Fotomobil Emgeton Flexaret Mini s 12Mpix CCD a 3x zoomem

InfoTech |

Emgeton Flexaret Mini nabízí jako první na světě kombinaci mobilního telefonu s dotykovým displejem a 12,2Mipx fotoaparátem s 3x optickým zoomem.

Fotomobil Emgeton Flexaret Mini s 12Mpix CCD a 3x zoomemSpolečnost Bell Technology představila u příležitosti 70. výročí vzniku značky Flexaret unikátní mobilní telefon Emgeton Flexaret Mini, který se pyšní světovým prvenstvím v podobě integrovaného fotoaparátu vybaveného 12,2Mpx snímačem s trojnásobným optickým zoomem.

Tělo tohoto fotografického přeborníka je tvořeno konstrukcí z tvrzených plastů. Kompaktní přístroj s rozměry 113×52×19 mm a hmotností 143 g vsází na kombinaci stylových černých a stříbrných designových prvků s matnou povrchovou úpravou - de patří výrobci dík, že nepoužil lesklý plast, který se rychle ušpiní. Čelní straně vévodí rozměrný 3" LCD dotykový odporový displej s WQVGA rozlišením 400×240 bodů a podporou 262 tisíc barev. Je napojen na dvojici senzorů pro automatickou korekci obrazu – senzor natočení (slouží pro úpravu orientaci displeje, prohlížení fotografií a rychlé ztišení vyzvánění dle aktuální prostorové orientace mobilu) a senzor osvětlení (reguluje podsvícení displeje v závislosti na míře světla v okolí).

Dotykový displej se spolu s pětisměrovým ovládacím kolečkem a dvěma funkčními tlačítky po jeho stranách, které slouží k pohybu v nabídce telefonu a k ovládání hovorů, stará o obsluhu většiny funkcí telefonu včetně zadávání alfanumerických znaků, využívaného nejčastěji při psaní textových nebo emailových zpráv. Nechybí možnost zobrazení softwarové klávesnice na obrazovce.

Další ovládací prvky jsou umístěny na pravém boku přístroje a optimalizovány zejména pro použití přístroje ve fotografickém režimu. Dvojice směrových tlačítek poslouží pro využívání zoomu, další dvě tlačítka pak pro samotný proces fotografování – spuštění fotoaplikace a expozici snímků. Na levém boku přístroje lze najít i slot pro paměťové karty microSDHC. Ve spodní hraně telefonu je zapuštěna krytka univerzálního miniUSB 2.0 rozhraní, které slouží k připojení datového kabelu, sluchátek či nabíječky.

Aby se budoucí majitelé nemuseli bát nenadálého vybití akumulátoru, Emgeton přidává do balení produktu i jeden náhradní. Vybít ale i jeden z nich dá pořádnou práci – Li-Ion akumulátor s kapacitou 1020 mAh dokáže zajistit až 10 h hovoru, 450 h pohotovostního režimu nebo expozici 1320 fotografií (v automatickém módu fotoaparátu).

Vzhledem k funkcionalitě 3× optického zoomu obsahuje zadní strana telefonu kulatý výstupek typický pro běžné kompaktní fotoaparáty, z nějž se po aktivaci režimu fotoaparátu vysouvá objektiv s optikou pocházející z dílen Flexaretu. Krytka objektivu je samozřejmě aktivní. Vedle něj nelze přehlédnout ani okénko blesku, jehož záblesky zajišťuje vysoce výkonná xenonová výbojka.

Optický senzor i procesy nutné pro zpracování obrazu zajišťuje řešení společnosti Panasonic. Emgeton navíc použil CCD čip oproti běžně užívanému CMOS čipu u jiných fotomobilů.

Chloubou přístroje jsou mimo jiné pokročilé funkce jako např. stabilizátor obrazu, detekce obličeje, redukce červených očí, histogram, režim panorama, sekvenční snímání (až 16 snímků), kvalitní makrorežim od 5 cm, natáčení videa ve VGA rozlišení či hlasová poznámka k fotografii. Samozřejmostí je také automatické zaostřování fotografií, nastavování citlivosti ISO (v rozmezí 80 až 3200), samospoušť, možnost úpravy fotografií přímo v telefonu a řada dalších běžných funkcí digitálních kompaktních fotoaparátů. Kompletní přehled parametrů vestavěného fotoaparátu shrnuje následující tabulka.

Uvnitř přístroje pracuje uzavřený operační systém Nucleus, který běží na nejnovější verzi čipu MT6235. Pro rozšiřování Nuclea dalšími aplikacemi v programovacím jazyce Java je vyhrazena vnitřní paměť přístroje 70 MB, již lze dále rozšiřovat paměťovými kartami microSDHC až do velikosti 32 GB. Do vnitřní paměti i na paměťové karty lze samozřejmě ukládat i další, typicky multimediální, obsah – hudbu, video, fotografie či další soubory, a přehledně jím procházet prostřednictvím průzkumníka souborů. Telefon obsahuje české, slovenské, anglické a německé jazykové prostředí.

