Výškový reproduktor z fólie tenčí než lidský vlas

InfoTech |

Nyní je reproduktor ELAC JET k dispozici již ve své páté generaci

Výškový reproduktor z fólie tenčí než lidský vlasSpolečnost Elac je fanouškům precizního zvuku dobře známá. Jedním z milníků tohoto významného výrobce reproduktorových soustav a elektroniky je výškový měnič typu AMT, který je známý pod označením JET. Jeho historie se píše od roku 1993. Tehdy představil Elac světu koncept výškového reproduktoru, jehož membránu netvořil tradiční vrchlík z pevného materiálu, ale membrána ze speciální fólie tenčí než lidský vlas, která byla ručně skládaná do tvaru harmoniky. Ruční sklad byl nutný právě z důvodu mimořádně tenkého materiálu, jenž nebylo možné zpracovat pomocí strojové techniky. 

Elac

Zcela jiný způsob tvorby zvuku

Zvukové vlny tvořené reproduktorem JET nevznikají tradičním pístovým pohybem membrány vpřed a vzad, ale smršťováním „harmoniky“, z jejíchž skladů je vzduch vytlačován ven. Výhodou této technologie je, že tento specifický pohyb uděluje vzduchu 4x vyšší rychlost než konvenční výškové měniče. Díky extrémně nízké hmotnosti membrány má reproduktor okamžitou reakci bez jakékoli setrvačnosti. Kromě toho má minimální zkreslení a zvuk je šířen do širšího prostoru než u tradičního konceptu. Tím dodává větší prostorovost a snižuje nároky na přesné nasměrování do poslechového místa.

Od té doby prošel reproduktor JET řadou vylepšení a nyní vyrábí Elac pod označením JET 5 již jeho pátou generaci. Jeho konstrukce umožnila rozšíření kmitočtového rozsahu až na hranici 35 kHz, což je frekvence vyšší, než je ucho schopno vnímat. Tímto krokem bylo docíleno lepších komplexních vlastností a vyrovnanější reprodukce v celém kmitočtovém pásmu.

JET je osazován do prémiových reproduktorových soustav vyráběných v evropském výrobním závodu Elac a získal již řadu významných ocenění. Příznivci precizního zvuku ho najdou například v modelové řadě VELA, jejíž regálová stereo sestava je na trhu za 52 000 Kč, ale také ve vrcholném modelu Elac Concentro, který je v páru k dostání za přibližně 1,5 milionu.Úvodní foto: ElacKomentáře