GPS hrozí potíže

InfoTech |

Již poměrně brzy se může stát, že globální navigace GPS se stane nejprve nepřesnou a poté přestaven prakticky fungovat. Podle nové zprávy se v roce 2017 zhroutí s 90% pravděpodobností.

GPS hrozí potížeZe zprávy amerického kontrolního úřadu GAO (Government Accountability Office) vyplývá, že již od příštího roku může začít klesat přesnost navigačního systému GPS. Příčinou jsou stárnoucí orbitální satelity, které potřebují vyměnit.

GPS se stalo v posledních letech velmi oblíbené, ať už prakticky, kdy ho používají lidé skutečně navigaci potřebující, tak marketingově, kdy kdejaký přístroj podporuje GPS, aniž by ho lidé ve skutečnosti využívali.

Globální navigace je zajišťována soustavou 24 satelitů provozovaných Ministerstvem obrany USA (přímou správu provádí US Air Force) a její služby jsou poskytovány zdarma. Analýza uvádí, že v příštím roce se podaří udržet síť plně provozuschopnou s pravděpodobností 95 procent. V roce 2011 to však bude už jen 80 % a v roce 2017 už jen 10 %, což znamená, že s 90% pravděpodobností se GPS navigace sesype, přesněji bude nepřesná až k nepoužitelnosti.

Situace ovšem není tak černá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Letectvo USA má v plánu v listopadu (november) vypustit nový satelit a zákazníci v EU se mohou těšit na navigační systém Galileo, který by měl být nadnárodní alternativou k GPS nespravovanou jen vládou jednoho státu. Teoreticky totiž může být GPS vládou USA vypnuto či jeho využití přesměrováno a to bez udání důvodů. I když prakticky by k takové situaci mohlo dojít jen při vážnějším vojenském konfliktu.

GPS se tedy může stát méně přesným systémem, a proto je lepší si s sebou přeci jen brát mapu, když cestujete do neznámých končin.


GPS satelity
Komentáře