Srovnání tabletů: Apple iPad mini versus Google Nexus 7

Tablety |

Apple přesně podle očekávání mnohých představil iPad mini. Podívali jsme se na vlastnosti tohoto miniaturního tabletu a srovnali jsme je s vlastnostmi konkurenčního modelu Google Nexus 7. Přinášíme vám srovnávací recenzi těchto dvou modelů.

Srovnání tabletů: Apple iPad mini versus Google Nexus 7



iPad mini byl představen teprve před nedávnem (viz náš první pohled), takže toto srovnání bude založeno čistě na specifikacích.

iPad mini je rivalem Nexusu 7 kvůli své velikosti. Mohli byste tvrdit, že Apple vytvořil iPad právě kvůli konkurování Googlu. Ať je to pravda či nikoliv, jsou oba tablety srovnatelné.

Apple iPad Mini versus Google Nexus 7: Cena

Google ve chvíli, kdy představil Google Nexus 7, nastavil nové měřítko ceny pro nízkorozpočtové tablety. Model se 16 GB paměti stojí 5 990,- Kč. Cena iPadu mini byla předmětem velkých debat. Před vydáním tabletu se jednalo o velkou neznámou.

Apple iPad mini

Nemysleli jsme si, že Apple stlačí cenu na úroveň Google – a naše domněnky se potvrdily. Nejlevnější iPad mini stojí 8 490,- Kč za 16GB model. To je o přesně o 2 500,- korun více než srovnatelný Nexus 7. Google se navíc chystá udělat Applu škrt přes rozpočet výměnou 16GB modelu za 32GB model za stejnou cenu.

Apple iPad Mini versus Google Nexus 7: Rozměry

S podobnými velikostmi obrazovky jsou tyto dva tablety podobné i z hlediska velikosti a hmotnosti. Nexus 7 je menší se 120 x 199 mm, v porovnání se 135 x 200 mm iPadu mini. Největším rozdílem je zde šířka.

Nicméně jak bylo předpovídáno, je iPad mini tenčí a lehčí než 10,5 milimetru široký a 340 gramů vážící Nexus 7. Tloušťka iPadu mini je pouhých 7,2 mm, hmotnost pak 308 gramů pro model s Wi-Fi. Varianta s Wi-Fi a 4G je pak o 4 gramy těžší.

Apple iPad Mini versus Google Nexus 7: Displej

Zjištění, že displej iPadu mini má 7,9 palce, nebylo žádným překvapením. Tento displej je tak o trochu větší než sedmipalcová obrazovka, kterou nalezneme na Nexusu 7.

Nexus 7 od Google má rozlišení 1 280 x 800 pixelů a iPad mini využívá rozlišení 1 024 x 768, což je stejné rozlišení, jaké má třeba původní iPad a iPad 2, ale na menší obrazovce. Díky tomu má iPad mini poměr stran 4:3 (Google Nexus 16:10).

iPad mini nemá tak detailní obrazovku jako Nexus 7 – jeho hustota pixelů je 163 ppi v porování s 216 ppi Nexusu.

Google Nexus 7

Apple iPad Mini versus Google Nexus 7: Procesor

Google Nexus 7 je vybaven čtyřjádrovým čipem nVidia Tegra 3 s 12jádrovou grafickou jednotkou. iPad mini dostal dvojádrový procesor Apple A5, který byl využit v iPhonu 4S a iPadu 2. Ve druhém zmíněném je tento procesor taktován na 1 GHz.

Pokud jde o specifikace procesoru, je kompetentnejším strojem Nexus 7, na druhou stranu je klíčový k výkonu software, který je procesorem poháněn.

Apple iPad Mini versus Google Nexus 7: Úložiště

Google má k dispozici pouze 8GB a 16GB modely Nexusu 7, přestože se s největší pravděpodobností brzy objeví i 32GB verze. iPad mini zůstává u tradičního schématu Applu – tedy kapacit 16, 32 a 64 GB.

Věcí, kterou mají oba tablety společnou, je chybějící možnost rozšíření vnitřní paměti pomocí microSD karty.

Apple iPad Mini versus Google Nexus 7: Fotoaparáty

Tablet Nexus 7 od Google má pouze dopředu směřující fotoaparát s rozlišením 1,2 megapixely. Stejné rozlišení má fotoaparát, který Apple nazývá FaceTime HD, a který je součástí iPadu mini. Ten však kromě toho nabízí ještě 5megapixelový dozadu směřující fotoaparát iSight.

Apple iPad Mini versus Google Nexus 7: Konektivita

Jedním velkým rozdílem v konektivitě je ten, že iPad mini používá nový Lightning konektor, jenž se začal dodávat na iPhonu 5. Google Nexus 7 využívá microUSB, což má společné s drtivou většinou smartphonů a tabletů s Androidem.

Apple iPad mini Lightning

Jak byste asi očekávali, disponují Nexus 7 i iPad mini integrovanými technologiemi Bluetooth a Wi-Fi, ta druhá je však u iPadu mini dvoupásmová a využívá Channel Bonding. Na druhou stranu nedisponuje iPad mini technologií NFC, zatímco Google Nexus 7 ano.

Řada Nexus 7 neobsahuje 3G model, přestože se proslýchá, že je jeden na cestě. Apple na druhou stranu nabízí i kombinaci Wi-Fi a celulárního modelu, který podporuje 3G a 4G LTE frekvence.

Apple iPad Mini versus Google Nexus 7: Software

Software je oblastí, kde se tyto tablety liší podstatně. iPad mini běží na vlastním operačním systému Applu iOS 6 (se Siri), zatímco tablet Nexus 7 je vybaven nejnovějším Androidem ve verzi 4.1 Jelly Bean.

Apple iPad Mini versus Google Nexus 7: Baterie

Nexus 7 má 16Wh baterii, u níž slibuje 10 hodin životnosti na jedno nabití při surfování na webu s Wi-Fi. Situace s iPadem mini je téměř identická – Apple uvádí 10 hodin surfování na webu s Wi-Fi díky své 16,3Wh baterii.

Verdikt

Přestože cena iPadu mini není vůbec nízká, je tento tablet stále velkým soupeřem pro levnější Nexus 7. Bitva začala.







Úvodní foto: Apple/pcadvisor.co.uk







Komentáře