Polovina uživatelů sleduje denně on-line video

InfoTech |

Z říjnového výzkumu Video na internetu společnosti MediaResearch vyplývá, že denně sleduje video na internetu zhruba polovina internetových uživatelů.

Polovina uživatelů sleduje denně on-line videoFrekvence sledování tak v porovnání s výsledky z dubna 2009 prokazatelně stoupla. Češi na internetu nejčastěji sledují videa zpravodajská, vtipná a hudební. Videa si často přehrávají opakovaně a přeposílají dál svým přátelům i známým.

Zábavná a netelevizní videa vyhledává hlavně mladší obecenstvo z věkové skupiny 15-24 let. Mladí preferují především vtipná videa nebo videa s hudebním obsahem. Odlišný vkus mají respondenti ve věkové kategorii 45+, kteří na internetu rádi sledují videa o cestování, naučná a vzdělávací videa a videa z reálného života.

Graf 1

Graf 1

Český internetový divák dále nejvíce preferuje filmy a pořady vytvořené profesionálními studii oproti uživateli tvořenému obsahu. Rovněž videa v plné délce jsou oblíbenější, než pouhé úryvky. Nicméně frekvence sledování úryvků a celých pořadů je téměř shodná, což velice pravděpodobně souvisí s širokou nabídkou krátkých a naopak nedostatku vyhovujících videí v plné délce.

V hodnocení jednotlivých webů s nabídkou videoobsahu (hodnotili jen uživatelé) dopadl ve srovnání nejlépe server YouTube.com. Jako nejlepší jej označila zejména nejmladší věková kategorie (15-24) let. Velmi dobrého hodnocení se dostalo od svých uživatelů i oběma webům České televize - iVysílání a ČT24.cz.

Graf 2

Graf 2

YouTube, který v posledním roce navštívilo 86 % konzumentů videoobsahu, dominuje jako videoserver i z hlediska známosti a navštěvovanosti. Co se však frekvence sledování videa týče, vítězí letos Facebook, kde si alespoň denně přehrává videa necelá polovina jeho uživatelů. Pro srovnání - na YouTube sleduje videa alespoň denně třetina jeho uživatelů, na Novinkách nebo iDNESu zhruba čtvrtina uživatelů.

Zhlédnutí videa svádí k dalšímu sledování - téměř tři čtvrtě konzumentů videoobsahu si často spontánně pustí ještě nějaké další video. Výzkum dále dokazuje, že jedno zhlédnutí většinou nestačí a lidé se dívají na video znova, případně se k němu vrací i v delším časovém horizontu.
Celých 82 % alespoň někdy přeposílá právě zhlédnuté internetové video dál svým přátelům a známým. Není tedy divu, že mezi nejobvyklejší způsoby, jak lidé k internetovým videím dostávají, patří prostřednictvím odkazu od kolegů, přátel nebo rodiny. Obdržení odkazu na video je rovněž často zmiňovaným důvodem, který vede uživatele k jeho zhlédnutí. Mezi další pohnutky, které respondenti uvádí, patří chuť pustit si nějakou hudbu - videoklip anebo snaha dohnat poslední díl oblíbeného seriálu.

Graf 3

Graf 3


Výzkum byl realizován na vzorku 572 respondentů z NetPanelu, kteří reprezentují českou internetovou populaci starší 15 let. Do studie byli zařazeni jen ti respondenti, kteří nějaká videa na internetu sledují, čili drtivá většina internetové populace.

Vtipné video, hudební klip, reklamu, zpravodajské video nebo trailer k filmu zhlédne na internetu nejméně jednou za týden 82 % respondentů, necelá třetina pak videoobsah konzumuje dokonce několikrát denně. Tato tzv. netelevizní videa tvoří gró sledovaného videoobsahu. Pořady z archivů televizních stanic a živé online vysílání pak „spotřebu“ videí spíše doplňují.
Komentáře