Recenze UHD televize Changhong UHD55B6000IS

Main |

S cenou pod 20 tisíc korun představuje 4K televize Changhong se 141centimetrovou obrazovkou extrémně lákavou nabídku vstupu do světa Ultra HD obrazu.

Recenze UHD televize Changhong UHD55B6000IS     Jakkoli nám může značka Changhong znít exoticky, má tento čínský výrobce elektroniky k České republice velmi blízko. Továrna jednoho z největších výrobců spotřební elektroniky na světě se totiž nachází u středočeského města Nymburk.

     S cenou pod 20 000 korun představuje televize Changhong UHD55B6000IS s 55palcovou (141cm) obrazovkou extrémně lákavou nabídku vstupu do světa Ultra HD (či chcete-li 4K) obrazu. Dokud jsme ji sami neotestovali, pochybovali jsme, zdali nás při pohledu na cenovku nešálí zrak, nebo jestli výrobce, s cílem použít obří UHD panel, nešetřil na nesprávném místě.

Nový trend 4K

     Po odeznění trendu 3D se nás výrobci televizí snaží přesvědčit, že naše obývací pokoje touží po 4K televizích s obrovským rozlišením 3 840 × 2 160 bodů, což je čtyřikrát tolik, než kolik činí dnešní standard Full HD (1 920 × 1 080) televizí.

Nabízí se samozřejmě dvě otázky: Postřehne lidské oko tak významné zvýšení počtu obrazových bodů? A kde vzít obsah ve 4K rozlišení? Changhong UHD55B6000IS dává svojí bezkonkurenční cenou ráznou odpověď: Pořiďte si 4K televizi již nyní, stojí stejně, ne-li méně, než Full HD modely konkurence. Ale vezměme to hezky popořádku.

Bohatá výbava

     Pokud při výběru televize netrváte striktně na konkrétní značce, neudělá vám Changhong v obývacím pokoji ostudu. Televize má velmi tenký rámeček a elegantní chromovaný stojan, přičemž samozřejmě nechybí možnost zavěšení na zeď. Bohatá je výbava tunerů, zahrnující DVB-T/C/S/S2 tunery s podporou MPEG2 i MPEG4 a nabídka možností připojení, čítající 3× HDMI, 2× USB rozhraní nebi Wi-Fi a LAN konektor pro připojení k Ethernetu. My bychom se jistě obešli bez analogových možností připojení a naopak bychom velmi uvítali, pokud by byl alespoň jeden HDMI vstup ve specifikaci 2.0. HDMI 1.4, použité i v televizi Changhong UHD55B6000IS, totiž zvládne přenášet UHD obraz s nejvýše 30 snímky za sekundu.

     Changhong UHD55B6000IS nabídne i bohatou technologickou výbavu, v čele s 3D zobrazením. Použita je ovšem závěrková technologie, vyžadující aktivní brýle. Výhodou 4K televizí je možnost přehrávání 3D obrazu ve Full HD rozlišení (u klasických Full HD televizorů se při přehrávání 3D snižuje rozlišení na polovinu), takže UHD55B6000IS má 3D zobrazení opravdu velmi kvalitní.

     Samozřejmě nechybí ani různé funkce tzv. Smart TV, tedy například nahrávání televizních pořadů na disk připojený přes USB, přehrávání videí z YouTube, přístup na Facebook nebo webový prohlížeč. Televizor obsahuje pouze vlastní nabídku aplikací, standard HbbTV, ve kterém vyvíjí aplikace pro Smart TV například i Česká televize, bohužel podporován není. Ve výbavě nechybí ani podpora DLNA, ovšem touto cestou nelze přehrávat UHD obsah.

Ostrý obraz, kvalitní zvuk

     Jestliže televizi Changhong UHD55B6000IS připojíte ke zdroji UHD obrazu, což může být například i počítač s HDMI výstupem, získáte opravdu krásný a nebývale ostrý obraz s ohromujícím množstvím detailů.

     Testovaný televizor musíme pochválit, i pokud jde o sledování běžného televizního vysílání či obsahu v nízkém rozlišení. Obraz se obejde bez artefaktů, je dostatečně ostrý a jen výjimečně se setkáme se zdvojenými konturami objektů na obrazovce. Televizi velmi dobře svědčí i digitální vysílání v HD kvalitě, takže rozhodně nejsou na místě obavy, že by snad UHD televize nebyla vhodná pro sledování běžných pořadů či seriálů. To samé platí pro sledování filmů z DVD a Blu-ray nosičů. Jisté zaváhání jsme zaznamenali během přehrávání obsahu ve 3D, kdy se z obrazu občas vytrácely detaily. I tak ovšem můžeme hovořit o nadprůměrném podání 3D.

     Obraz televize Changhong UHD55B6000IS je dostatečně jasný a kontrastní, výtku bychom měli jen k poměrně úzkým pozorovacím úhlům (při pohledu ze strany obraz rychle ztrácí kontrast) a mírně nerovnoměrnému podsvícení panelu v dolních rozích.

     Zvukový výkon není nijak závratný a především v pásmu nízkých frekvencí dochází reproduktorům televize rychle dech. Podání vyšších tónů zvládne Changhong UHD55B6000IS o poznání lépe. Zde je ovšem na místě poznamenat, že televize bude pravděpodobně součástí domácího kina, takže o kvalitní zvuk by se měl postarat AV receiver a sestava reproduktorů. Úspornějším řešením zkvalitnění zvuku pak může být i soundbar, připojený například přes digitální koaxiální audio výstup televize.

Ovladač pro každého

     Podobně jako je dnes zvykem u televizí prémiových značek, dodává i Changhong ke svému přístroji dva různé dálkové ovladače – jeden pro ovládání všech funkcí a nastavení a druhý s tlačítky pro základní ovládání televize. Ani jeden z ovladačů bohužel nijak neusnadňuje využití funkcí Smart TV, tedy především pohyb na internetu v integrovaném webovém prohlížeči. Musíme si vystačit se šipkami a dalšími tlačítky, dotykovou plochu pro pohyb kurzoru bychom hledali marně. Ovládací prostředí televize možná není tak intuitivní jako u dražší konkurence, ale není problém se v něm po chvilce zorientovat.

Úsporná nejen cenou

     Televize Changhong UHD55B6000IS uspěje i v dnešní době velmi sledované disciplíně energetické náročnosti. Její spotřeba se v běžném provozu pohybuje kolem 100 wattů, čímž si vysloužila energetický štítek s označením „A“. A to i přesto, že ve výbavě televizoru chybí ekonomický režim i senzor okolního osvětlení, který by řídil intenzitu podsvícení zobrazovacího panelu.

     Changhong UHD55B6000IS jasně ukazuje, že kvalitní Ultra HD televize s obří obrazovkou a bohatou výbavou nemusí stát statisíce, aniž by přitom trpěla výraznými ústupky. Jedinou zásadnější výhradu máme pouze k přítomnost jen starší verze rozhraní HDMI 1.4.

 

Technické specifikace

Úhlopříčka

141 cm (54,6")

Rozlišení

Ultra HD (3 840 × 2 160)

Podsvícení panelu

Edge LED

Dynamický kontrast

1 000 000:1

Jas

300 cd/m2

TV tunery

DVB-T/C/S/S2 (MPEG2/4)

Rozměry a hmotnost (bez podstavce)

124 × 72 × 6 cm, 22 kgÚvodní foto: ChanghongKomentáře