy svých manažerů neodpustil rýpnutí do Apple a jeho iPhone. Jmenovitě v tomto případě byla zmíněna mj. možnost snadno vyndat a vyměnit baterii u Plam Pre, což v USA tolik opěvovaný iPhone neumí.

Palm Pre se začne prodávat už v první polovině roku za zatím neznámou cenu a to v USA i Evropě.

 • Specifikace:
  Vysokorychlostní sítě (HSDPA, či EV-DO Rev.)
  802.11b / g WiFi
  GPS
  3,1“ 24-bit 480 x 320 displej
  Vysouvací QWERTY klávesnice
  E-mail podpora pro Exchange, POP a IMAP
  IM, MMS a SMS
  3 Mpix fotoaparát a s LED přisvícením
  3,5mm audio jack
  Bluetooth 2.1 + EDR s A2DP
  8 GB interní paměti
  Režim USB mass storage (po připojení se chová jako běžný USB disk)
  MicroUSB s USB 2.0
  Senzor pro detekci, když je telefon blízko obličeje
  Světelný senzor pro automatickou regulaci jasu displeje
  Tlačítko pro ztlumení vyzvánění
  Rozměry zavřeného telefonu 59,57 x 100,53 x 16,95 mm
  Hmotnost 135 g

Palm Pre
Komentáře