Recenze: Nexus 10 od Google je „androidím“ tabletem, který jsme vždycky chtěli. Téměř.

Tablety |

Tablet Google Nexus 10 přichází na svět jako vlajková loď Googlu v oblasti tabletů s Androidem – a tohoto označení je hoden. Jeho displej s vysokým rozlišením nemá mezi jinými Androidy konkurenci. Přidejte skvělé specifikace, konkurenceschopnou cenu a jeho status prvního – a zatím jediného – tabletu s Androidem 4.2, a Nexus je vítěz.

Recenze: Nexus 10 od Google je „androidím“ tabletem, který jsme vždycky chtěli. Téměř.Přestože má i tento tablet několik slabin – včetně překvapivě průměrného výkonu v některých srovnávacích testech a hrách – je jako celek slušným konkurentem nejnovějšího iPadu od Applu.

Nexus stojí v Evropě 399 eur (verze se 16 GB úložištěm), respektive 499 eur (32 GB úložiště). Ač byly tyto ceny přepočteny z amerických dolarů v kurzu 1:1, stále se jedná o vysoce konkurenční hodnoty – je to jeden z nejlevnějších a zároveň nejschopnějších 10,1palcových tabletů s Androidem na trhu. Pokud bychom brali ceny v eurech jako určující i pro zatím neurčené ceny v korunách, vyšlo by nám, že takový 16GB iPad 2 je jenom o kousíček levnější, ale má horší displej a starší procesor. Model za 499 eur je zase cenově prakticky srovnatelný s hrstkou jiných 32GB tabletů, kam patří i modely s nadprůměrným rozlišením, jako je Apple iPad, Acer Iconia Tab A700 a Asus Transformer Pad Infinity TF700. Protože Google Nexus 10 nedisponuje rozšiřujícím paměťovým slotem, dostanete přesně takovou velikost úložiště, jakou si zakoupíte.

Google Nexus 10

Na pixelech záleží

Pokud jde o displeje tabletů, nemůžeme přeceňovat hodnotu většího množství pixelů. Slyšeli jsme už lidi, kteří říkají, že více pixelů ještě nezaručuje lepší divácký zážitek, nicméně zatím jsme se nesetkali s displejem s vysokou hustotou pixelů, který by nepřekonával displej s nižší hustotou pixelů, alespoň co se zobrazování textu týče.

Nexus 10 má 10,1palcový PLS (variace na in-plane switching) displej s rozlišením 2 560 x 1 600 pixelů a jeho dotykový povrch využívá tvrzené sklo Corning Gorilla Glass 2. Hustota pixelů obrazovky se šplhá ke 300 pixelům na palec, což překonává Retina displej iPadu (264 ppi) a konkuruje tabletům s Androidem a rozlišením 1 920 x 1 200 pixelů (všechny 224 ppi). Na druhou stranu 10,1palcové androidí tablety s rozlišením 1 280 x 800 pixelů mají pouze 149 pixelů na palec – což je další důvod, proč jsou jas displeje Nexusu 10 a jeho zdvojnásobení počtu pixelů tak vítány.

To, jak vypadá text, také částečně záleží na tom, jak dobře fonty renderuje operační systém, a na tom, jak jemně zvládají písma jednotlivé aplikace – i na dalších, hardwarových faktorech, jako je vzduchová kapsa mezi vnější vrstvou skla a obrazovkou. Nicméně hustota pixelů displeje hraje nejdůležitější roli, a převaha Nexusu 10 je v tomto ohledu evidentní ihned, co tento tablet zapnete.

V našich testech vypadal text jemně a ostře – lépe než na jiných tabletech s Androidem a srovnatelně s Apple iPadem třetí a čtvrté generace.

Nemůžeme říci, že bychom viděli rozdíly mezi displeji Nexusu 10 a iPadu, které by stály za zmínku, tedy až na zvládání barev (viz níže); a jakékoliv malé rozdíly v kvalitě obrazovky by mohly být kromě rozdílů v pixelech jednoduše připsány rozdílům mezi operačními systémy Android a iOS.

