Nokia N900 se systémem Maemo

InfoTech |

Nokia představila přístroj Nokia N900 s operačním systémem Maemo postaveným na open-source základu Linux.

Nokia N900 se systémem MaemoNokia N900 vychází z předchozí generace internetových tabletů Nokia a rozšiřuje nabídku pro technologické nadšence, kteří ocení schopnosti multitaskingu a prohlížení internetu stejně jako ve svém stolním počítači.

Operační systém Maemo, který Nokia N900 používá, umožňuje uživatelům spustit desítky programů či oken najednou a přepínat mezi nimi. Zároveň zákazníci mohou plně využívat všechny rozšířené funkce mobilního telefonu, dotykový displej a klávesnici QWERTY.

„S linuxovým softwarem, prohlížečem postaveným na platformě Mozilla a nyní zároveň s funkcemi mobilního telefonu, přináší Nokia N900 silnou uživatelskou zkušenost,“ říká Anssi Vanjoki, výkonný vicepresident pro trhy společnosti Nokia. „Nokia N900 ukazuje, kam míříme se softwarovou platformou Maemo a jak budeme spolupracovat s komunitou, abychom tuto platformu dále zdokonalovali. Maemo je naše představa, jak spojit výkon počítače, internet a mobilní telefon. A je báječné sledovat, jak se tato cesta rozvíjí.“

Nokia N900

Operační systém Maemo, který je navržen pro výkon počítače v kompaktním balení, doplňuje další softwarové platformy, které Nokia využívá, jako je Symbian pro „chytré“ telefony Nokia.

Nokia N900 nabízí procesor ARM Cortex-A8, až 1 GB paměti RAM pro aplikace a grafický akcelerátor OpenGL ES 2.0. Výsledkem je multitasking srovnatelný se slabšími osobními počítači, který umožňuje současný běh mnoha aplikací najednou. Přepínání mezi běžícími aplikacemi je velmi snadné, protože veškeré běžící procesy jsou neustále přístupné na přehledu aplikací. Výchozí displej s panoramatickou plochou může být plně přizpůsoben uživatelem. Lze si na ní nastavit oblíbené odkazy, widgety, aplikace a kontakty.


Aby bylo prohlížení internetových stránek ještě příjemnější, je Nokia N900 vybavena dotykovým displejem s vysokým rozlišením (WVGA 800x480) a rychlým připojením k internetu pomocí technologií HSPA (10/2) a WLAN. Díky tomu, že je internetový prohlížeč postaven na technologii Mozilla, vypadají internetové stránky na displeji stejně, jako na jakémkoliv počítači. On-line videa a interaktivní aplikace pak vyniknou díky plné podpoře Adobe Flash verze 9.4. Aktualizace operačního systému Maemo a aplikací probíhá zcela automaticky přes internet. 

Zasílání a přijímání zpráv je snadnější díky plnohodnotné výsuvné klávesnici QWERTY. Komunikace s přáteli pomocí textových zpráv nebo přes chat (IM) je zobrazena současně - všechny konverzace jsou roztříděny do samostatných oken.

Nokia N900


Nokia N900 má paměť o velikosti 32 GB, kterou lze rozšířit pomocí paměťové karty microSD až na 48 GB. Pro fotografování přichází operační systém Maemo a Nokia N900 s novým uživatelským prostředím, které využívá populárních značek (tagů) pro označení snímků. Nové prostředí pomůže uživatelům využít naplno možnosti 5MP fotoaparátu s optikou Carl Zeiss. 

Nokia N900 bude na vybraných trzích dostupná od října 2009 za přibližnou cenu 500 EUR bez daně (tedy ~15500 korun s DPH v Česku), přičemž u nás bude plně lokalizována do češtiny (na Slovensku pravděpodobně i do slovenštiny). Nokia N900 bude vystavena 2. října na sympóziu Nokia World, které se uskuteční v německém Stuttgartu.

Nokia N900
Komentáře