HDMI kabel škálující Full HD na 4K: realita nebo fikce?

InfoTech |

Chcete si pořídit drahý HDMI kabel s údajnými extra funkcemi? Možná by vás mohl zaujmout kabel U-Vision od firmy Seiki, který prý dokáže škálovat 1080p obsah do 4K (a 720p na 1080p).

HDMI kabel škálující Full HD na 4K: realita nebo fikce?Uživatelům prý přitom zařízení za 50 dolarů (něco málo přes tisícovku) nabízí „dramatické zlepšení obrazové kvality“. Jedná se víceméně o standardní HDMI kabel kombinobaný se škálovacím čipem Marseille Networks VTV-1222, který je třeba vložit do USB. Takže kabel ke své funkci zároveň potřebuje i USB port. Seiki uvádí, že kabel nabízí při škálování nejlepší úroveň redukce šumu, obnovování hran a vylepšení detailů, přičemž má obrazovou certifikaci „Technicolor 4K“.

Samozřejmě, že kabel U-Vision nějakým magickým způsobem netransformuje obsah v rozlišení 1080p do pravého Ultra HD. namísto toho původní obsah pouze překonvertuje a přidá trochu zpracování zlepšujícího kvalitu. Všechny 4K televize mají své vlastní „škálovače“, takže obsah v rozlišení 1080p u nich zaplní celý displej. Mnoho jich u tohoto signálu využije také postprocessing, takže výsledek pak nevypadá hrozně. Nicméně to je důvod, proč je tento kabel U-Vision víceméně zbytečný. Dokonce by mohl mít opačný než zamýšlený efekt, neboť pokud je obraz zpracován dvakrát, snižuje to dále obrazovou kvalitu.

Pokud si však z jakéhokoliv důvodu chcete tento HDMI kabel zakoupit, je už k dispozici na internetu, například u Amazonu. HDMI adaptér obsahující škálovací čip pak bude dostupný v průběhu druhého čtvrtletí za prozatím neznámou cenu.

Zdroj: IDG News ServiceÚvodní foto: Techspot.comKomentáře