Mobilním operátorům se nelíbí Nokia N97 se Skype

InfoTech |

S velkou slávou ohlášená Nokia N97 s VOIP programem Skype vyvolává nevoli u některých mobilních operátorů. Možná ji proto nezařadí do své nabídky.

Mobilním operátorům se nelíbí Nokia N97 se SkypeSpolečnosti Nokia a Skype na World Mobile Congress v Barceloně s velkou slávou ohlásily, že Nokia N97 bude dodávána s integrovaným softwarem pro telefonování po internetu Skype. (S tím, že do budoucna se počítá s integrací Skype i v dalších chytrých telefonech Nokia.) Tato implementace přitom neznamená jen prosté nahrání software, ale plnou podporu, takže například snadno vidíte, kdo je on-line a také můžete přímo posílat krátké zprávy, vzkazy (více zde). Nyní se ukazuje, že to nebude tak jednoduché.

Jak jsme již upozornili, tento krok by totiž mohl snížit volání přímo přes mobilní sítě, lidé by raději telefonovali přes internet v rámci paušálu, ať již skrze Wi-Fi či mobilní sítě třetí generace. A skutečně, někteří mobilní operátoři již dali najevo svou nespokojenost, konkrétně zástupci O2 a Orange byli při jednání s Nokií prý přímo „rozzuřeni“.

Operátoři samozřejmě nemohou blokovat distribuci takového telefonu, nicméně mohou odmítnout zařadit N97 se Skype do své nabídky, zejména do nabídky telefonů nabízených za zvýhodněné ceny při uzavření kontraktu na určité fixní období (liší se dle operátora, jde o šest měsíců až dva roky).

Nokia tyto informace zatím nekomentovala, jednání zatím evidentně probíhají a popravdě ani samotné Skype pro N97 není zatím ještě hotovo. Nicméně jedním z možných scénářů je situace, kdy mobilní operátoři, či alespoň někteří z nich, skutečně N97 se Skype do své nabídky nezařadí, ale na internetu se vzápětí objeví návody, jak do N97 Skype dohrát. A to včetně starších N97 i jiných chytrých telefonů.


Nokia N97 
Komentáře