Pohotovostní displej telefonu tvoří rovnou hlavní nabídka, která je tak v každém okamžiku dostupná uživateli. Ikony odkazující na jednotlivé složky či aplikace mohou být rozděleny až do tří pracovních ploch, mezi nimiž lze jednoduše přepínat. Pohotovostní displej navíc v jeho horní části zdobí velké stylově zobrazené hodiny a kalendářní data. Uživatel má rovněž možnost vybrat si obrázek zámku displeje.

Výbava telefonu jej předurčuje k příslušnosti do vyšší střední třídy. Vícepoložkový telefonní seznam pojme až tisíc kontaktů. Obsah telefonátu nebo jakékoli jiné zvuky z okolí mobilu lze nahrávat prostřednictvím integrovaného diktafonu, který dokáže nahrát záznam do paměti telefonu i na microSDHC kartu ve formátu AMR nebo WAV. Nechybí možnost rychlého vypnutí vyzvánění bez odmítnutí hovoru, hlasité handsfree využitelné při telefonování nebo pro poslech multimediálních souborů, a pochopitelně ani vyzváněcí profily.

O komfortní psaní SMS se postará dotyková softwarová klávesnice, pro přijaté zprávy má telefon v paměti vyhrazen 500 pozic (což není zase pro některé náruživé pisatele tolik). Emgeton Flexaret Mini je vybaven rozsáhlou sbírkou kancelářských funkcí – nechybí e-mailový klient, kalendář a úkolovník se třemi typy záznamů, budík, světový čas či kalkulačka. Pohodlný a rychlý přístup na webové stránky zajistí Opera Mini 5 a připojení prostřednictvím vestavěného GPRS/EDGE modemu.

Bohatě zastoupeny jsou rovněž multimediální funkce. Kromě hrátek s fotografiemi si uživatel může vychutnat rovněž pokročilý přehrávač multimediálních souborů, který je totožný, jako ve špičkových přenosných přehrávačích Emgeton E-Cult, jež patří již takřka sedm let k oblíbeným přístrojům na českém trhu.

Přehrávač podporuje bohatou sbírku formátů multimediálních souborů, umožňuje samozřejmě i přehrávání hudby na pozadí a automatické přerušení hudební produkce během telefonátu. Kromě dobrého zvukového podání nabízí např. také pět přehrávacích módů a osm citlivě vyladěných profilů ekvalizéru, několik možností vizualizace, efekty Revers a 3D zvuk, dynamické rozšíření basů, pět rychlostí přehrávání, či možnost tvorby playlistů.

Aplikace přehrávače zajišťuje nejen přehrávání hudebních souborů, ale stará se rovněž o přehrávání zvuků nahraných pomocí diktafonu, videoklipů (MP4, QCIF, AVI), a obsluhuje také funkce vestavěného FM radiopřijímače, mezi nimiž nechybí ani možnost plánovaného záznamu vysílání (lze nastavit čtyři různé plány).

Multimediální soubory, např. čerstvě pořízené fotografie, lze díky programu Emgeton Flexaret Mini Media Center přímo z telefonu nasdílet přátelům na komunitní služby Flickr a YouTube. V přístroji je přeinstalována jedna hra, další lze doinstalovat díky podpoře mobilní Javy ve verzích CLDC 1.1 a MIDP 2.0. Zábava nebude odepřena ani příznivcům elektronických knih – vestavěná čtečka si poradí se souborovými formáty TXT a PDB. Aktivní sportovce jistě potěší Stopky.

Mobilní telefon Emgeton Flexaret Mini mezi podporovanými funkcemi nevynechal ani podporu Mass Storage, bezdrátového připojení prostřednictvím Bluetooth rozhraní poslední generace 2.1+EDR s bohatou podporou profilů (HFP, HSP, SPP, DUN, OPP, FTP, A2DP, AVRCP), či možnost plánovaného zapnutí a vypnutí, kdy lze vytvořit až čtyři různé individuální časové plány. Telefonní seznam, SMS, MMS a multimediální soubory je možné zálohovat v počítači pomocí programu Emgeton Flexaret Mini Phone Suite, který nabízí kompatibilitu s operačními systémy Microsoft Windows XP / Vista / 7.

Fotomobil Emgeton Flexaret Mini bude v prodeji na konci května, doporučená koncová cena je přiměřených 9000 korun s daní.