Google Nexus 10

Displej Nexusu 10 je skvělý pro jakékoliv použití – od čtení textu popisujícího aplikace přes prohlížení obrázků až po čtení elektronických knih a webových stránek. Extra pixely zastiňují také displej Nexusu 7 s 216 ppi. Displej Nexusu 7 si přímo říká o aktualizaci.

Nexus 10 a jeho displej těží z využití technologie LG Zerogap Touch, což je varianta „optical bonding“. Stejně jako tato technologie, i Zerogap Touch ruší vzduchovou kapsu mezi krycím sklem a displejem pod ním. V tomto případě LG tiskne dotykový senzorický film přímo na krycí sklo. To, že se tablet zbavil vzduchové kapsy, snižuje odrazy, zvyšuje kontrast a vylepšuje pozorovací úhel, ostrost a čistotu textu.

Jediný problém, který s displejem máme, se týká zvládání vykreslování barev. Na jednu stranu jsou velkým plusem Nexusu 10 (v porovnání s ostatními tablety s Androidem) nejvyrovnanější odstíny bílé a černé a barevné odstíny v testech. Barvy sice vypadají docela dobře, nicméně stejně jako na ostatních Android tabletech byly mírně mimo, zejména ve zvládání přirozených hnědí tónů barev kůže a vykreslování odstínů některých dalších barev (například purpurová barva, která vypadala víc ploše než bohatě). Rozdíl sice napoprvé nemusíte zaznamenat, nicméně bude vám zřejmý ve chvíli, kdy budete mít možnost Google Nexus 10 porovnat s jinými tablety bok po boku.

Design

Rozměry tabletu jsou 264 x 178 x 8,9 milimetrů, což je srovnatelné s konkurenčními modely, přestože není Nexus 10 tak kompaktní či štíhlý jako některé jiné typy. Jeho hmotnost nás ovšem zklamala – se 603 gramy je sice lehčí než současný iPad (652 gramů) a srovnatelný s iPadem 2, nicméně je těžší než mnoho jiných tabletů podobných rozměrů, jako je Asus Vivo Tab RT s operačním systémem Windows RT.

I přes svoji hmotnost je Nexus 10 stále vysoce přenosný. Na druhou stranu gramy navíc pocítíte hlavně ve chvíli, kdy budete tablet držet déle jen jednou rukou – což je docela časté ve chvíli, kdy druhou ruku používáte pro ovládání. Vzhledem k tomu, že je většina Android tabletů lehčích, viděli bychom reálně níže i hmotnost Nexusu 10.

Google Nexus 10

Fyzický design tabletu odráží vážně branou snahu vytvořit speciální a jedinečný tablet, byť jen v detailech. Například záda Nexusu 10 mají na dotyk měkkou vnější vrstvu, která se vine okolo nakloněných hran tabletu, díky čemuž se zařízení dobře drží.

A co je ještě lepší: Když držíte váš Nexus 10 v režimu krajiny (tj. na šířku) je okolo okrajů texturovaný materiál – který je podobný materiálu použitému na záda Nexusu 7. Tento pruh je výhodný pro pevné držení tabletu za chůze nebo na cestách. Naše jediné výhrady se týkali toho, jak bude materiál zad „spolupracovat“ s drobky a jinými kousky špíny, které se budou nevyhnutelně vždycky akumulovat na dně tašky, v níž budete tablet přenášet. Některá na dotyk jemná záda tabletů, které jsme viděli, špínu prostě přitahovaly, jiné už méně.

Pokud je držen v orientaci na šířku, má tablet dobře umístěné tlačítko pro zapínání a pro změnu hlasitosti v levém rohu horní hrany. Na pravé hraně tabletu se nachází microHDMI port, na spodu je dokovací konektor pro budoucí příslušenství.

