Ultra-DVD s kapacitou až 20000 hodin videa

InfoTech |

Vědci v Austrálii pracují na variantě DVD disků využívajících nano-částečky zlata, které by měly mít kapacitu až 10000 GB. O technologii už projevil zájem Samsung.

Ultra-DVD s kapacitou až 20000 hodin videaVýzkumníci v australské univerzitě Swinburne University of Technology v Melbourne pracují na discích označovaných jako jako „Ultra-DVD“. Ty mají stejnou tloušťku a velikost jako běžné DVD, ale k ukládání dat používají miniaturní částečky zlata - „nano-tyčinky“. Díky tomu mají kapacitu až 10000 GB, což by při vyšší kompresi videa mělo stačit na udávaných 20 tisíc hodin filmů (běžná DVD mají kapacitu 4,25 GB, dvouvrstvá 8,5 GB a dvouvrstvé Blu-ray disky 50 GB). Samozřejmě HD videa by se vešlo řádově méně.

Nové vysokokapacitní optické disky by se k zákazníkům měly podle optimistických odhadů dostat během pěti let a kromě běžného videa a dat by mohly sloužit i jako vhodné médium pro 3D filmy. Tedy pokud se dočkáme jejich většího rozšíření a samozřejmě pokud nějaká jiná optická vysokokapacitní technologie nebude rychlejší.

O Ultra-DVD už projevil zájem jihokorejský Samsung, pročež uzavřel s vývojovým týmem smlouvu o spolupráci. Některé společnosti evidentně plánují hodně do budoucna, což je jen dobře.
Komentáře