Černá perla ze Švédska

Zábava |

Počítače se již dávno staly součástí našich interiérů. Někdo je má ukryté v pracovním stole, jiný na stole a někdo pojal počítač jako designový prvek svého pokoje.

Černá perla ze ŠvédskaA právě pro posledně jmenovanou skupinu uživatelů tu máme typ. A tím je počítačová skříň švédského výrobce Fractal Design s označením DEFINE R4 Black Pearl.

Jedná se o skříň formátu midi tower v minimalistickém desénovém provedení. Tedy minimum výstupků, tlačítek, otvorů a ozdobiček. Návrháři se soustředili na maximální prostornost skříně, odhlučnění a co nejefektivnější odvětrávání. A to vše v solidním zpracování a z kvalitních materiálů.

Z vnějšího pohledu nabízí skříň na vrchní straně tlačítka pro zapínání počítače a reset, výstup pro sluchátka a 4 USB porty. Vše je doplněno modrou LED diodou informující o provozu. Přední panel je provedený jako dvířka ukrývající dva 5,25 palcové sloty pro DVD a nasávání vzduchu pro chlazení skříně. Na zadní straně je potom umístěn 14cm větrák zajišťující odvod teplého vzduchu, 7+1 pozice pro přídavné karty a ve spodní části je potom umístěn zdroj.

Uvnitř skříně je prostor pro základní desku formátu ATX nebo menší, 8 pozic pro pevné disky formátu 3,5 palce. Disky se montují do slotů vybavených gumovým tlumením, které snižuje přenos vibrací na konstrukci skříně. Chlazení může zajišťovat až 6 větráků a to jak na vrchu skříně tak na její spodní i zadní části. Tedy dostatečné množství pro odvod tepla i u velmi výkonné sestavy. Přední větráky jsou vybaveny filtrem, který snižuje vnikání prachu. Prostor skříně je solidní a dovoluje instalaci i dvojice velkých grafických karet až do délky 29,5cm. Velmi funkční jsou potom prostupy ve vnitřní stěně skříně, která dovoluje protažení kabeláže od základní desky zadem. To zlepšuje proudění vzduchu uvnitř a dovoluje dokonalou organizaci kabeláže. To ocení zejména uživatelé, kteří si pořídí verzi s průhlednou stěnou a mFractal Design DEFINE R4 Black Pearlohou tak dát na odiv vnitřní uspořádání skříně. Pevné disky je možné instalovat jak podélně, tak napříč skříní a zlepšit tak přístup ke konektorům disků. Ve spodní části skříně je vyhrazen prostor pro zdroj. Jednak jeho umístění zlepšuje stabilitu skříně a dále je kabeláž lépe vedena po dně skříně a nebo prostupem za bočnici. V té je více jak 2,5cm prostor pro jejich umístění.

 

Celá skříň je provedena velmi pečlivě a její váha 12,5Kg dává tušit, že jde o solidní materiál. Stěny jsou pokryty zvuk tlumící hmotou a samotná konstrukce je stabilní a robustní. Nic se nekroutí, nic nevrže a vše je pevné a solidní. Dalším prvkem, který má přispět ke snížení hlučnosti je přepínač napětí napájení větráků. Pokud nemáte ve skříni osazené extrémně hřející komponenty, je možné snížit jejich rychlost a omezit hluk, který vydávají. Takže při minimálním provozu není počítač prakticky slyšet a pouze modrá LED na vrchu vás upozorní, že je počítač zapnutý.

Pokud si do této skříně pořídíte také zdroj od Fractal Design, například TESLA 650 W získáte základ pro elegantní a vykonnou sestavu která vás potěší nejen svým výkonem ale i vzhledem a tichým provozem.

 Úvodní foto: Fractal DesignKomentáře