Test: Eizo FlexScan SX2762W

InfoTech |

Japonský výrobce Eizo je nejen u nás synonymem pro profesionální grafické monitory. Je pravdou, že Eizo vždy nabízelo také kvalitní modely pro kancelářské použití a náročné domácí zákazníky a v posledních letech se ve stále větší míře zaměřuje i na propracované multimediální monitory nabízející široký rozsah funkcí pro digitální zábavu. Nicméně jádrem produkce firmy Eizo zůstávají grafifi cké monitory pro profesionály.

Test: Eizo FlexScan SX2762WFlexScan SX2762W však není zcela typický profesionální model. Jde sice o grafifický monitor, na druhou stranu je v nabídce Eizo unikátní tím, že se jedná o u tohoto výrobce dosud nevídaný formát: úhlopříčku 27" a velmi vysoké rozlišení 2560 × 1440 bodů s poměrem stran 16 : 9. V dnešní době se u spotřebitelských monitorů stále více prosazuje Full HD (1920 × 1080) rozlišení monitorů s poměrem stran 16 : 9, které však proti klasickému 16 : 10 (1920 × 1200) ubírá 120 vertikálních bodů. I to je důvod, proč náročnější zákazníci a profesionálové dávají stále přednost poměru stran 16 : 10. V případě SX2762W je ale situace jiná, celková plocha i rozlišení totiž poskytují dostatek prostoru i tam, kde by jinak menší vertikální rozměr vadil.

Pro představu: rozlišení 2560 ×1440 má o 40 % více bodů než kombinace dvou 19" monitorů s rozlišením 1280 × 1024 a o 60 % více než monitor s rozlišením 1920 × 1200. Ne že by vždy byla taková plocha nutná, ale zrovna u grafifi ckých aplikací je každý pixel navíc většinou užitečný. Velikost obrazovky je optimální, zejména pro ty, kterým standardní 24" monitory připadají příliš malé a 30" už příliš velké (a dost drahé).

 

V oblasti designu se Eizo drží svého osvědčeného přístupu.Černý, respektive velmi tmavě šedý plast v matném provedení dodává monitoru profesionální a seriózní vzezření, které je umocněno ostrými hranami. Výhodou takového řešení je také to, že na monitoru není vidět ani prach, ani otisky prstů. Celkově působí model až futuristickým dojmem (nebo paradoxně jako retro) – v době, kdy spotřebitelský designový proud dává přednost zaobleným hranám, používání stříbrné a leštěných plastů.

V případě Eizo asi není třeba zdůrazňovat kvalitu provedení, kde se nešetří materiálem a vše pevně sedí na svém místě. Na dolní hraně monitoru na pravé straně je řada ovládacích tlačítek, uprostřed pak poměrně rozměrný světelný senzor, o jehož funkci se zmíníme níže. Pochvalu si zaslouží vylepšená verze podstavce FlexStand 2, pro který je použití s SX2762W premiérové. FlexStand 2 umožňuje otáčení skoro o 360 stupňů (přesněji o 344), naklánění o 25 stupňů, velmi široké výškové nastavení o 15,2 cm, takže monitor se může svou dolní hranou téměř dotýkat stolu. A samozřejmě přetočení o 90 stupňů pro kolmé použití (funkce pivot).

Co nejlepšího obrazu se dosahuje řadou podpůrných technologií, z nichž některé jsou k nalezení i u konkurence, jiné jsou zase poměrně neobvyklé. U grafických monitorů je zde poměrně běžná hardwarová kalibrace barev pro jejich co největší přesnost (vzhledem ke zvolenému standardu). Hardwarová kalibrace je doplněna širokými možnostmi nastavení, například ručním řizpůsobením teploty barev v rozmezí 4000 K až 10 000 K v krocích po 100 K i jemné dolaďování barev (červené, modré, zelené i bledě modré,
fifi alové a žluté). Pokud zrovna nemáte po ruce kalibrační sondu, nemusíte zoufat, protože i ve výchozím nastavení je SX2762W velmi přesný, od standardních 6500 K teploty ho dělilo jen asi 250 K a barevnou odezvu podél 2,2 gamma křivky držel monitor na výbornou.

