Sony představuje nejvyšší řadu svých 4K HDR televizorů

InfoTech |

Nastupující televizní technologie věrně vyjadřuje skutečný záměr tvůrců filmového díla

Sony představuje nejvyšší řadu svých 4K HDR televizorůSony představuje novou, nejvyšší, modelovou řadu HDR televizorů BRAVIA s rozlišením 4K, pod označením ZD9. Nová technologie na poli televizních zobrazovačů se schopností věrně reprodukovat nejhlubší odstíny černé a jasněji zobrazit prosvětlené scény i barevné odstíny skutečného světa. Nová vlajková loď – řada Z (ZD9) je v hierarchii současného portfolia prémiových televizorů 4K HDR společnosti Sony, umístěna nad modely XD93 and XD94.

Sony
Uváděná řada BRAVIA 4K HDR televizorů s označením ZD9, je vybavena nově vyvinutým obrazovým procesorem pro 4K HDR. Je jím procesor X1 Extreme a technologie podsvícení zobrazovacího panelu Backlight Master Drive, která umožňuje docílit výjimečného kontrastu a extrémně přesného podání široké barevné škály.

Výkon obrazového zpracování v reálném čase narostl o 40% v porovnání se Sony 4K procesorem X1. Díky třem novým technologiím – objektově orientovanému HDR remasteringu, duálnímu databázovému zpracování a vyspělému algoritmu Super Bit Mapping 4K HDR, je jakýkoliv obsah 4K HDR povýšen na zcela novou úroveň.

Objektově orientované remasterování dokáže reprodukovat prostřednictvím optimalizované analýzy různých oblastí každého záběru (v zobrazené scéně je tedy každý „objekt“ upravován nezávisle, nikoliv pouze jako jednolitý obraz) a individuální úpravou barvy a kontrastu každý objekt v záběru s detailní texturou, která působí realistickým dojmem. Tato technologie také napomáhá přiblížit parametry zobrazení obsahu se standardním dynamickým rozsahem (SDR) směrem ke kvalitě 4K HDR.

Procesor 4K HDR X1 Extreme má kromě stávající databáze pro zvýšení rozlišení (up-scaling database) k dispozici ještě další databázi pro redukci šumu. Duální databázové zpracování prochází tisíce vzorků obrazu (picture patterns), odstraňuje nechtěný šum a zvyšuje tak kvalitu a ostrost každého obrazu na rozlišení 4K.

Technologie Super Bit Mapping 4K HDR vytváří hladší a přirozenější obraz. Výkonným 14bitovým zpracováním signálu rozkládá a zjemňuje barevné přechody u 8bitového (Full HD) nebo 10bitového (4K) signálu a upravuje je na 14bitové ekvivalenty barevné škály s 64 násobkem zobrazených barev.

Nová řada ZD9 BRAVIA 4K HDR navíc disponuje technologií podsvícení zobrazovacího panelu Backlight Master Drive, jejíž prototyp společnost Sony představila na veletrhu CES 2016. Backlight Master Drive je precizní technologie využívající lokální podsvícení a možnosti jeho zesílení a regulace pro další zvýšení jasu a kontrastu tak, aby bylo možné skutečně naplno využít potenciál 4K HDR. Technologie Backlight Master Drive kombinuje přesný algoritmus výpočtu podsvícení spolu s hustým pokrytím podsvětlovacích LED a také jejich konstrukčním rozmístěním.

Doposud bylo lokální podsvícení (local dimming) řízeno v blocích sestávajících vždy z několika LED. V kombinaci s novým přesným algoritmem řízení podsvícení je Backlight Master Drive schopno ztmavit či rozsvítit každou LED diodu samostatně. Toto řešení zajišťuje dokonalou přesnost, vskutku nebývalý kontrast a realističnost.

Unikátní optická konstrukce LED s kalibrovaným směrem vyzařování, soustřeďuje vyzářené LED světlo do jedné oblasti a podsvítí požadovanou zónu tak, aby se docílilo vyššího kontrastu. Toto řešení přispívá také k eliminaci rozptylu světla a vzniku nežádoucích odlesků, k němuž standardně dochází u jiných LED televizorů se zadním podsvícením (full-array backlight).

Řada televizorů ZD9 BRAVIA 4K HDR TV využívá moderní operační systém Android TV s uživatelským rozhraním od Sony. 

Dostupnost

Nová řada ZD9 televizorů Sony BRAVIA 4K HDR bude uvedena na evropský trh v roce 2016.Úvodní foto: SonyKomentáře