MWC 2010: Samsung S8500 Wave s OS Bada

InfoTech |

Samsung TG-S8500 Wave je první smartphone s operačním systémem Bada, Super-AMOLED obrazovkou, navíc má hliníkové pouzdro.

MWC 2010: Samsung S8500 Wave s OS BadaSpousta lidí vybírajících chytrý mobilní telefon má potíž, který systém zvolit, zda Windows Mobile, Symbina či Android. A do toho přicházejí výrobci s vlastními novými operačními systémy, aby zákazníkům zamotali hlavy. Tak je tomu i v případě Samsungu, jehož OS Bada má ambici stát se konkurentem již zavedených systémů.

Samsung na MWC 2010 v Barceloně představil první telefon s tímto systémem GT-S8500 Wave, který navíc vybavil „Super-AMOLED“ obrazovkou, což je vylepšená verze AMOLED, která by měla mít méně reflexivní úpravu a vyšší jas, tudíž být lépe použitelná na jasném denním světle. K tomu si zachovává přednosti OLED technologie - nízkou spotřebu, syté barvy, výborné pozorovací úhly a vysoký kontrast. Displej by měl být navíc odolnější proti poškrábání i proti špíně, která na kapacitních displejích často ulpívá vzhledem k nutnosti ovládat je prsty.


Dotykový kapacitní displej má úhlopříčku 3,3 palce (8,3 cm) a rozlišení 800x480, díky čemuž bude rozlišení velmi jemné. Operační systém Bada je doplněn grafickým rozhraním TouchWiz 3.0, což je také vlastní uživatelské rozhraní Samsungu, které používá i u telefonů s jinými operačními systémy (například Androidem). TouchWiz umožňuje mimo jiné přizpůsobit si hlavní stránku různými widgety.

Uvnitř S8500 Wave je rychlý 1GHz procesor Snapdragon, stejný jako v Google Nexus One. S8500 samozřejmě podporuje 3G sítě HSDPA a asistovanou a-GPS navigaci, k tomu má Bluetooth 3.0 a Wi-Fi 802.11n. Kamera je s 5Mpix senzorem, LED přisvětlením a umí nahrávat video v HD rozlišení 720p, uživatelům nabídne přehrávání DivX, Xvid, MP4 a WMV videa.

Hliníkové tělo je jen 10,9 milimetru vysoké a propůjčuje telefonu exkluzivní vzhled o řád lepší, než mají i jinak dobře vybavené mobily v obyčejném plastu. Přitom doporučená cena 320 euro (~8500) není nijak závratná, zvláště, pokud k ní operátoři přihodí hezkou slevu.

Podle hardwarové výbavy vypadá S8500 velmi zajímavě, problém je tak s operačním systémem. Bada nemusí být špatná sama o sobě, jenže jelikož je to systém používaný zatím jen v jednom telefonu a podporovaný jediným výrobcem, nemá tak velkou nabídku programů jako jiné systémy. Podle Samsungu má on-line web s aplikacemi zatím v nabídce asi 200 titulů pro Badu.

Samsung GT-S8500 Wave

Samsung GT-S8500 Wave

Samsung GT-S8500 Wave

Samsung GT-S8500 Wave
Komentáře