Nokia N900 se začíná prodávat

InfoTech |

V těchto dnech byla zahájena výroba a distribuce telefonu Nokia N900, nejnovějšího mobilního počítače založeného na open source platformě Maemo 5.

Nokia N900 se začíná prodávatV srdci Nokia N900 je procesor ARM Cortex-A8, kterému sekunduje až 1 GB paměti určené pro aplikace. Uživatelé mohou surfovat po internetu a na ploše mohou mít v jeden okamžik desítky otevřených oken. Panoramatickou čtyřsegmentovou pracovní plochu u Nokia N900 si může její majitel plně přizpůsobit vlastním potřebám prostřednictvím tzv. widgetů, kontaktů a zástupců. K fotografiím a videím pořízeným 5 Mpx Carl Zeiss fotoaparátem je automaticky uložena informace o místě, kde byly pořízeny, a uživatelé k nim mohou přidávat i další doplňkové informace, které jim usnadní následné vyhledávání. SMS a zprávy obdržené prostřednictvím instant messagingu jsou seřazeny do konverzací.

Vestavěná paměť 32 GB postačí pro uložení až 7000 skladeb nebo 40 hodin videa v DVD kvalitě. S využitím přídavné microSD karty ji lze rozšířit až na 48 GB. Přístroj bude mít SW v omezeném počtu světových jazyků, mezi nimi i češtinu.

Nokia N900


“Nokia N900 od svého představení veřejnosti, které proběhlo v srpnu, vzbudila velkou vlnu zájmu. Ta se také projevila v předobjednávkách tohoto zařízení,” říká José-Luis Martinez, viceprezident divize Nseries společnosti Nokia. “Nejzajímavější na novém modelu je přitom systém Maemo, který přichází ze světa desktopů, a nabízí možnost skutečně plnohodnotného surfování po internetu, jakou zatím žádný jiný mobilní přístroj neumožňuje.”

Maemo je open source systém Nokie založený na linuxové distribuci Debian, u kterého se snaží výrobce co nejvíce spolupracovat s vývojáři, aby tak vytvořil nabídku aplikací a her konkurenceschopnou k Windows Mobile, Palm webOS a dalším operačním systémům. Zákazníci se prý ještě do konce tohoto roku setkají v Ovi Store a Maemo Select se širokým spektrem her, utilit, barevných schémat, panoramatických obrázků na plochu a zásuvných modulů pro sdílení fotografií a komunikaci určených právě pro Nokia N900. V říjnu Nokia také ohlásila oficiální vydání toolkitu Qt pro Maemo 5. To znamená, že vývojáři mohou využít Qt software k přeprogramování svých aplikací pro Nokia N900. Tyto aplikace by měly být být zároveň snadno přeneseny na všechny platformy podporované tímto toolkitem, včetně nadcházejícího vydání Maemo 6 a operačního systému Symbian.

Nokia N900 bude zpočátku k dispozici v Evropě, na Středním Východě, v Rusku a Severní Americe. V ČR bude přístroj zatím k dostání výhradně ve značkových prodejnách Nokia v Praze a Brně a přes internetový obchod Alza.cz za doporučenou cenu 15500 korun (~600 euro).

Nokia N900

Nokia N900
Komentáře