HP kupuje Palm i s WebOS

InfoTech |

Jako překvapující zpráva přišlo oznámení o koupi Palmu společností HP. Je ta zajištěno přežití známé značky, ale není jisté, v jaké podobě.

HP kupuje Palm i s WebOSJelikož Palmu již delší dobu teče do bot, spekulovalo se o zájemcích o jeho koupi. Nejčastěji byly zmiňovány firmy jako HTC a Samsung ale i Lenovo či Huawei. Taková akvizice byla inspirováno zejména představou spojení zkušeného výrobce hardware smartphonů a propracovaného operačního software WebOS z dílny Palmu.

Velký překvapením je tak dnešní zpráva, že kupcem Palmu je hardwarový gigant Hewlett Packard, pro který to zřejmě znamená návrat na trhy s chytrými telefony, se kterými už přeci jen nějakou zkušenost má. Pro někoho jde o příjemné překvapení, zřejmě hlavně pro zaměstnance Palmu, kteří se nemusí obávat, že by je hnedle nahradili podobně kvalifikované odborníci z kupující firmy. Zklamání je to zejména pro příznivce HTC či Samsungu, kteří doufali, že se tak jejich oblíbená značka ještě zlepší.

HP koupí Palm za 1,2 miliardy dolarů (~23,2 miliardy korun, ~906 miliónů euro) a celá transakce by měla být dokončena během třetího finančního kvartálu HP, to znamená do 31. července 2010 (júla).

Oba účastníci nešetří superlativy na druhou stranu i optimistickými výhledy do budoucna. HP ve svém prohlášení oceňuje v první řadě inovativní operační systém WebOS, který chce využít k rozvoji vlastních mobilních zařízení, přičemž vyjadřuje důvěru v růstový potenciál trhu s chytrými mobilními zařízeními. Pochvalně se zmiňuje i o zkušených lidech z týmu Palm, což je naděje pro ně, že nepřijdou o práci. (Hlavní věta z prohlášení HP v originále zní: "Palm's unparalleled webOS platform will enhance HP's ability to participate more aggressively in the fast-growing, highly profitable smartphone and connected mobile device markets.")

Vedení Palmu je sice podobně nadšené, nicméně v zásadě toho moc neříká, jen že si váží důvěry ze strany HP a že se těší na budoucí spolupráci.

HP Palm


Ze současných informací lze usuzovat, že HP chce značky Palm a WebOS zachovat, i když vše se může rychle změnit. WebOS pravděpodobně najde využití v tabletech HP či podobných hybridních zařízeních, jestli začne tento gigant opět vyrábět smartphony není známo, nicméně je to velmi pravděpodobné (ať už pod značkou HP či Palm).

HP už má s akvizicí jiných společností rozsáhlé zkušenosti. Jejich dobrou stránkou byl vždy dostatek peněz na straně HP, na druhou stranu získané značky často HP zanedbávalo, ať již jde o Voodoo, dříve známý jako inovátor grafických karet, pod křídly HP změněný v běžného výrobce, či totálně nevyužitou a nyní vlastně mrtvou značku iPaq.

Každopádně jsme zvědaví na to, jak HP tentokrát naloží se svým novým nákupem. Doufejme, že se díky HP dočkáme WebOS i v Česku a na Slovensku.

 

Palm Pre

 

Palm Pre

Palm Pixie

 

Titulní obrázek: trustedreviews.com
Komentáře