Nové počítače Apple a magická myš

InfoTech |

Apple dnes představil tři novinky ve své nabídce včetně 27“ displeje, desktopů iMac, 13“ MacBooku a myši Magic Mouse s dotykovým ovládáním.

Nové počítače Apple a magická myšSpolečnost Apple dnes odhalila novou řadu iMaců, vybavených LED podsvícenými lesklými LCD S-IPS displeji s úhlopříčkami 21,5“ a 27“ a oznámila vylepšení MacBooku o jednolitý polykarbonátový design obsahující také LED podsvícený displej, skleněný trackpad vybavený ovládáním více prsty (Multi-Touch) a baterií Apple pro až sedmihodinový provoz. Zajímavou novinkou je bezdrátová myš Magic Mouse - první počítačovou myš na světě, jež využívá ovládání více prsty.

Nový iMac se pyšní lesklým podsvíceným LED displejem s poměrem stran 16:9, což je dnes oblíbený HD formát, který je ideální pro sledování filmů ve vysokém rozlišení, na druhou stranu je škoda oněch 120 vertikálních pixelů, které jsou rozdílem mezi 1920x1080 a 1920x1200 (16:10). Zákazníci si mohou vybrat z 21,5“ displeje s Full HD rozlišením 1920x1080 a z 27“ s rozlišením neuvěřitelných 2560x1440. Jedná se o první běžně prodávaný displej, který do tak relativně malé úhlopříčky dává tak vysoké rozlišení. Oba tyto displeje mají vysokou hustotu bodů na palec, díky čemuž jsou vhodnou volbou pro movitější milovníky malých pixelů.

Na atraktivitě displejům výrazně přidává i S-IPS LCD panel, který nabízí vynikající barvy a špičkové pozorovací úhly. Jak je u Apple zvykem, jsou displeje lesklé, nemají klasickou antireflexní vrstvu. Díky tomu mají subjektivně výraznější barvy, na druhou stranu jsou v nich snadněji vidět odlesky. Toto řešení je častější u levných TN panelů, Apple je proto jednou z mála firem, která kombinuje IPS a lesklý displej (druhou takovou je Hazro, ale to prodává jen v Británii). Ve výsledku je ale otázkou osobní preference, zda chcete lesklý displej, či raději monitor s antireflexní vrstvou.

Apple iMac


iMacy jsou také vybaveny nejnovějším operačním systémem Snow Leopard a myší Apple Magic Mouse (o ní dále). Mají uvnitř dvoujádrové procesory Intel Core 2 Duo s frekvencí začínající na 3,06 GHz, popřípadě čtyřjádrové Core i5 či Core i7, na výběr je také z široké nabídky grafických karet nVidia i ATI. Cena začíná v Británii na 950 librách (~27600 korun, ~1060 euro), nicméně to je je jen za základní model, za další už roste suma rychle nahoru. Ceny v Británii jsou tradičně bližší těm v USA a rozhodně nižší, než v Česku a na Slovensku.

Pro šetřivější má Apple nový Mac Mini s 2,26GHz procesorem Core 2 Duo, 2 GB DDR3 RAM, 160GB HDD, 9400M grafickou kartou za 500 liber (~14500 korun, ~558 euro), verze za 650 liber už má 2,53GHz procesor, 4 GB RAM a 320GB disk a nakonec nejvyšší model za 800 liber přináší dva 500GB pevné disky.

Apple Mac Mini


Nový notebook MacBook je také vybavený širokoúhlým podsvíceným LED displejem, nicméně jde o TN panel, pokud je známo, jiné LCD displeje se pro notebooky ani nevyrábí. Touchpad umožňuje vícedotykové ovládání (detekuje dotyky více prsty), což je u dnešních nových notebooků čím dál oblíbenější funkce. Baterie má výdrž až sedm hodin, procesor je Core 2 Duo a integrovaná grafická karta GeForce 9400M sice neutáhne náročnější 3D hry, ale v oblasti notebooků to není žádný slaboch. Cena začíná na 800 librách (~23200 korun, ~892 euro).

Apple MacBook


Pravděpodobně nejzajímavější z toho všeho je však nová bezdrátová laserová myš Apple Magic Mouse. Apple je znám tím, že sleduje vlastní design myší odlišný od PC, důkazem čehož je i tato. Myš má namísto tlačítek a rolovacích koleček hladký povrch, který detekuje stisk prstů i různá gesta. Za zajímavost stojí, že s dotykovými myšemi experimentuje i Microsoft. Nicméně Apple je první a jak už to bývá, nechá si za podobné věci dobře zaplatit, cena v Británii je stanovena na 55 liber (~1600 korun, ~61 euro).

Všechny novinky se začnou prodávat už během října a listopadu (október, nevember).

Apple Magic Mouse

Apple Magic Mouse
Komentáře