Levá strana obsahuje jack 3,5 mm na sluchátka a microUSB port, který má dvojí účel – přenosy dat a nabíjení. Umístění těchto portů nám přišlo podivné a nešikovné – zejména v případech, kdy jsme tablet používali při jeho nabíjení. Dobře se držel jen v případě, že jsme jej obrátili, takže porty vystupovaly ze spodních rohů (nebo spodní hrany); v těchto případech však byla nešikovně umístěná tlačítka pro zapínání a změnu hlasitosti.

Využití microUSB pro nabíjení je vítaným prvkem. Jen pár tabletů využívá tohoto standardního nabíjecího rozhraní, které nabízí maximální pohodlí a mobilitu: Pokud zapomenete nebo ztratíte nabíječku, můžete najít microUSB kabel v obchodě na nejbližším rohu a poté tablet nabíjet z počítače, případně jej připojit ke stejnému trafu, jaký používá váš notebook, je-li toto trafo vybaveno microUSB portem. Za pohodlí však musíte zaplatit: Nabíjení Nexusu 10 trvalo v případě, že jste přístroj zapojili do neoriginální nabíječky, déle než nabíjení průměrného tabletu.

Google Nexus 10

Nexus 10 je vybaven GPS a kompasem, technologiemi Bluetooth 4.0 a Wi-Fi 802.11b/g/n a dvoustrannou NFC technologií pro použití s Android Beam. Na zadní straně tabletu se nachází 5megapixelový, 1080p Full HD fotoaparát s LED bleskem. Vepředu potom naleznete 1,9megapixelovou 720p HD kameru.

Dopředu směřující stereo reproduktory Nexusu 10 jsou oproti běžným tabletovým reproduktorům, které směřují dolů nebo dozadu, docela zlepšením. Nedochází tu k poměrně časté situaci, že si „výdechy“ reproduktorů zakryjeme rukama nebo deskou stolu či jinou plochou. Reproduktory mají na tak kompaktní zařízení působivou a překvapující hlasitost – výrazně lepší než běžný ubohý výstup, které na tabletech slýcháváme – ale zvuku chyběly hloubky. V základním nastavení bez přizpůsobení ekvalizéru zněly výšky výrazně kovově a basy byly zcela ztraceny.

Specifikace a výkon

Uvnitř Nexus 10 naleznete systém na čipu (system-on-a-chip) Exynos 5 od Samsungu, který obsahuje dvoujádrový procesor ARM v7 Cortex A15 na frekvenci 1,7 GHz a grafický čip ARM Mali T604. Nexus má také 2 GB systémové paměti, což je dvoujnásobek toho, co dnes nabízí prakticky všechny dnes dostupné tablety s Androidem. Paměť navíc může pomoci s multitaskingem a zvládáním graficky náročnějších aplikací.

V našich srovnávacích testech si Nexus 10 vedl dobře ve většině úkolů, jež jsme mu připravili, ale ne ve všech. Stroj od Googlu získal nejvyšší skóre ze všech tabletů na Geekbench a s náskokem překonal na procesoru Nvidia Tegra 3 založené tablety. Byl také znatelně vepředu před iPadem čtvrté generace. Slušně si vedl i v testech HTML5, SunSpider a načítání webových stránek, přičemž byl vždy mezi prvními. Byl to také nejlepší tablet s Androidem v testech GL Benchmarku 2.5.1 Egypt Classic a Egypt HD Offscreen, kde získal 34, respektive 78 snímků za sekundu. Horší než tablety s Tegrou 3 byl Nexus 10 jen v nativním testu AndEbench, přestože překonal konkurenci v testech Javy.

Nexus 10 si vedl dobře i při našich testech výdrže baterie. Při přehrávání HD videa v nekonečné smyčce a jasu 200 nitů vydržel 8 hodin 55 minut, což je o hodinu více než Asus Transformer Pad Infinity, o půl hodiny více než Samsung Galaxy Note 10.1 a strjně jako Microsoft Surface s Windows RT. iPad třetí generace pak vydržel 10 hodin 46 minut.