Monitor nabízí rozšířené barevné spektrum odpovídající 97 % Adobe RGB barevného prostoru, a to díky speciálním CCFL podsvětlovacím trubicím. Vybrat si však lze naštěstí z řady jiných prostorů, k dispozici je i dobře fungující emulace standardního sRGB pro aplikace bez podpory správy barev (kancelářské programy, hry…). Vysoké homogenity obrazu je dosahováno speciální technologií, kdy je při výrobě změřen jas v jednotlivých oblastech monitoru, tento údaj je nahrán přímo do monitoru a jemné flfl uktuace v homogenitě jsou pak vyrovnány jednotlivými pixely (většinou jsou tmavější okraje) – Eizo této technologii říká DUE (Digital Uniformity Equalizer).

Poměrně běžnou funkcí u monitorů i televizorů je dnes i automatické přizpůsobení jasu displeje intenzitě okolního osvětlení. Nicméně Eizo SX2762W nabízí ještě něco navíc – přizpůsobení barev monitoru teplotě okolního osvětlení. To znamená, že při osvětlení žárovkou, zářivkou či při běžném denním světle se barvy rovnají. Tedy většinou rovnají, protože vnímání každého člověka je trochu odlišné. V tomto ohledu má monitor další zajímavou funkci, totiž emulaci barev tak, jak je vidí lidé s různými problémy při percepci barev (barvoslepost).

Senzorová výbava SX2762W nabízí i možnost automatického vypnutí monitoru v případě, že od něj uživatel odejde. Velmi vhodné pro úsporu energie tam, kde uživatelé nevypínají počítače, i když popravdě je to spíše marketingové lákadlo, protože standardní funkce pro přechod hardwaru do úsporného režimu funguje v naprosté většině případů bezchybně. Eizo SX2762W nabízí jas ve výborném rozmezí 50 až 270 cd/m2. Horní hranice je pro většinu kancelářských prostředí dostatečná (pokud pomineme přímé luneční světlo), spodní naopak zajišťuje pohodlnou práci s monitorem bez namáhání očí i v zatemněné místnosti. Kontrast sice papírově nepatří mezi nejvyšší, na druhou stranu oněch 850 : 1 se blíží skutečnosti a nejde jen o marketingové číslo, při praktickém použití je to dostačující hodnota.

Ačkoli je monitor určen pro práci s grafikou, díky rychlé odezvě (6 ms šedá-šedá) se bez problémů hodí i pro hraní her a sledování videa, kde najde využití jeho velká plocha a výborné barvy.

Eizo SX2762W je výborně vybavený monitor určený primárně pro profesionální práci s grafifi kou. Nabízí rozsáhlou 27" plochu s rozlišením 2560 ×1440 bodů, výborný IPS panel s řadou nastavení, věrnými 10bitovými barvami a hardwarovou kalibraci, rgonomické ovládání a vynikající podstavec. Díky kvalitě obrazu a rychlé odezvě si však své místo najde i u náročných zákazníků jako multimediální monitor, ať již pro sledování filmů či hraní her.Eizo


FlexScan SX2762W
Technologie panelu: H-IPS (p-IPS) (Adobe RGB 97 %, 102 % NTSC)
Úhlopříčka: 27" (68,4 cm)
Rozlišení: 2560 × 1440 bodů
Poměr stran: 16 : 9
Reakční doba: 6 ms šedá-šedá, 12 ms černá-černá
Pozorovací úhly: 178 °/178 °
Rozsah jasu: 50–270 cd/m2
Maximální kontrast: 850 : 1 (statický)
Konektory/rozhraní: 2× DVI-D, DisplayPort, DisplayPort Mini
Spotřeba: průměrná 48 W, (0,9 W v pohotovostním režimu)
Rozměry: 650 × 400 × 90 mm (bez podstavce)
Hmotnost: 13,8 kg (s podstavcem)
Cena: 38 868 Kč (včetně DPH)
www.eizo.cz
Komentáře