Značka ATI končí

InfoTech |

Značka grafických karet ATI končí. Rozhodnutí padlo přibližně čtyři a půl roku poté, co tuto firmu koupilo AMD.

Značka ATI končíKdyž společnost AMD koupila v roce 2006 výrobce grafických čipů ATI, mnozí se obávali, že AMD nebude mít dost sil, ale mohlo ATI dále úspěšně konkurovat nVidii. To se nepotvrdilo, nicméně se potvrdila obava, že značka ATI zanikne, i když nakonec o několik let později.

Jak jsou značky Intel a AMD synonymem pro urputnou konkurenci na trhu počítačových procesorů, tak vždy byly nVidia a ATI znakem konkurence na trhu grafických čipů. Nyní to však už bude jen AMD proti Intelu, AMD proti nVidii a do jisté míry vlastně i Intel proti nVidii, i když tam jsou důvody poněkud odlišné než přímá výrobková konkurence.

Zánik značky ATI je jen čistě marketingovým krokem, neočekávají se změny v samotné výrobě, stále budou existovat čipy i značka Radeon. Nicméně pro mnoho příznivců ATI je to nepříjemná událost a zdá se být zbytečné likvidovat zaběhlé a léty prověřené jméno, které má svou cenu. Nicméně tak to bývá, že nějaký hlavoun ve firmě musí zdůvodnit svou existenci, a tak vymýšlí v zásadě zbytečné věci.

ATI vznikla v roce 1985 v kanadském Ontariu a brzo se stala synonymem lepších grafických karet, v 90. letech se zní stal běžný standard, s nástupem 3D akcelerace se pak musela potýkat s razantním nástupem konkurenční nVidie.

ATI

ATI
Komentáře