Android 4.2: Nejvíc vypilovaný Android

Tablety s Androidem jsme zkoušeli už od úsvitu éry Androidu 3.0 Honeycomb. Android 4.2 představuje dramatickou změnu dokonce i oproti 4.0 Ice Cream Sandwich, který nabízel, ve svém nejzákladnějším designu uživatelského prostředí, prakticky stejný zážitek jako Android 3.x.

Nexus 10 je prvním desetipalcovým tabletem, který běží na verzi Androidu 4.1 Jelly Bean. (Předtím byl Jelly Bean dodáván na sedmipalcovém Googlu Nexus 7.) A bude také prvním tabletem, který vzdušnou čarou obdrží aktualizaci na Android 4.2.

Přestože si Android 4.2 přenáší některé z vylepšení rozhraní z verze 4.1, přidává i některé prvky, které jsou optimalizovány pro prostornější displeje 10palcových tabletů. Některá ze zlepšení si hodně půjčují z prvků specifických pro verze Androidu jednotlivých výrobců tabletů. Další odrážejí směr, kterým se s Windows Phone 8 vydal Microsoft.

Google Nexus 10Příkladem budiž uzamykací obrazovka. Tu můžete u Androidu 4.2 upravovat a přizpůsobovat widgety dodávanými Googlem a (v budoucnosti také) vývojáři třetích stran. Také můžete tablet odemknout a skočit přímo do aplikace fotoaparátu (což je zcela nová funkce dostupná od 13. listopadu). Nový prstencový design uzamykací obrazovky pro skočení do aplikace přímo po odemčení tabletu připomíná navigaci Ring na Android tabletech od Aceru. A Windows Phone 8 od Microsoftu vám zase umožňuje přidat specifické aplikace přímo do vaší uzamykací obrazovky.

Stejně jako na Nexusu 7 nám přišlo praktické mít klíčové aplikace Googlu připíchnuté ve spouštěcím panelu dokovaném ve spodní části obrazovky (větší displej Nexusu 10 zvládne 7 aplikací v porovnání s pěti na Nexusu 7), stejně praktická je i připravená složka s Google aplikacemi. „Šuplík“ s aplikacemi je od toho v Androidu 4.1 vzhledově nezměněn, stejně jako nové Googlem dodávané widgety.

Domácí obrazovka má na horní straně výrazný vyhledávací proužek Googlu. Vzled tohoto proužku se od verze 4.1 mírně změnil. Nexus 10 je prvním 10palcovým tabletem, který je dodáván se službou Googlu založenou na vyhledávání, Google Now. Nejnovější verze Google Now obsahuje informace o nejbližších akcích a koncertech, upomínky o rezervacích hotelů a letů a dokonce detaily o atrakcích a příležitostech k focení ve vašem okolí. Vaše spokojenost s Google Now bude asi hodně záležet na vašem vkusu, nicméně pokládáme za výhodu, že Google pokračuje ve vývoji tohoto prvku.

Spousta klíčových aplikací tabletu získává s Androidem 4.2 nový obal: například Google Music Player má mírně vylepšený design a aplikace Gmail vám umožní přetahovat e-mailové zprávy z vaší složky doručených zpráv přímo do archivu (bohužel nový design aplikace také komplikuje dříve jasný a jednoduchý proces stahování souborů). Aplikace Galerie přichází s novou energií, je většinou rychlejší, nicméně jsme zaznamenali malou odezvu při zobrazování obrázků ve vysokém rozlišení ve chvíli, kdy jsme projížděli fotografiemi v albu. Naneštěstí náhledové snímky v Galerii stále vypadaly „pixelovatě“, a je až příliš jednoduché smazat nechtěně obrázek jeho odstraněním z plochy.

Nejvýznamnější změnou prošel mezi aplikacemi fotoaparát, který získává úplně nové rozhraní, jenž je rychlejší a mnohem efektivnější než dřívější pokusy Googlu. Na tabletu je nainstalovaná i aplikace Google Photo Sphere, která – stejně jako Microsoft Photosynth ve Windows Phone 8 – umožňuje uživatelům fotit snímky v každém směru a potom z nich vytvořit kreativní 360stupňové fotografie. Jedná se o skvělý nápad, ale s praxí už je to horší – námi pořízené snímky nebyly spojeny úplně přesně, a tak na nás tato aplikace nezanechala úplně nejpozitivnější dojem.

