Multi-touch konečně i pro Xperii X10

InfoTech |

Již na jaře by měl být k dispozici update pro Xperie X10, který konečně přinese přibližovací a oddalovací „pinch-to-zoom“ gesta.

Multi-touch konečně i pro Xperii X10Sony Ericsson je zvláštní společnost. Na jedné straně vyrábí designově velmi zajímavé telefony, na druhou stranu si zbytečně pověst kazí různými potížemi jako opožděným vydáváním aktualizací či absencí některých základních funkcích, které jsou jinak běžné u jiných mobilů stejné třídy.

Ukázkovým příkladem je Xperia X10, velmi povedený telefon s operačním systémem Android, u nějž jsme si však museli hodně dlouho počkat na teprve nedávno vydanou aktualizaci na verzi Android 2.1 (Eclair). A stejný nedostatek je, že už od začátku nepodporoval telefon multi-touch, tedy multidotykové ovládání. Detekce více dotyků je přitom jedna z hlavních udávaných výhod kapacitních displejů a OS Android. Podle výrobce je příčinou hardwarové omezení, a multi-touch není možný. Tedy to platilo až dosud, možná se blýská na lepší časy.

Na oficiální blogu Sony Ericsson totiž vyšla zpráva, podle které vývojáři pracují pracují konečně na alespoň částečné implementaci multi-touch, konkrétně je potvrzena možnost tzv. „pinch-to-zoom“, tedy přibližování a oddalování pomocí roztažení a stažení prstů. Jisté podporované aplikace jsou zatím webový prohlížeč a Google Maps, což jsou nakonec ty hlavní, kde je to potřeba.


Nový počin Sony Ericsson je reakcí na velkou kritiku ze strany zákazníků, kteří tuto funkci vyžadují. Stačilo několik měsíců tvrdé kritiky, a najednou se našla možnost, jak ovladač digitizéru změnit, a multidotykové ovládání umožnit. Vývojáři SE zdůrazňují, že i po této změně bude mít digitizér Xperia X10 některá omezení, nicméně budou pracovat na jejich zmírnění.

Jedním z hlavních omezení je, že update se specializuje na zmíněné přibližování/oddalování gesty, zároveň nebude možná skutečná detekce více doteků, například že by X10 simulovalo herní konzole. Je tedy dost možné, že nový ovladač v zásadě vytváří multi-touch, které lze provádět i na odporových displejích, tedy počítá střední bod mezi dvěma doteky - nicméně to jsou jen dohady a pokud chcete vědět více, doporučujeme původní oznámení na webu SE i související diskuzi.

Aktualizace by měla být k dispozici v první čtvrtletí příštího roku.
Komentáře