Emgeton Flexaret Mini

Emgeton Flexaret Mini

Emgeton Flexaret Mini

 

Emgeton Flexaret Mini

 

Specifikace vestavěného fotoaparátu mobilního telefonu Emgeton Flexaret Mini:

Snímač

Rozlišení [Mpx]

12,17

Celkové rozlišení [Mpx]

12,47

Typ

Panasonic CCD 1/2,33"

Objektiv

Optický zoom

Digitální zoom

Ohnisková vzdálenost [mm]

6.2–18.6 (ekvivalent 35–105)

Světelnost

F3–F5,6

Rychlost závěrky [s]

1/1600

Rozsah autom. ostření [cm]

5–nekonečno

Fotografie

Rozlišení [Mpx]

12, 11 (3:2), 9, 8, 5, 3, 2 (16:9), 2, VGA (640 × 480)

Kvalita

3 stupně

Formát

JPG

Video

Rozlišení [px]

VGA (640 × 480 při 24,5 sn./s), 320 × 240 při 24,5 sn./s

Formát

AVI (M-JPEG, 24,5 sn./s)

Záznam videa se zvukem

Ano

Mód přehrávání

4 módy přehrávání

Ostatní

Mód snímání

5 nastavitelných módů

Mód autom. ostření

3 nastavitelné módy

Zóna ostření

3 nastavitelné módy

Scéna

20 přednastavených scén

Mód měření expozice

3 nastavitelné módy

Kompenzace expozice (EV)

± 2,0 EV

Barevný mód

4 nastavitelné módy

Samospoušť

Ano, 3 typy

Citlivost ISO

80, 100, 200, 400, 800, 1 600, 3 200

Vyvážení bílé

5 nastavitelných módů

Histogram

Ano

Úprava fotografie / videa

Ano, 8 úprav

Hlasová poznámka

Ano, možno k fotografii i videu

PictBridge

Ano

DPOF

Ano, verze 1.1

TV výstup

Ano, PAL/NTSC

Detekce obličeje

Ano (až 10 obličejů)

Detekce úsměvu

Ano

Redukce červených očí

Ano

Blesk

Ano, xenonový

Kryt objektivu

Ano, vestavěný (aktivní krytka)

 

Specifikace mobilního telefonu Emgeton Flexaret Mini:

Typ konstrukce

Klasická

Rozměry vך×h [mm]

113 × 52 × 19

Hmotnost [g]

145 (včetně akumulátoru)

Akumulátor

Li-Ion, 1 020 mAh, 3,7 V

Pohotovostní doba [h]

Až 450

Doba hovoru [min]

Až 600

SAR

0,567 W/kg (10 g)

GSM pásma

GSM 900/1800/1900 MHz, podpora offline režimu

Displej

3" aktivní dotykový odporový TFT, 262 tisíc barev, rozlišení 240 × 400 bodů (WQVGA), světelný senzor, G-senzor

Datové přenosy

GPRS třída 12 (4/4), EDGE třída 12 (4/4)

Fotoaparát Flexaret

12,17 Mpx CCD (více v samostatné tabulce výše)

Podporované multimediální soubory

Stereo přehrávač E-Cult

- podpora audio formátů MP3, MIDI, SP-MIDI, WAV, AMR, AAC, AAC+

- podpora video formátů MP4 (H.263, 30 sn./s), QCIF, AVI (M-JPEG, 24,5 sn./s)

- podpora profilu stereo Bluetooth (A2DP)

Podpora obrázkových souborů BMP, GIF, JPEG, PNG

Podpora elektronických knih ve formátech TXT a PDB

Připojení

Bluetooth 2.1+EDR (HFP, HSP, SPP, DUN, OPP, FTP, A2DP, AVRCP), miniUSB 2.0 (pro připojení datového kabelu, nabíječky nebo sluchátek)

Telefonování

Adresář s kapacitou 1 000 vícepoložkových kontaktů, hlasité handsfree, vyzváněcí profily (Normální, Ticho, Jednání, Venku, Headset), záznamník hovoru

Zprávy

Paměť na 500 přijatých SMS, rychlé psaní SMS v češtině (slovník T9), multimediální zprávy, EMS, e-mailový klient, chat

Paměť

Vnitřní 70 MB, slot pro paměťovou kartu microSDHC (až 32 GB)

Java

CLDC 1.1, MIDP 2.0

Další funkce

Vibrace, diktafon, webový prohlížeč (Opera Mini 5), wapový prohlížeč (OMA 2.0), budík (opakovaný, 5 profilů), 2 vestavěné hry, kalendář, upomínky, úkolovník, kalkulačka, světový čas, diktafon s podporou formátů AMR a WAV, stopky, FM rádio, fotoalbum, editor obrázků, průzkumník souborů, sdílení multimédií (Flickr, YouTube), plánované zapnutí / vypnutí, USB flash disk, SIM Toolkit

Podporované OS

Microsoft Windows XP / Vista / 7

Příslušenství

2× Li-Ion akumulátor, cestovní nabíječka, USB datový kabel, stereofonní sluchátka s handsfree, uživatelský manuál, CD
Komentáře