Mezi novými prvky v Androidu 4.2 je hlasové vyhledávání (které obsahuje omezené možnosti ovládání a transformace mluveného slova na text), psaní gesty (podobnou službu nabízejí Swype či SwiftKey) a podpora bezdrátového displeje Miracast, která bude součástí budoucí aktualizace. V aktualizaci, která je k dispozici od 13. listopadu, přidal Google také podporu pro více uživatelů, z nichž každý má svůj vlastní účet, domácí obrazovku a přizpůsobené rozhraní a aplikace. Tato funkce se může hodit například pokud svůj tablet sdílíte doma s rodinou.

Dle našich zkušeností s Androidem 4.2 nám tablet připadal velice rychle reagující. Přesun mezi aplikacemi a domácími obrazovkami byl celkem plynulý, což je možná odraz zlepšení Googlu s názvem Project Butter, která byla představena s Androidem 4.1.

Google Nexus 10Ne všechny aspekty nové aktualizace systému jsou ovšem vhodné pro 10palcový tablet. Panel oznámení a nastavení byl rozdělen na dva a byl přesunut do obou horních rohů obrazovky, kde je dostupný prostřednictvím stahovacího menu, podobně jako u telefonu Nexus 4 a tabletu Nexus 7. Předtím byly tyto informace dostupné z pravého spodního rohu displeje, a jejich vyvolání vyžadovalo jednoduché poklepání, což v porovnání se současným řešením vyžadovalo menší pohyb prstů.

Další věcí je, že se tři klíčová virtuální navigační tlačítka posunula z levé spodní části displeje do jeho centra, což jejich umístění mění způsobem, který známe z telefonů s Androidem. Takové umístění má své opodstatnění na oněch telefonech, nicméně na 10palcovém tabletu je už méně uspokojivé. To samé můžeme říci o změněné prezentaci aplikací, k nimž jste nedávno přistupovali: Předtím se nalevo objevil úzký filmový pás vyskakovacích ikonek, který nyní vyskakuje v „kolotočovém“ designu, jenž zabírá celou obrazovku. Někdy se tento systém hodí, jindy je ale dost otravný.

Jedním z kladů vylepšení rozhraní je výše zmíněný panel nastavení. Google tento panel rozšířil tak, aby pokrýval širší rozsah možností nastavení, což je podobný přístup, který zvolili i ostatní výrobci Android tabletů. Google využívá namísto rotujícího kolotoče v podání Aceru, Asusu nebo Samsungu spíše dlaždicový design. Jeho výhodou je, že můžete vidět vaše nastavení pomocí jediného dotyku. Dlaždice vypadají na obrazovce trochu objemně, a je těžké říci, zda bude v rámci některé z příštích aktualizací možné jejich vzhled upravovat. Nicméně tento panel je vítaným prvkem operačního systému od Googlu.

Verdikt

Google Nexus 10 je nejlepší tablet s Androidem v 10palcové verzi, který dnes můžete koupit. Čistota jeho displeje s vysokou hustotou pixelů vytváří pro tento tablet samostatnou třídu. Vezměte ještě v úvahu jeho rozumnou cenu a klady jeho nabídky nejnovější verze Androidu, a získáte důstojného vyzyvatele pro Apple iPad. Bohužel včetně nemožnosti rozšíření vnitřní paměti.

Klady

  • Displej s vysokou hustotou pixelů zobrazuje ostrý a čistý text

  • Vysoký výkon

Zápory

  • Pomalé nabíjení přes standardní microUSB

  • Chybějící rozšíření paměti (docela podstatný zápor).

Zdroj: IDG News ServiceÚvodní foto: pcworld.comKomentáře