Srovnání: iPhone 5S versus iPhone 5C (1.)

Mobily |

Apple včera představil dva nové telefony – klasiku v podobě iPhone 5S a netradiční iPhone 5C, který ale nebyl žádným překvapením, protože informace o něm kolovaly internetem už dlouho.

Srovnání: iPhone 5S versus iPhone 5C (1.)Jaké jsou tedy mezi těmito dvěma modely rozdíly? Podívejme se.

Cena

iPhone 5C

Tato oblast nám půjde rychle. Bohužel české ceny jsme nebyli schopni zjistit, tak nám budou muset stačit ty britské (i když nevíme, zda by nám na odhad těch českých stačil běžný přepočet) a zároveň si zopakujeme, v jakých velikostech paměti se telefony budou vyrábět. Takže (ceny včetně daně pro Velkou Británii): iPhone 5S 16 GB 549 liber; 32 GB 629 liber; 64 GB 709 liber. iPhone 5C bude k dispozici ve dvou kapacitách – 16 a 32 GB, a bude stát 469, respektive 569 liber včetně daně.

 

Procesor

Tady to začíná být zajímavé. iPhone 5S je prvním smartphonem se 64bitovým procesorem. Je vybaven zcela novým čipem A7 se 64bitovou architekturou, a navíc má něco, čemu Apple říká M7 „pohybový koprocesor“, což by mohlo znamenat mnohem více aplikací, které využívají sledování pohybu, jako jsou například aplikace pro fitness a cvičení. iPhone 5C přichází s čipem A6 – jde v podstatě o iPhone 5 v novém kabátě. Srovnávací test zatím nemáme k dispozici, a stejně tak neznáme ani množství paměti RAM v obou nových telefonech.

Design, stavba, rozměry

Další klíčovou oblastí rozdílů je design. iPhone 5C je pro Apple radikální změnou. Vždyť je vytvořen hlavně z plastu, což je u tohoto výrobce poprvé. A přichází v různých barvách, konkrétně pěti. Na druhou stranu iPhone 5S vzhledově spíše pokračuje v tradici Appole. Bude k dispozici ve třech metalických odstínech, včetně zlatého efektu.

Rozměry iPhone 5S jsou 123,8 × 58,6 × 7,6 mm, hmotnost potom 112 gramů. iPhone 5C pak měří 124,4 × 59.2 × 8.97 mm a váží 132 gramů.

Funkce

Hlavním rozdílem, pokud jde o funkce, je podle Applu 64bitová architektura iPhone 5S a její kompatibilita s novým operačním systémem iOS7. Tento model má navíc čtečku otisků prstů pro ověření identity a „lepší a rychlejší fotoaparát“ (citace Applu). V mnohém jsou však oba telefony velmi podobné.

PokračováníÚvodní foto: Apple/IDG News ServiceKomentáře